2013/14 Karnawa³ 2014
Dodane przez admin dnia Lutego 05 2014 03:18:56
Tañce, hulanki, swawole, maskarady, a do tego obfito¶æ jedzenia i picia - tak wygl±da³ przed wiekami karnawa³, bêd±cy chwil± wytchnienia od codzienno¶ci i rekompensat± postu przed Wielkanoc±. Obecnie jest przede wszystkim okazj± do dobrej zabawy.
W Polsce nazwa karnawa³ przyjê³a siê przede wszystkim w warstwach wy¿szych. W rodzimej tradycji okres ten nazywano zapustami, a jego ostatnie, najbardziej szalone dni, miêsopustem (od po¿egnania miêsa), ostatkami czy kusakami. Bawiono siê, spo¿ywano t³uste jedzenie, tañczono.
Elity bawi³y siê na balach w miastach i dworach, lud okupowa³ karczmy
i gospody. Równie¿ kobiety bra³y udzia³ w tych imprezach, choæ na co dzieñ karczmy stanowi³y zdecydowanie mêski ¶wiat. W karnawale jednak odbywa³y siê nawet zabawy wy³±cznie dla kobiet, na które mê¿czy¼ni nie mieli wstêpu.
Na dworach organizowano biesiady, mê¿czy¼ni brali udzia³ w turniejach walk, urz±dzano polowania. Od XVII w. z zachodu przywêdrowa³a moda na bale maskowe. Na prowincji popularne by³y kuligi, ich uczestnicy wêdrowali zaprzê¿onymi w konie saniami od dworu do dworu, zatrzymuj±c siê w nich, by biesiadowaæ i bawiæ siê. Zabrawszy kolejnych towarzyszy – kuligi rusza³y
w dalsz± drogê.
Karnawa³ to niew±tpliwie czas dobrej zabawy. Przekonaæ siê mogli o tym uczniowie szko³y Pinczynie, który przyszli na dyskotekê karnawa³owa zorganizowana przez SU. Na uczestników zabawy czeka³a ¶wietna muzyka oraz pyszne przek±ski w kawiarence. Spo¶ród uczniów, którzy postanowili tego dnia pu¶ciæ wodze fantazji i przebrali siê wy³oniono króla i królow± balu. Zwyciêzcami zostali Dawid Szachta i Agata Rynkiewicz. Organizatorzy przygotowali dla nich pami±tkowe dyplomy i upominki. Wszyscy bawili siê ¶wietnie.
Dziêkujemy za fantastyczna zabawê i zapraszamy za rok.

Opiekunowie SU Joanna Marcinczyk
i El¿bieta Prze¶rut-Pr±dziñska