2009/10 - ¯ywa lekcja historii…- obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zespole Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie
Dodane przez admin dnia Maja 25 2010 12:31:29
¯ywa lekcja historii…- obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zespole Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie
„Czym jest historia? Echem przesz³o¶ci odbitym przez przysz³o¶æ. Odblaskiem przysz³o¶ci rzuconym w przesz³o¶æ.” -V. Hugo.
Historia wieku XVIII, a dok³adniej mówi±c data 3 maja 1791 roku, jest ci±gle przez Polaków ¿ywo wspominana, i to nie tylko w urzêdach w³adzy pañstwowej, ale tak¿e w placówkach o¶wiatowych, w zwyk³ych domach. Zapewne do bardziej otwartego okazywania swego przywi±zania do ojczyzny przez zwyk³ych ludzi przyczyni³a siê tragedia pod Smoleñskiem z dnia 10 kwietnia, kiedy to barwy narodowe zawis³y na wielu domach, widoczne by³y w ka¿dym zak±tku kraju. A pog³êbi³o to poczucie przynale¿no¶ci takie ¶wiêto narodowe, jak to, które obchodzili¶my niedawno.
Niestety, w ¶wiecie, w którym ¿ycie warunkuje Internet, wizjê ¶wiata m³odych kszta³tuj± media, to na doros³ych spoczywa obowi±zek podtrzymywania tradycji, kultury i wiedzy o przesz³o¶ci. Jest to w³a¶nie jedno z zadañ szko³y. „Czym jest historia?”-pyta³ Victor Hugo i sam sobie odpowiada³: „ Echem przesz³o¶ci odbitym przez przysz³o¶æ. Odblaskiem przysz³o¶ci rzuconym w przesz³o¶æ.” Historia przecie¿ kszta³towa³a dzieje naszego narodu. Bez wiedzy na jej temat nie mogliby¶my mówiæ o patriotyzmie, i to zarówno tym g³êbokim, jak i przejawianym na co dzieñ, np. z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia konstytucji-pierwszej w Europie i drugiej w ¶wiecie ( po konstytucji amerykañskiej).
W Zespole Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie nawi±zano do tej wielkiej karty historii kraju 4 maja w czasie uroczystej akademii. O patriotyzmie spo³eczno¶ci szkolnej, obok od¶wiêtnych strojów, barw narodowych stanowi±cych elementy dekoracji, ¶wiadczy³y: hymn pañstwowy i „Rota” od¶piewane w czasie uroczysto¶ci.
Sam scenariusz akademii, aby pokazaæ uczniom nierozerwalno¶æ przesz³o¶ci z tera¼niejszo¶ci±, prezentowa³ „babciê” - w tej roli Agata Radde z kl. IIIa gim., która odpowiada³a „wnukom”: Julia Burczyk, Karolina Kubik, Kamil Wacholc (uczniowie kl. VA SP), na ich pytania na temat tego, jak dosz³o do uchwalenia Konstytucji 3 maja, przybli¿a³a uczniom jej za³o¿enia. „Wnuki” w recytacji lirycznej mówi³y o tym, jak to ka¿dy z nas mo¿e siê przys³u¿yæ ojczy¼nie swoimi czynami, my¶lami… Nastêpnie przekaza³y symbolicznie kosz kwiatów „Polsce”, tzn. ustawi³y go pod konturem naszego kraju wykonanym w barwach narodowych.
„Wnuki” dowiedzia³y siê od „babci”, ¿e 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwali³ Ustawê Rz±dow±, zwan± Konstytucj± 3 maja, która w znaczny sposób ograniczy³a rolê szlachty. Wprowadzi³a polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawia³a ch³opów pod ochron± pañstwa, w ten sposób ³agodz±c najgorsze nadu¿ycia pañszczyzny. Znios³a zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjêciem Konstytucji pozostawia³o sejm na ³asce ka¿dego pos³a, który, je¶li zechcia³, móg³ uniewa¿niæ wszystkie podjête przez sejm uchwa³y.
Postaæ samej „babci” stanowi³a rzeczywi¶cie ³±cznik z tera¼niejszo¶ci±, poniewa¿ dla lepszego zrozumienia przekazywanych, przecie¿ nie³atwych, tre¶ci traktuj±cych o historii Polski, wspomaga³a siê ona prezentacj± multimedialn±. W pewnym momencie postaci tych, którzy przyczynili siê w bezpo¶redni sposób do uchwalenia Konstytucji 3 maja: król Stanis³aw August Poniatowski, Stanis³aw Ma³achowski, Ignacy Potocki, Hugo Ko³³±taj, zawita³y na scenê. Prawie te same postaci… Albowiem w roli „króla” wyst±pi³ zdeterminowany Pawe³ Pozorski z kl. III b gim., który sk³ada³ przysiêgê na wolno¶æ konstytucji, tê sam±, któr± wyg³osi³ król S.A. Poniatowski ponad 200 lat temu. Fragment „Powrotu pos³a” J. U. Niemcewicza jako S. Ma³achowski wyrecytowa³ Dariusz Guziñski z kl. III b gim. W rolê Ignacego Potockiego wcieli³ siê Jakub Bogun z kl. V b SP, a wielk± rado¶æ z powodu tak wielkich zmian, jakie wprowadza³a Konstytucja, okaza³ Kacper Æwikliñski z kl. I a gim. jako Hugo Ko³³±taj.
Ca³o¶æ wzbogaci³ ¶piewem chór szkolny, który wykona³, m. in. znamienny utwór „Mazurek Trzeciego Maja”. Akademia by³a utrzymana w charakterze patriotycznym i chyba mo¿na by³o powiedzieæ po jej obejrzeniu za V. Hugo, ¿e historia to: „Echo przesz³o¶ci odbite przez przysz³o¶æ”.
Justyna Szarkowska