2009/10 - Ortograficzne ³amañce…
Dodane przez admin dnia Czerwca 14 2010 09:27:54
Ortograficzne ³amañce…-Sprawozdanie z przebiegu szkolnego konkursu ortograficznego - 2009/2010.
W dniu 30 marca 2010 r. odby³ siê szkolny konkurs ortograficzny pn. Szkolne Potyczki Ortograficzne zorganizowany przez polonistkê Justynê Szarkowsk±. Cele konkursu by³y nastêpuj±ce: rozbudzanie zainteresowañ polonistycznych uczniów, wyrabianie nawyku poprawnej pisowni, motywacja do zdrowej rywalizacji, wy³onienie Mistrza Ortografii w szkole w ka¿dej grupie wiekowej. Konkurs odby³ siê w dwóch grupach: uczniowie klas IV-VI SP i uczniowie gimnazjum. Uczniowie klas IV-VI rozwi±zywali zadania testowe. Natomiast gimnazjali¶ci musieli zmierzyæ siê z dyktandem opracowanym przez organizatorkê. A oto tekst dyktanda „W wirtualnym ¶wiecie”, który wcale nie okaza³ siê tak ³atwy, jakby siê mog³o wydawaæ:
„Pewnego dnia, gdy Heniek zasiad³ przy swoim komputerze, którego otrzyma³ od hojnego wujka z Anglii, zapragn±³ przenie¶æ siê do wirtualnego ¶wiata. Marzy³ od zawsze, ¿e bêdzie surfowa³ w innej rzeczywisto¶ci, któr± sobie wyobra¿a³ jako ¶wiat cudownej, supernowoczesnej cyberprzestrzeni. I chocia¿ na co dzieñ mi³o mu siê utrzymywa³o kontakty z rówie¶nikami dziêki ³±czom internetowym, to Heniek pragn±³ czego¶ wiêcej. Co prawda s³ysza³ nieraz o cyberprzemocy, przed któr± przestrzegaj± naukowcy wszem i wobec, ale tym razem uzna³, ¿e jego nic z³ego nie spotka, a ¿e mia³ hardy charakter, w³±czy³ grê „Historia Chin”.
Ku jego niezaprzeczalnemu zdziwieniu z ekranu komputera wysunê³a siê d³oñ i kiwnê³a zachêcaj±co palcem, zapraszaj±c go do ¶wiata ukrytego za szklanym ekranem. Henio nie zastanawia³ siê w ogóle. Wsta³, odsun±³ swoje obrotowe krzes³o i pochyli³ g³owê w kierunku monitora. Momentalnie przeniós³ siê do kraju znanego mu tylko z portali internetowych, encyklopedii i leksykonów.
Spacerowa³ po Wielkim Murze Chiñskim, gdzie napotka³ podró¿nych, z których niejeden dzier¿y³ w d³oni przewodnik po krajach azjatyckich. Gdy ju¿ zmêczy³ siê wêdrówk± po jednej z najd³u¿szych budowli ¶wiata, zapragn±³ przenie¶æ siê do stolicy Chin – Pekinu. Wybra³ wiêc wy¿szy poziom gry i znalaz³ siê w alei Pekiñskiej, le¿±cej w po³udniowej czê¶ci miasta. Tu odszuka³ szko³ê walk wschodnich i chaotycznie próbowa³ siê porozumieæ z mistrzem Takanara w sprawie kursu, w którym chcia³ wzi±æ udzia³, bo marzy³ o tym od wieków. Okaza³o siê, ¿e Henio nie by³ w stanie machaæ nogami w poprzek i wzd³u¿, tak jak wymaga³ od niego pan Takanara. Pomy¶la³, ¿e nie chcia³by siê zhañbiæ w tym wzglêdzie, wiêc czym prêdzej wyszed³ z tego poziomu gry i wybra³ mniejsze z³o – poziom wiedzy historycznej. Tu nasz Henio okaza³ siê arcymistrzem, bo jego ulubionym przedmiotem szkolnym by³a historia. Surfowa³ po ró¿nych wiekach. Dowiedzia³ siê o istnieniu Dynastii Ming i jej dziejach. Kiedy przebywa³ ju¿ w przestrzeni gry do¶æ d³ugo, w koñcu zatêskni³ za swoim ulubionym hamakiem, herbatk± z ró¿y, humorzastym chomikiem Pusi± i postanowi³ powróciæ do ¶wiata rzeczywistego. Gdy wychyn±³ z monitora, okaza³o siê, ¿e przebywa³ w ¶wiecie gry zaledwie kilka chwil. Pomy¶la³ sobie, ¿e bêdzie musia³ powtórzyæ jeszcze takie nie lada wycieczki”.

Wyniki szkolnego konkursu ortograficznego dla uczniów klas IV-VI:

1. Julia Bieliñska IV a.
2. Marek Jendernalik IV b.
3. Magdalena Lipka VI a.
3. Adrian Biesek V b.

Wyniki szkolnego konkursu ortograficznego dla uczniów gimnazjum:

1. Piotr Doliñski I b.
2. Dorota Wo³oszyn III b.
3. Karolina Stawikowska III a.

Nagrody dla zwyciêzców zosta³y pozyskane z Gdañskiego Wydawnictwa O¶wiatowego-wydawcy podrêczników do jêzyka polskiego, z których korzystamy w naszej szkole.
Justyna Szarkowska