2010/11 Kolonie letnie – £apsze Ni¿ne 27.06 – 11.07.2011 roku
Dodane przez admin dnia Wrze¶nia 07 2011 09:30:43
Kolonie letnie – £apsze Ni¿ne 27.06 – 11.07.2011 roku
Uczniowie naszej szko³y pod opiek± Barbary Jêdzrzejewskiej i Zbigniewa Bahra przebywali na koloniach letnich w £apsze Ni¿ne – gminie partnerskiej Gminie Zblewo.
Mieszkali¶my w przepiêknej miejscowo¶ci Niedzica. Niedzica le¿y w dolinie Niedziczanki u po³udniowo - wschodnich podnó¿y Pienin Spiskich, nieopodal Jeziora Czorsztyñskiego i Jeziora Sromowieckiego.
Wie¶ za³o¿y³ na pocz±tku XIV wieku Frank z Farkaszowiec na prawie niemieckim.
Osada istnia³a ju¿ w 1320 roku, z tego roku pochodzi akt, na mocy którego Kokosz Berzewiczy sprzeda³ wie¶ swojemu bratu Janowi.
Podziwiali¶my w Niedzicy zabytkowy ko¶ció³ ¶w. Bart³omieja Aposto³a, który posiada bezcenne dzie³a - tryptyk z 1452 roku przedstawiaj±cy misyjn± ¶w. Bart³omieja w Indiach, freski ,,Spowied¼ bez ¿alu, mi³o¶æ bez wierno¶ci modlitwa bez serdeczno¶ci jest daremnym dzia³aniem”. Ko¶ció³ bardzo nam siê podoba³, szczególnie jego styl gotycki, podobieñstwo uk³adu przestrzennego, proporcji bry³y.
Mieszkali¶my w szkole, gdzie by³y znakomite warunki do wypoczynku. Tereny tam s± bardzo górzyste i piêkne.
Jeden z nich to widok z zamku Niedzickiego. Góry Pieniny nie nale¿± do najwy¿szych, ale s± bardzo urokliwe. Na zalewie przy zamku w Niedzicy odbyli¶my rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyñskim. Bardzo nam siê podoba³ zamek w Niedzicy. Zamek ten w postaci niewielkiej drewnianej stra¿nicy sta³ ju¿ w koñcu XIII wieku. Fundatorem by³ najprawdopodobniej w³a¶ciciel ca³ej okolicy –Kokosz Berzewiczy. W XVI wieku zamek otrzyma³ Hieronim £aski w prezencie od Jana Zapoly. Na zamku wiê¼niów zamykano w dybach. Pan przewodnik pozwoli³ sobie zamkn±æ w dybach opiekuna p. Zbyszka Bahra. Ciekawostk± jest dziura w zamku, pami±tka po tym jak wiêziony Janosik wyrwa³ ³añcuchy i uciek³ z zamku.
przez ca³y czas pobytu mieli¶my wy¶mienite jedzenie. Tradycyjna kuchnia spiska charakteryzuje siê prostot± i oryginalno¶ci±. Wszystko odbywa siê na bazie produktów z w³asnego gospodarstwa rolnego. Przygotowane potrawy musia³y byæ bogate w wêglowodany, krótko mówi±c – gazda mia³ siê naje¶æ.
Do naszej dyspozycji by³a nowoczesna hala sportowa. Czêsto grali¶my w pi³kê siatkow±, organizowane by³y rzuty do kosza, grali¶my w pi³kê no¿n± oraz tenisa sto³owego.
Bardzo ciekawa by³a wycieczka szlakiem gotyckim. Pan Zbyszek w ko¶ciele w Dêbnie mia³ przyjemno¶æ usi±¶æ w miejscu , gdzie siedzia³ „ Kwico³ i Pyzdra’’ podczas krêcenia filmu „Janosik’’. XV-wieczny ko¶ció³ ¶w. Micha³a Archanio³a w Dêbnie, zbudowany przez zbójników bez u¿ycia gwo¼dzi jest wa¿nym zabytkiem architektury drewnianej. Mo¿na w nim podziwiaæ wspania³± polichromiê (ciekawe kompozycje kolorystyczne) o³tarz g³ówny, krucyfiks z XIV wieku.
Wielkim prze¿yciem dla nas by³a wycieczka do Krakowa, gdzie Smok Wawelski mia³ ochotê poczêstowaæ nas ogniem. Zwiedzali¶my Bulwar Wi¶lany, Wawel, Plac Zamkowy, w ko¶ciele Franciszkanów w Krakowie podziwiali¶my obrazy ukazuj±ce mêkê Jezusa Chrystusa, pomnik Adama Mickiewicza, Dzwon Zygmunta - kto dotknie serce dzwonu i pomy¶li ¿yczenie to na pewno siê spe³ni, O³tarz Wita Stwosza w ko¶ciele Mariackim, s³awne okno Jana Paw³a II na ulicy Franciszkañskiej. Na Wawelu z³o¿yli¶my ho³d Lechowi i Marii Kaczyñskim.
Czas na Zakopane. Zaczêli¶my przygodê od wystawy zwierz±t Parku Tatrzañskiego, podziwiania kultury górali, obejrzenia skoczni ma³ej, ¶redniej i du¿ej, na której rekord oczywi¶cie nale¿y do Adama Ma³ysza.
W miejscowo¶ci Z±b przy Zakopanem znajduje siê pomnik upamiêtniaj±cy szlak Papieski, po którym lubi³ spacerowaæ Jan Pawe³ II. Stwierdzili¶my, ¿e Tatry – to góry, które warto pokochaæ. Na Guba³ówce mo¿na by³o podziwiaæ piêkno polskich gór. Prawdziwa przygoda to przeprawa przez "mro¼n± jaskiniê" – dali¶my radê.
Zwiedzili¶my tak¿e Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej – przepiêkne miejsce z O³tarzem Papieskim upamiêtniaj±cym wizytê Ojca ¦wiêtego w 1997 roku.
Wieczorami odbywa³y siê dyskoteki, konkursy plastyczne, tañca oraz piosenki. Byli¶my z ró¿nych szkó³ w Gminie Zblewo, ale szybko siê zintegrowali¶my.
Ciekawy wyjazd by³ do Zabrzyc, gdzie mie¶ci siê skansen Ormian.
Humory dopisywa³y podczas ka¿dej wycieczki. Uczniowie oprócz produkcji materia³u na p³ótna, piekli chleb i wykonywali kwiaty z papieru.
Koniec naszej górskiej przygody to wêdrówka szlakiem w Szczawnicy oraz zdobycie Trzech Koron; . By³o ciê¿ko, ale uda³o siê – nasza m³odzie¿ z Kociewia jest silna i potrafi wzajemnie siê wspieraæ.
To co piêkne zawsze szybko siê koñczy. Pozosta³y wspomnienia, pami±tki nowe znajomo¶ci i przekonanie, ¿e polskie góry s± piêkne.