2011/12 Izba Pamiêci Poetek w pinczyñskiej szkole
Dodane przez admin dnia Czerwca 26 2012 19:31:10
„Odtworzenie historii rodziny po latach, gdy nie gromadzi siê wspomnieñ, jest trudne…”- Izba Pamiêci Poetek w pinczyñskiej szkole.
W grudniu 2011 roku w Zespole Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie w ramach projektu „Kobiety si³± Kociewia” wspó³finansowanego ze ¶rodków Programu „Dzia³aj Lokalnie VII” Polsko-Amerykañskiej Fundacji Wolno¶ci realizowanego przez „Akademiê Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Lokaln± Organizacjê Grantow± „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej powsta³a Izba Pamiêci Poetek upamiêtniaj±ca trzy kobiety Pinczyna i okolic. Przedmiotem naszego zainteresowania sta³y siê: Franciszka Powalska, Wanda Dembek, Ma³gorzata Hillar-poetka ogólnopolska.
Otwarcie izby pamiêci poprzedzi³o szereg dzia³añ, w¶ród których warto wymieniæ: wieczorki kulturalne organizowane dla mieszkañców wsi i okolic (brali w nich udzia³ tak¿e przedstawiciele rodzin poetek), organizacja Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Ma³gorzaty Hillar dla uczniów gimnazjów gminy Zblewo, prowadzenie zajêæ artystycznych dla dzieci i m³odzie¿y, zorganizowanie wyjazdu do Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd.
Po tak wielu przedsiêwziêciach nadszed³ czas na zwieñczenie prac, którym by³o otwarcie Izby Pamiêci. Dokona³ go Wójt gm. Zblewo Krzysztof Trawicki, który nie kry³ zadowolenia z tego faktu, stwierdzaj±c, ¿e dba³o¶æ o korzenie, upamiêtnienie poetek regionu jest cennym dokonaniem. Podobnego zdania by³ wówczas przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gd.
Oprócz wspomnianych go¶ci, do udzia³u w uroczysto¶ci zostali zaproszeni cz³onkowie rodzin poetek, którzy przyczynili siê do powstania Izby Pamiêci, przekazuj±c pami±tki zwi±zane z nimi. Sama izba nie powsta³aby bez pomocy Pani Dyrektor Iwony Loroch, która wyposa¿y³a salê w czê¶æ gablot ekspozycyjnych, a tak¿e w sprzêt multimedialny maj±cy s³u¿yæ do emisji prezentacji nt. poetek, a tak¿e odtwarzania oryginalnych przy¶piewek Franciszki Powalskiej, które uda³o siê nam pozyskaæ dziêki uprzejmo¶ci Radia Gdañsk.
Niema³ego wzruszenia dozna³ wnuk babci Powalskiej Pan Tadeusz Powalski z Elbl±ga, s³uchaj±c ich w czasie wizyty w Izbie Pamiêci 12 czerwca 2012r. Nie móg³ on uczestniczyæ w uroczysto¶ci grudniowej, ale, jak mówi³, czu³ potrzebê odwiedzenia tego miejsca. By³ ciekaw, w jaki sposób zachowali¶my pamiêæ o jego babci i nie kry³ zadowolenia. Du¿e wra¿enie wywar³o na nim to, co zobaczy³ i w jaki sposób zosta³ przyjêty przez szko³ê. Opowiedzia³ uczniom w ciekawy sposób o Franciszce Powalskiej, cytuj±c jej Pamiêtniki, a tak¿e zwróci³ ich uwagê na to, aby gromadzili pami±tki rodzinne na bie¿±co, aby tworzyli drzewa genealogiczne swoich rodzin. Stwierdzi³: „Dopiero kiedy doros³em, zrozumia³em, jak wa¿na jest historia rodziny, ale odtworzenie jej po latach, kiedy nie gromadzi siê wspomnieñ, jest bardzo trudne. Dlatego przechowujcie pami±tki rodzinne, dbajcie o pamiêæ o niej.” Pan Tadeusz udostêpni³ nam kolejne pami±tki zwi±zane z Franciszk± Powalsk± i zadeklarowa³ przes³anie nowych. Odwiedzi³ równie¿ nasz± szkoln± izbê regionaln± i tu po raz kolejny nie kry³ zaskoczenia. By³ pod wra¿eniem tego, w jaki sposób w pinczyñskiej szkole kultywowana jest pamiêæ o przodkach.
Zapraszamy tych, którzy zawitaj± do Pinczyna, do obejrzenia tych specyficznych miejsc w naszej szkole.
Justyna Szarkowska
O patronie z powag± i … humorem-¦wiêto Patrona Gimnazjum im. ks. Stanis³awa Hoffmanna w Pinczynie.
W roku 2000 Publiczne Gimnazjum w Pinczynie otrzyma³o imiê ks. Stanis³awa Hoffmanna. Od kilku lat rokrocznie z pocz±tkiem maja, w dniu imienin patrona, odbywa siê ¶wiêto, dziêki któremu pamiêæ o nim jest ustawicznie odnawiana. Wybór sylwetki ks. S. Hoffmanna na patrona szko³y by³ w¶ród spo³eczno¶ci szkolnej oczywisty. Dzia³acz spo³eczno-kulturalny zapisa³ siê na trwa³e na kartach historii Pinczyna.
Ksi±dz Stanis³aw Hoffmann urodzi³ siê 5 V 1879r. we wsi Z³e Miêso ko³o Chojnic. Do szko³y elementarnej uczêszcza³ w pobliskim £êgu. W 1890r. zosta³ uczniem Collegium Marianum w Pelplinie, a pó¼niej gimnazjum w Chojnicach. Po uzyskaniu egzaminu dojrza³o¶ci podj±³ studia w Seminarium Duchownym w Pelplinie, gdzie 9 IV 1905r. otrzyma³ ¶wiêcenia kap³añskie. By³ wikariuszem w Komórsku, £±¿ynie i Zblewie. W latach 1909 - 1919 mieszka³ w Pinczynie. W tym czasie ze wzglêdu na chorobê nie by³ bezpo¶rednio zatrudniony w duszpasterstwie.
W okresie zaborów prowadzi³ w Pinczynie tajne nauczanie przygotowuj±ce m³odzie¿ polsk± do nauki w gimnazjum. W latach 1918 - 1920 organizowa³ kursy szkol±ce przysz³e kadry urzêdników, zw³aszcza nauczycieli. Jako cz³onek TCL przyczyni³ siê do wzbogacenia ksiêgozbioru pinczyñskiego, który s³u¿y³ przede wszystkim m³odzie¿y w nauce na poziomie szko³y ¶redniej. By³ inicjatorem Towarzystwa ¦piewu ¶wiêtej Cecylii i pierwszym jego kierownikiem. W ramach Towarzystwa, oprócz pielêgnowania polskiej pie¶ni religijnej i ¶wieckiej, rozwijano tak¿e dzia³alno¶æ teatraln±, taneczn± i muzyczn±.
Ksi±dz Stanis³aw Hoffmann by³ równie¿ inicjatorem i kierownikiem budowy infrastruktury parafii: przystanku kolejowego, ³a¼ni, elektryfikacji centrum wsi, budowy dróg oraz wzniesionego od nowa ko¶cio³a. W zamierzeniach mia³ miêdzy innymi budowê m³yna spó³dzielczego, piekarni, stacji kolejowej oraz po³o¿enia twardej nawierzchni na wszystkich drogach. Aby zdobyæ potrzebne na to pieni±dze, przyj±³ kandydaturê na pos³a do Sejmu. Wybrany ogromn± wiêkszo¶ci± g³osów, zosta³ pos³em w ostatniej kadencji przed wybuchem wojny. W uznaniu dla swych zas³ug Ksi±dz S. Hoffmann odznaczony zosta³ Z³otym Krzy¿em Zas³ugi.