2009/10 - Gadómy i ¶psiwómy po kociewsku…
Dodane przez admin dnia Czerwca 14 2010 08:52:36
Gadómy i ¶psiwómy po kociewsku…
Zespó³ Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie z sukcesami w finale regionalnego konkursu recytatorskiego prozy i poezji kociewskiej zorganizowanego przez Starogardzkie Centrum Kultury.
Kultura naszych przodków jest ci±gle ¿ywa… Jej krzewienie i kultywowanie przyjê³y na siebie przede wszystkim o¶rodki o¶wiatowo-kulturalne.
Szko³a w Pinczynie nale¿y do takich placówek. Mo¿e poszczyciæ siê izb± regionaln± z wieloma, rzadko ju¿ spotykanymi, eksponatami naszych przodków. Jej renowacja dokonywana by³a, m. in. ze ¶rodków pozyskanych z Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie w ramach programu „Kultura bliska”. Szko³a by³a autorem nagrodzonych projektów, które otrzyma³y dotacje na realizacjê celów zwi±zanych z ochron± dziedzictwa kulturowego. Zbiory szkolnego muzeum to nie tylko martwe sprzêty… Dzieciaki stykaj±c siê z nimi na co dzieñ, ¿yj± przesz³o¶ci±. Doskonale wiedz±, co to kierzanka, centryfuga i in. Odwiedzaj± tutejsz± izbê nauczyciele i uczniowie z innych szkó³, traktuj±c j± jako swego rodzaju muzeum. Mog± liczyæ wówczas na s³odki poczêstunek w postaci kucha z krostami (dro¿d¿ówka w gwarze kociewskiej).
25 maja br. przyjêli¶my kolejn± grupê uczniów z Publicznej Szko³y Podstawowej nr 4 ze Starogardu Gd. Gzuby uczestniczy³y w zajêciach o tematyce regionalnej, w czasie których uczennice pinczyñskiej szko³y w strojach regionalnych przedstawi³y utwory recytowane i ¶piewane w gwarze. Starogardzianie mogli tak¿e spróbowaæ swych si³, graj±c na diabelskich skrzypcach i burczybasie-ludowych instrumentach muzycznych.
Od kilku lat dzia³a w pinczyñskiej placówce kociewski zespó³ regionalny o nazwie Brzady (owoce). W piêknych strojach regionalnych, ¶piewaj±c w gwarze i tañcz±c, reprezentuje gminê Zblewo, nie tylko w regionie, ale tak¿e w zaprzyja¼nionych z gmin± £apszach Ni¿nych po³o¿onych na Spiszu w województwie ma³opolskim u podnó¿a Pienin.
Od kilkunastu lat z pocz±tkiem roku zje¿d¿aj± do Pinczyna uczniowie z ca³ej gminy, aby zmierzyæ siê w Gminnym Konkursie Wiedzy o Regionie. Wówczas, oprócz zdrowej rywalizacji, wymieniaj± siê swoimi do¶wiadczeniami na polu regionalizmu.
O tym, ¿e pinczyñska szko³a ¿yje rzeczywi¶cie duchem dziadów rodem z Kociewia, ¶wiadcz± sukcesy osi±gane przez jej uczniów nie tylko na terenie gminy.
W pó³fina³ach konkursu recytatorskiego prozy i poezji kociewskiej zorganizowanego przez Starogardzkie Centrum Kultury w kwietniu uczennice szko³y w Pinczynie w kategorii poezja ¶piewana zgarnê³y wiêkszo¶æ nagród. Dziewczêta musia³y za¶piewaæ jeden utwór w gwarze i wyrecytowaæ drugi-poezjê lub prozê. W grupie uczniów klas IV-VI szko³y podstawowej I miejsce zajê³a Julia Burczyk z kl. Va. W kategorii gimnazjum I miejsce uzyska³a Agata Radde z kl. IIIa, a tu¿ za ni± znalaz³a siê Dominika Wo³oszyn z kl. IIa. W kategorii klas I-III szko³y podstawowej wyst±pi³a Kamila Glinka-uczennica kl. IIIa. Akompaniowa³ dziewczêtom na akordeonie i przygotowywa³ je do ¶piewu, nauczyciel muzyki Wojciech Gdaniec. Teksty recytowane przygotowywa³y z uczennicami polonistki.
Sukces odniesiony przez dziewczêta w pó³finale, sta³ siê przepustk± do udzia³u w wielkim finale w dniu 14 maja w Starogardzkim Centrum Kultury. Spotkali siê w nim uczestnicy pó³fina³ów z Nowego, ¦wiecia, Smêtowa Granicznego i Starogardu. I chocia¿ konkurencja by³a niema³a, Pinczyn powróci³ ponownie z nagrodami. W kategorii klas IV-VI Julia Burczyk zdoby³a wyró¿nienie. Gimnazjalistki: Agata Radde zajê³a II miejsce, Dominika Wo³oszyn-wyró¿nienie. W czasie oczekiwania na og³oszenie wyników konkursu dziewczêta pinczyñskiej szko³y sta³y siê nauczycielkami gry na diabelskich skrzypcach dla uczniów z innych placówek. Przekonali siê oni, ¿e gra na tym instrumencie wcale nie jest taka ³atwa, gdy zamierza siê uzyskaæ okre¶lony rytm.
„Czi nie psiankno tu w Psinczynie?”-chcia³oby siê powtórzyæ za poetk± regionaln±…
Laureatki fina³u konkursu Recytujemy Prozê i Poezjê Kociewsk±: Dominika Wo³oszyn-wyró¿nienie, Agata Radde-II miejsce, Julia Burczyk-wyró¿nienie. Piêkne Kociewianki…
Julka jako nauczycielka gry na diabelskich skrzypcach. Chyba zadowolona z postêpów swego ucznia…
Justyna Szarkowska