2009/10 - ¦wiêto Patrona Gimnazjum
Dodane przez admin dnia Maja 24 2010 10:37:53
¦wiêto Patrona Gimnazjum
Dnia 13 maja 2010 r. w Publicznym Gimnazjum im. ks. Stanis³awa Hoffmanna w Pinczynie odby³o siê ¦wiêto Patrona Szko³y. Na uroczysto¶æ przybyli przedstawiciele rodu Hoffmanów: pp. El¿bieta i Jacek Hoffmanowie , p. Jolanta Szostek , Wicewójt Gminy Zblewo Artur Herold oraz ks. proboszcz Parafii Pinczyn Mieczys³aw Bizoñ.
Go¶ci i wszystkich zebranych bardzo serdecznie powita³a p. Dyrektor Iwona Loroch. W krótkim wyst±pieniu przedstawi³a dokonania Patrona gimnazjum i naszej m³odzie¿y.
Czê¶æ artystyczna, w której uczniowie gimnazjum przedstawili ¿ycie i dzia³alno¶æ swego Patrona, by³a przeplatana fragmentami „Pamiêtnika” Franciszki Powalskiej, pinczyñskiej poetki, która w swoim utworze wspomina³a dzia³alno¶æ ks. Hoffmanna.
Ksi±dz Stanis³aw Hoffmann urodzi³ siê 5 maja 1879 roku w miejscowo¶ci Z³e Miêso ko³o Chojnic, gdzie rodzice prowadzili gospodarstwo rolne.
Do szko³y elementarnej uczêszcza³ w pobliskim £êgu. W 1890 r. zosta³ uczniem Collegium Marianum w Pelplinie, a pó¼niej gimnazjum w Chojnicach. Po uzyskaniu egzaminu dojrza³o¶ci podj±³ studia w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Tu 9 kwietnia 1905r. otrzyma³ ¶wiêcenia kap³añskie.
By³ wikariuszem w Komórsku, £±¿ynie, Zblewie. Z parafi± pinczyñsk± by³ zwi±zany od 1909 do 1939r., gdzie od roku 1920 by³ jej administratorem, a nastêpnie od 1925 proboszczem.
W okresie zaborów ks. Hoffmann prowadzi³ w Pinczynie tajne nauczanie przygotowuj±ce m³odzie¿ polsk± do nauki w gimnazjum. W latach 1918 – 1920 organizowa³ kursy szkol±ce przysz³e kadry urzêdników , zw³aszcza nauczycieli.
Po odzyskaniu niepodleg³o¶ci przez Polskê dodatkowo organizowa³ kursy jêzyka polskiego, ksiêgowo¶ci, rachunkowo¶ci, a nawet stenografii i w ten sposób przygotowa³ liczn± kadrê polskich, wykwalifikowanych pracowników.
Najwiêkszym przedsiêwziêciem ks. Hoffmanna sta³a siê budowa nowego ko¶cio³a w latach 1926 - 1927, który powsta³ na miejsce starego drewnianego licz±cego sobie oko³o 180 lat, rok wcze¶niej rozebranego, zast±pionego tymczasow± kaplic±.
By³ równie¿ inicjatorem i kierownikiem budowy infrastruktury parafii: przystanku kolejowego, ³a¼ni, elektryfikacji centrum wsi, budowy dróg.
Ks. Stanis³aw Hoffmann by³ pos³em do Sejmu w ostatniej kadencji przed wybuchem II wojny . Otrzymywane z tego tytu³u diety poselskie przeznacza³ na cele spo³eczne. Za pracê spo³eczn± i o¶wiatow± odznaczony zosta³ Z³otym Krzy¿em Zas³ugi.
Jednak¿e II wojna ¶wiatowa przerwa³a ¿ycie ks. Hoffmanna. Wojska hitlerowskie wkroczy³y do Pinczyna 6 wrze¶nia 1939r. Po wkroczeniu wojsk niemieckich radzono ks. Hoffmannowi , aby siê schroni³, gdy¿ Niemcy takiemu patriocie i dzia³aczowi polskiemu nie dadz± spokoju.
15 pa¼dziernika 1939r. zosta³ aresztowany i przewieziony wraz z innymi ksiê¿mi do Starogardu , a 16 pa¼dziernika oko³o godz. 17.00 rozstrzelany i spocz±³ we wspólnej mogile w Lesie Szpêgawskim.
Uczniowie gimnazjum wybrali ks. Stanis³awa Hoffmanna jako godny wzór do
na¶ladowania. Uroczysto¶æ nadania imienia gimnazjum odby³a siê 24 listopada 2000 roku.
Dwa lata pó¼niej, 8 maja 2002 roku Publiczne Gimnazjum w Pinczynie otrzyma³o
sztandar od rodu Hoffmanów, krewnych patrona szko³y. Na sztandarze widniej± s³owa
z „Hymnu Gimnazjum” jako drogowskaz dla naszej m³odzie¿y:
„ Patronie prowad¼ nas ku dobru, ku prawdzie i piêknu …”
W tym roku obchodom ¦wiêta Patrona Gimnazjum towarzyszy³ Turniej Wiedzy o Patronie, w którym bra³y udzia³ trzyosobowe dru¿yny z klas gimnazjalnych. Zadania dotyczy³y znajomo¶ci ¿ycia i dzia³alno¶ci ks. Stanis³awa Hoffmanna. Rozgrywki by³y bardzo zaciête. W wyniku zmagañ turniejowych najwiêksz± wiedz± o Patronie wykaza³a siê kl. II a, nastêpnie III a i I a.
Zosta³ tak¿e rozstrzygniêty konkurs na najlepszy utwór poetycki o Patronie szko³y. I miejsce zajê³a uczennica kl.II a Patrycja Kuras , II miejsce Dawid Jasinski z kl. III a,
III miejsce - Paulina Cesarz z kl. I a.
W konkursie na najlepsz± prezentacjê multimedialn± o ks. Stanis³awie Hoffmannie i Pinczynie wyró¿nienie otrzyma³a kl. I a.
Zwieñczeniem turnieju i konkursów by³o wrêczenie przez p. Dyrektor i go¶ci dyplomów i nagród.
Kazimiera Kuziemska
Teresa Krzy¿yñska