2012/13 W pinczyñskiej szkole regionalizm nie tylko w teorii… -
Dodane przez admin dnia Marca 23 2013 18:02:16
„My z drugiej po³owy XX/ wieku rozbijaj±cy atomy/ zdobywcy ksiê¿yca […]- tak napisa³a w swym wierszu, który sta³ siê manifestem pokolenia lat 50. ubieg³ego wieku Ma³gorzata Hillar (1926-1995). Mówi³a o osi±gniêciach cz³owieka XX wieku, a w dalszej czê¶ci utworu, o trudno¶ciach z wyra¿aniem uczuæ przez niego. Ale w jaki sposób mówiæ o tym, co cz³owiek osi±gn±³, bez pamiêci o przodkach, przesz³o¶ci, o tym, co ugruntowa³o drogê do wspó³czesno¶ci”.
Takimi s³owami rozpocz±³ siê XV Gminny Konkurs Wiedzy o Kociewiu dla uczniów gminy Zblewo zorganizowany 14 marca 2013r. w Zespole Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie.
Nie bez powodu pojawi³o siê w tym miejscu nawi±zanie do poetki Ma³gorzaty Hillar, która przecie¿ urodzi³a siê w Piesienicy, na Kociewiu, a jej wiersz-manifest „My z drugiej po³owy XX wieku” po dzi¶ dzieñ analizuje siê z m³odzie¿± gimnazjaln± ca³ej Polski.
Nie bez powodu postaæ poetki zosta³a przywo³ana w³a¶nie w pinczyñskiej szkole. To tutaj w grudniu 2011 r. zosta³a otwarta Izba Pamiêci Poetek utworzona w wyniku realizacji zwyciêskiego projektu „Kobiety si³± Kociewia” w konkursie wspó³finansowanym ze ¶rodków Programu „Dzia³aj Lokalnie VII” Polsko-Amerykañskiej Fundacji Wolno¶ci realizowanego przez „Akademiê Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Lokaln± Organizacjê Grantow± „Chata Kociewia w Nowej Wsi Rzecznej”. Czê¶æ realizatorów projektu nale¿y do Towarzystwa Spo³eczno-Kulturalnego im. Ma³gorzaty Hillar dzia³aj±cego w Zblewie. Poczesne miejsce na ekspozycjach w izbie zajê³a wówczas obok Franciszki Powalskiej i Wandy Dembek, w³a¶nie Ma³gorzata Hillar. Dziêki nawi±zaniu wspó³pracy z synem poetki Dawidem Bieñkowskim mieszkaj±cym w Warszawie mo¿emy poszczyciæ siê bogat± kolekcj± zdjêæ artystki.
I to nie tylko w teorii mówi siê w Pinczynie o tej ogólnopolskiej poetce, ale „mówi siê tak¿e jej g³osem”. Po raz drugi bowiem, zim± 2012 r. zebrali siê w izbie pamiêci uczniowie gimnazjów gminy Zblewo, aby recytowaæ wiersze poetki, nie³atwe w interpretacji dla tak m³odych ludzi ze wzglêdu na ³adunek uczuciowy w nich zawarty, ale przecie¿ do¶wiadczanie trudno¶ci rozwija ze zdwojon± si³±.
Ale wracaj±c do XV Gminnego Konkursu Wiedzy o Kociewiu… Do rywalizacji przyst±pi³y cztery trzyosobowe dru¿yny szkó³ gminy: Borzechowo, Kleszczewo, Zblewo, no
i oczywi¶cie gospodarze- Pinczyn. Po raz kolejny okaza³o siê, ¿e regionalizm i to, co
z nim zwi±zane, nie pozostaje tylko w sferze teorii. M³odzie¿ wykaza³a siê ogromn± wiedz± nt. Kociewia; jego granic, zabytków, miejsc, postaci i in. Ale co najwa¿niejsze, a co zosta³o udowodnione przez ka¿d± ze szkó³, to znajomo¶æ gwary przodków. Tutaj nie mo¿na by³o mówiæ o ¿adnej teorii; to ju¿ by³a stuprocentowa praktyka! Dzieciaki poradzi³y sobie
z ni± wy¶mienicie w dwóch zadaniach konkursowych: w recytacji utworu w gwarze i
w nazewnictwie przedmiotów wyjmowanych przez nie z tajemniczego worka. Chyba baczny obserwator zauwa¿y³by pow±tpiewanie co do znajomo¶ci niektórych s³ów gwarowych nawet na twarzach doros³ych ... Ale sza… Nie od dzi¶ wiadomo, ¿e cz³owiek uczy siê przez ca³e ¿ycie.
Te i inne zadania opracowa³y rokroczne organizatorki konkursu: nauczycielka historii Teresa Krzy¿yñska i nauczycielka jêzyka polskiego Kazimiera Kuziemska. Zadaniem, które zosta³o ocenione przez jury w sk³adzie: Wioleta Dunst (Borzechowo), Katarzyna Kulas (Kleszczewo), Aneta Jasielska (Zblewo) oraz Kazimiera Kuziemska (Pinczyn) na równorzêdn± ilo¶æ punktów, by³a praca plastyczna przygotowana wcze¶niej przez ka¿d± ze szkó³ pt. „Moja wie¶”. Nikt z widzów nie mia³ w±tpliwo¶ci, ¿e jury podjê³o s³uszn± decyzjê. Oczu nie mo¿na by³o oderwaæ od ka¿dej z prac z osobna! ¦miem twierdziæ, ¿e mog³yby staæ siê piêknymi pocztówkami mog±cymi stanowiæ formê promocji czterech wsi Kociewia lub mog³yby zostaæ wykorzystane w inny sposób. By³oby to piêkne pok³osie konkursu bêd±ce trwa³± pozosta³o¶ci± po nim. U¶miechamy siê piêknie z tego miejsca do referatu ds. promocji gminy i jeste¶my otwarci na wspó³pracê…
Kolejnym zadaniem by³a krzy¿ówka rozwi±zywana losowo przez ka¿d± z dru¿yn, której has³a traktowa³y oczywi¶cie o Kociewiu. Rozwi±zanie krzy¿ówki brzmia³o, i tu u¶miech w stronê redakcji: „Kurier Zblewski”. Chyba nie by³o osoby, której nieznany by³by ten tytu³.
W czasie obrad jury o zabranie g³osu zostali poproszeni go¶cie, w¶ród których znale¼li siê: senator RP Andrzej Grzyb, zastêpca wójta gminy Zblewo Artur Herold, ksi±dz proboszcz pinczyñskiej parafii Mieczys³aw Bizoñ, prezes Towarzystwa Spo³eczno-Kulturalnego im. Ma³gorzaty Hillar i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ma³gorzaty Hillar w Zblewie Emilia Bielska, przewodnicz±ca Rady Rodziców przy szkole w Pinczynie Izabela Bukowska. Gospodyni± uroczysto¶ci by³a pani dyrektor Zespo³u Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie Iwona Loroch.
Senator Andrzej Grzyb w ciep³ych s³owach wyrazi³ siê nt. dzia³añ podejmowanych przez szko³y naszej gminy w celu propagowania regionalizmu. Szczególnie podkre¶li³ wk³ad szko³y w Pinczynie w anga¿owanie innych placówek do uczestnictwa w konkursie, który praktycznie przyczynia siê do pog³êbiania wiedzy uczniów nt. Kociewia. Wspomnia³ tak¿e o roli przesz³o¶ci w ¿yciu wspó³czesnym.
Po nim w podobnym tonie wypowiedzia³ siê zastêpca wójta Artur Herold, który nie kry³ zadowolenia z faktu, ¿e taka impreza odbywa siê rokrocznie od 15. lat na terenie gminy Zblewo. Zauwa¿y³ równie¿, ¿e to w³a¶nie senator RP Andrzej Grzyb wiele wnosi do popularyzacji Kociewia.
Pan senator ze swej strony uhonorowa³ nagrodami ksi±¿kowymi najaktywniejszych przedstawicieli dru¿yn, a tak¿e dodatkowo Juliê Burczyk z klasy II a pinczyñskiego gimnazjum- cz³onkiniê regionalnego zespo³u Brzady, która z wielk± determinacj± gra³a na diabelskich skrzypcach w czasie wystêpów grupy i ¶piewu chóru szkolnego pod kierownictwem nauczyciela muzyki Wojciecha Gdañca. Jak¿eby bowiem tego dnia mog³o zabrakn±æ pinczyñskich, ale „gminnych” Brzadów! „Gminnych?” Móg³by kto¶ zapytaæ. Otó¿ odpowied¼ jest oczywista. M³odzie¿, prezentuj±c tañce, gadki i piosenki kociewskie, u¶wietnia swoimi wystêpami uroczysto¶ci gminne, powiatowe, wojewódzkie, a tak¿e bra³a udzia³, na zaproszenie zaprzyja¼nionej gminy £apsze Ni¿ne po³o¿onej w województwie ma³opolskim, w „Spiskiej Watrze”, wprawiaj±c w zachwyt górali. Zespó³ za swoj± dzia³alno¶æ otrzyma³ Nagrodê Wójta Krzysztofa Trawickiego za rok 2011 w dziedzinie spo³eczno-kulturalnej, kiedy to zdoby³ m.in. I miejsce na Miêdzywojewódzkim Festiwalu Szkolnych Zespo³ów Kociewskich w Piasecznie na XVIII Przegl±dzie Zespo³ów Folklorystycznych ku czci W³adczyni Kociewia.
Opiekunami zespo³u w bie¿±cym roku szkolnym s±: Wojciech Gdaniec, Barbara Jêdrzejewska, Justyna Szarkowska. Do repertuaru zespo³u zosta³y wprowadzone nowe gadki autorstwa pani Anny Juraszewskiej i poszerzono grono uczestników o maluchy z przedszkola w sk³adzie: Z. Trygalska, M. Grobelna, B. Szachta, a tak¿e do³±czy³a do zespo³u uczennica
kl. I a SP Angelika Kamiñska.
W celu promocji zespo³u w styczniu 2013 r. zosta³ przeprowadzony szkolny konkurs na logo dla zespo³u Brzady. Wziê³o w nim udzia³ ponad 90. uczniów! Zosta³y wrêczone trzy równorzêdne nagrody za zwyciêsk± inspiracjê na projekt logo, a otrzyma³y je: Magdalena Skoczek- kl. Ia gim., Weronika Konieczka- kl.Ia gim. i Nadia Konieczka- kl. IIIb szko³y podstawowej. Obróbki graficznej prac w celu opracowania jednego znaku podj±³ siê nieodp³atnie absolwent gimnazjum w Pinczynie, a obecnie student informatyki stosowanej Pañstwowej Wy¿szej Szko³y Zawodowej w Elbl±gu Mateusz Bednarski. Z tego miejsca chcemy mu serdecznie podziêkowaæ za pomoc i cieszy nas fakt, ¿e absolwenci s± nadal obecni w ¿yciu szko³y.
A wyniki XV Konkursu Wiedzy o Kociewiu? One nie s± chyba tak naprawdê najwa¿niejsze. Wszyscy uczestnicy turnieju byli zwyciêzcami! Zwyciê¿yli, bo, do¶wiadczyli: prze¿yli emocje, wspó³pracowali w grupie, poznali nowych kolegów, a tego nie mo¿na wypunktowaæ. Jednak dla porz±dku podajemy, ¿e I miejsce zajê³a dru¿yna z Pinczyna w sk³adzie: Agnieszka Wysocka, Agata Piekutowska, Julia Roskwitalska, II- zespó³ z Borzechowa, czyli: Martyna Kornela, Klaudia D±browska, Patrycja Wróblewska, III-szko³a z Kleszczewa, któr± reprezentowali: Daria ¦liwa, Wiktoria Walkusz i Aleksander Celarek i IV-dru¿yna ze Zblewa w sk³adzie: Beata Barczyñska, Karolina Fojut oraz Anita Paszek. Gratulujemy wszystkim!
Waszim lulkom mniy³o bi by³o, gzuby!
Justyna Szarkowska
Album zdjêæ