2010/11 ¦WIÊTO SZKO£Y PODSTAWOWEJ
Dodane przez admin dnia Grudnia 01 2010 10:37:02
Czy kolejne pokolenia bêd± ignorantami wobec spraw zwi±zanych z ojczyzn±, czy bez ¿enady bêd± identyfikowaæ siê ze swoim krajem?”- ¦wiêto Szko³y Podstawowej w Pinczynie.
Czas z³otej jesieni w naszym kraju to czas wspomnieñ o bolesnych kartach historii Polski. Ca³a Polska we wrze¶niu 1939r. z zapartym tchem nas³uchiwa³a komunikatów radiowych o tre¶ci: „Westerplatte broni siê nadal…” To sugestywne zdanie podnosi³o na duchu ówczesnych Polaków, by³o dowodem hartu ducha tych, którzy mieli broniæ siê 6-12 godzin, a wytrwali 7 dni. Tym bardziej, ¿e wszystkie dane liczbowe: dotycz±ce ilo¶ci cz³onków za³óg, si³y uzbrojenia, ¶wiadczy³y przeciwko Westerplatczykom. W siedmiodniowych walkach o Westerplatte wziê³o udzia³ oko³o 220 polskich ¿o³nierzy, a po stronie niemieckiej do walk skierowano oko³o 1500 osób. Bohaterska obrona na Westerplatte w dniach 1-7 wrze¶nia 1939r. zapisa³a siê na tyle mocno w ¶wiadomo¶ci ludzi, ¿e pos³u¿y³a za temat filmów. Wiele szkó³ w kraju przyjê³o imiê Bohaterów Westerplatte na znak pamiêci o ludziach, którzy na szali z napisem: Bóg, honor, ojczyzna po³o¿yli swoje ¿ycie.
Jedn± z takich placówek jest Publiczna Szko³a Podstawowa w Pinczynie. Szko³a otrzyma³a to zaszczytne imiê i pierwszy sztandar 1 wrze¶nia 1969r. W ubieg³ym roku szkolnym byli¶my ¶wiadkami obchodów 40-lecia nadania imienia szkole i przekazania nowego sztandaru, poniewa¿ poprzedni zosta³ ju¿ nadgryziony przez z±b czasu. Pamiêæ o patronie jest tu ci±gle ¿ywa i nie s± to tylko puste s³owa. Wychowanie patriotyczne w czasach, gdy ¶w iadomo¶æ dzieci i m³odzie¿y zdominowana jest przez cybernetyczny ¶wiat, staje siê tym bardziej znacz±ca. To rodzice, nauczyciele w pocz±tkowym etapie ¿ycia dzieci, kszta³tuj± ich ¶wiat. I to dzia³ania doros³ych wp³yn± na to, czy kolejne pokolenia bêd± ignorantami wobec spraw zwi±zanych z ojczyzn±, czy bez ¿enady bêd± siê identyfikowaæ ze swoim krajem. W poczuciu odpowiedzialno¶ci za wychowanie ¶wiadomych Polaków szko³a w Pinczynie podejmuje siê wielu ró¿nych przedsiêwziêæ w tym kierunku. Do dzia³añ maj±cych na celu krzewienie wiedzy na temat patrona szko³y-Bohaterów Westerplatte nale¿±, m.in. rokrocznie organizowane wyjazdy na Westerplatte uczniów klas nauczania zintegrowanego, projekty edukacyjne, wieczornice nt. patrona szko³y, a w koñcu organizowany co roku Turniej Wiedzy o Patronie.
W bie¿±cym roku szkolnym, 21 pa¼dziernika, w po³±czeniu z uroczysto¶ci± wrêczenia stypendiów za osi±gniêcia w nauce i sporcie odby³ siê ju¿ XV Turniej Wiedzy o Bohaterach Westerplatte. Konkurs zorganizowa³y nauczycielki: Kamila Babiñska, Karolina Grudziñska, Justyna Szarkowska. Oprawê muzyczn± przygotowa³ wraz z chórem nauczyciel muzyki Wojciech Gdaniec. W turnieju wziêli udzia³ uczniowie klas IV-VI. Sw± obecno¶ci± uroczysto¶æ u¶wietni³ wójt gminy Zblewo K. Trawicki. Oczywi¶cie nie mog³o zabrakn±æ dyrektor szko³y I. Loroch, wicedyrektor A. Przybylskiej. Go¶ciem specjalnym turnieju by³ pan Wojciech Kloñski – przewodnicz±cy Stowarzyszenia Osób Niepe³nosprawnych „Pogoda” z siedzib± w Kleszczewie, który jest tak¿e z zami³owania cz³onkiem Szwadronu Kawalerii im. 2 Pu³ku Szwole¿erów Rokitniañskich, a nieobca jest mu tak¿e znajomo¶æ tre¶ci zwi±zanych z II wojn± ¶wiatow±. Pan W. Kloñski w czasie obrad jury przybli¿y³ zebranym uczniom czasy II wojny ¶wiatowej, zaprezentowa³ elementy wyposa¿enia ¿o³nierza. W ten sposób dzieci na zasadzie autopsji, a nie suchej wiedzy podrêcznikowej, mog³y wyobraziæ sobie specyfikê tamtych czasów. W czê¶ci wstêpnej uroczysto¶ci nie mog³o oczywi¶cie zabrakn±æ sztandarowego utworu K. I. Ga³czyñskiego „Pie¶ñ o ¿o³nierzach z Westerplatte”. W tym roku szkolnym wykona³a go Klaudia Drawska, uczennica kl.VIb. Zebrani us³yszeli tak¿e wiersz „Westerplatte” Bogdana Ostromêckiego w interpretacji Kamili Glinki z kl. IVa, jak równie¿ prozê traktuj±c± o wymowie Westerplatte w wykonaniu Agaty Piekutowskiej z kl. Vb. Mottem ¶wiêta sta³y siê s³owa naszego wielkiego rodaka Jana Paw³a II wypowiedziane na Westerplatte w³a¶nie w 1987r. : "Ka¿dy z was, m³odzi przyjaciele, znajduje te¿ w ¿yciu jakie¶ swoje 'Westerplatte'. Jaki¶ wymiar zadañ, który trzeba podj±æ i wype³niæ…”. Doskonale wpisa³y siê one w specyfikê uroczysto¶ci, poniewa¿ stypendy¶ci zostali nagrodzeni w³a¶nie za doskona³e „wype³nianie swoich zadañ”, za swoje osi±gniêcia naukowe i sportowe. Ale Papie¿ nawi±za³ w tych s³owach tak¿e do waleczno¶ci, wielko¶ci ¿o³nierzy, którzy zapisali siê w historii II wojny ¶wiatowej jako ci, którzy: „broni± siê nadal…”
Organizatorki turnieju zaplanowa³y zadania w taki sposób, aby ich forma by³a przyjazna i interesuj±ca, zarówno dla uczestników, jak i widowni. W zwi±zku z tym obok typowych odpowiedzi na pytania, uczniowie musieli rozpoznaæ bohaterów prezentowanej scenki (w roli mjr. H. Sucharskiego- P. Kury³owicz-kl. IIa gim., jako gen. Eberhardt- Sz. Sabiniarz-kl.II a gim., emisariusze: K. Bukowski-kl.IIa gim., K. Æwikliñski-kl.IIa gim.). Scena przedstawia³a moment kapitulacji za³ogi na Westerplatte. Zadaniem uczestników turnieju by³o tak¿e, po wys³uchaniu nagrania, rozpoznanie autora wypowiedzianych s³ów (Jan Pawe³ II na Westerplatte w 1987r.). Uczniowie zmagali siê tak¿e z zadaniem na dobieranie dotycz±cym wrze¶nia 1939 r. na Westerplatte i krzy¿ówk±, musieli wykazaæ siê znajomo¶ci± tre¶ci zdjêæ przedstawiaj±cych sylwetki postaci i wydarzeñ zwi±zanych z tym miejscem. Publiczno¶æ ¶ledzi³a zadania tak¿e na „telebimie”.
Wiedzy, jak± wykazali siê uczniowie, móg³by zapewne pozazdro¶ciæ im niejeden doros³y! Dzieciaki w wieku 10-12 lat szafowa³y wiedz± faktograficzn± jak niejeden historyk! Daty, nazwiska, nazwy miejsc, liczby okaza³y siê dla nich bu³k± z mas³em. Ró¿nice miêdzy kolejnymi dru¿ynami by³y jednopunktowe, a nawet przyznano dwa równorzêdne pierwsze miejsca, które zajê³y uczennice kl. Va w sk³adzie: Julia Bieliñska, Anna Klein, Agnieszka Wysocka i zawodnicy z klasy VIb: Jakub Bogun, Klaudia Drawska, Dorota Stangel. II miejsce przypad³o w udziale uczniom kl. IVb: Kacprowi Bogunowi, Agacie Marciniak, Wiktorii Prabuckiej. III lokatê zajê³y dziewczêta z kl. Vb: Oliwia Niemczyk, Agata Piekutowska, Aleksandra Zagórska.
Pocz±tkowo nagrody ksi±¿kowe mieli zdobyæ tylko uczniowie zajmuj±cy miejsca na podium, ale w dowód uznania dla wiedzy, jak± prezentowa³y dzieciaki, pani dyrektor I. Loroch przekaza³a ksi±¿ki wszystkim uczestnikom. Publiczno¶æ tak¿e doceni³a wysi³ki uczniów nagradzaj±c ich gromkimi brawami.
Turniej dowiód³, ¿e dzieciaki opuszczaj±c mury Szko³y Podstawowej w Pinczynie, raczej nie bêd± ignorantami wobec spraw zwi±zanych z ojczyzn± i bez ¿enady bêd± identyfikowaæ siê ze swoim krajem.
Justyna Szarkowska
Kamila Babiñska