2011/12 22 listopada w ¶wietlicy szko³y, w Pinczynie odby³ siê w ramach projektu „Kobiety si³± Kociewia" „Wieczór kulturalny przy ¶wiecach”
Dodane przez admin dnia Stycznia 10 2012 11:10:01



22 listopada o godzinie 15.30 w ¶wietlicy szko³y, w Pinczynie odby³ siê w ramach projektu „Kobiety si³± Kociewia" „Wieczór kulturalny przy ¶wiecach”, po¶wiêcony Ma³gorzacie Hillar . Przedsiêwziêcie to jest wspó³finansowane ze ¶rodków Programu „Dzia³aj Lokalnie VII” Polsko-Amerykañskiej Fundacji Wolno¶ci realizowanego przez „Akademiê Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Lokaln± Organizacjê Grantow± „Chata Kociewia w Nowej Wsi Rzecznej”.
Poetka urodzi³a siê w Piesienicy w 1926 roku. Pierwsze kilkana¶cie lat swego ¿ycia spêdzi³a w³a¶nie tu, na kociewskiej wsi. Na pocz±tku II wojny ¶wiatowej wraz z matk± i bratem opu¶ci³a Piesienicê. Mieszka³a w ¯yrardowie, Bydgoszczy, Warszawie, a tak¿e w Stanach Zjednoczonych, gdzie przebywa³a wraz z mê¿em, Zbigniewem Bieñkowskim na stypendium. Debiutowa³a w 1955 roku wierszem „S³owa”. Dwa lata pó¼niej ukaza³ siê pierwszy tomik wierszy „Gliniany dzbanek”, a nastêpnie pojawi³y siê: „Pro¶ba do macierzanki” (1959), „Krople s³oñca”(1961), „Czekanie na Dawida”(1967) i „Gotowo¶æ do Zmartwychwstania”(1995), który ukaza³ siê po wielu latach milczenia.
Wieczorek poetycki przygotowa³y nauczycielki miejscowej szko³y, panie: Justyna Szarkowska i El¿bieta Prze¶rut- Pr±dziñska , które zaprosi³y widzów w podró¿ sentymentaln± przez ¿ycie Ma³gorzaty Hillar. Monta¿ s³owno- muzyczny rozpocz±³ sztandarowy utwór artystki- „My z drugiej po³owy XX-wieku”. Uczennice deklamowa³y wiersze przy blasku ¶wiec. Zaprezentowano utwory tematycznie ró¿ne, od tych pierwszych pisanych na wie¿y pa³acu w Piesienicy poprzez te ostatnie- pe³ne bólu, rezygnacji i pytañ o sens egzystencji. Poezja „Ma³gorzaty w Krainie Czarów”- tak by³a nazwana przez krytyków, przenosi nas równie¿ do starej Piesienicy. Do czasów dzieciñstwa poetki, do miejsc tak jej drogich- wrzosowisk, przydomowego ogródka, ³±k, przydro¿nej kaplicy, przy której wielokrotnie siê modli³a do Matki Boskiej, czy te¿ do spotkañ z Cyganami, których skrycie podziwia³a. Kociewski krajobraz wielokrotnie Ma³gorzata Hillar przemyci³a w swych utworach, pomimo ¿e nigdy publicznie nie przyzna³a siê, ze pochodzi z Piesienicy, to ta wie¶ by³a jej bardzo bliska o czym ¶wiadcz± liczne wiersze. W¶ród prezentowanych utworów znalaz³y siê te, które mówi± o macierzyñstwie, od momentu poczêcia do rozwi±zania. Nie znajdziemy innej poetki, która tak otwarcie mówi o hormonalnej hu¶tawce nastrojów kobiety w ci±¿y i w okresie po³ogu. Hillar jest mistrzyni± s³owa i mistrzyni± niedopowiedzeñ, ale dziêki temu, jej poezja jest ¶wie¿a i wci±¿ aktualna, pomimo ¿e powsta³a wiele lat temu. Recytacji towarzyszy³a prezentacja multimedialna po¶wiecona poetce oraz akompaniament muzyczny w wykonaniu uczennicy, Ani Klein.
Atmosfera w czasie wieczorku by³a podnios³a. Niezwyk³o¶æ chwili odczuwalna by³ przez wszystkich obecnych- dyrekcjê szko³y, nauczycieli, mieszkañców wsi i uczniów. Duch tej, która sercem pisa³a unosi³ siê w szkolnej ¶wietlicy. By³ obecny dziêki starym fotografiom i niezwyk³ej poezji.

El¿bieta Prze¶rut-Pr±dziñska