2015/16 Jak to by³o, kiedy nasi rodzice byli w naszym wieku, czyli wizyta w Europejskim Centrum Solidarno¶ci.
Dodane przez admin dnia Stycznia 25 2016 12:30:27


Jako uczniowie III klasy gimnazjum stoimy przed wieloma wa¿nymi wyborami. Te decyzje mog± zawa¿yæ na naszym doros³ym ¿yciu wiêc powinny byæ przemy¶lane. Nie zawsze tak by³o, ¿e mo¿na by³o mówiæ to co siê my¶li, czy robiæ to na co ma siê ochotê. W zwi±zku z tym, ¿e najlepiej uczyæ siê przez bezpo¶redni kontakt z tematem, wybrali¶my siê na klasow± wycieczkê do Europejskiego Centrum Solidarno¶ci w Gdañsku. W³a¶ciwie to nie wycieczka, a ¿ywa lekcja historii. Przecie¿ zmiana systemu w Europie Wschodniej zaczê³a siê w³a¶nie tam w Stoczni Gdañskiej im. Lenina. Po przej¶ciu przez bramy stoczni udali¶my siê do centrum. Tam poczuli¶my siê jak ówcze¶ni stoczniowcy, którzy odbili swoje karty przyj¶cia do pracy, zostawiali w szafkach swoje ubrania i kierowali siê do swoich stanowisk pracy. Na pierwszym piêtrze w sali po¶wiêconej strajkom w Sierpniu 1980 roku, znajduje siê tu m.in. suwnica, na której pracowa³a Anna Walentynowicz, a w kabinie maszyny mo¿na obejrzeæ wspomnienia inicjatorów strajku. Autentyczne obiekty stoczniowe zyskaj± nowe zastosowanie, stó³ barowy zamienia siê na przyk³ad w interaktywne stanowiska, gdzie przegl±dali¶my materia³y historyczne. Ponad naszymi g³owami na kaskach stoczniowców prezentowane by³y archiwalne materia³y filmowe. Nastêpnie sala zatytu³owana „Si³a bezsilnych”. Zagro¿enie i wszechogarniaj±ca propaganda komunistyczna, odda³y w tej sali realia ¿ycia w kraju demokracji ludowej i kulisy narodzin opozycji wobec totalitarnej w³adzy.
Tam obejrzeli¶my m.in. dokumenty operacyjne s³u¿b bezpieczeñstwa oraz wspomnienia z Grudnia ’70. Salê zamyka inscenizacja pustego sklepu i t³umu ludzi stoj±cych w kolejce, co by³o nieod³±cznym elementem codzienno¶ci PRL. Ostatnia sala pod has³em „Solidarno¶æ i nadzieja” czuje siê powiew wolno¶ci, który przyniós³ czas miêdzy Sierpniem ’80 a wprowadzeniem stanu wojennego, szesna¶cie miesiêcy legalnej dzia³alno¶ci pierwszego niezale¿nego zwi±zku zawodowego w zniewolonej czê¶ci Europy. Drogê wyznaczy zwiedzaj±cym bia³o-czerwony szlak, który w tafli sufitu odbije siê w kszta³cie logo zwi±zku. Wnêtrze wype³nione lud¼mi przemieni siê w ten sposób w ¿ywe has³o Solidarno¶æ.
Niezapomniana zostanie dla nas mo¿liwo¶æ zajêcia miejsca za biurkiem Jacka Kuronia czy okr±g³ym sto³em. Dziwnie czuli¶my siê w milicyjnym starze i pokoju przes³uchañ. To by³ tylko jeden punkt programu. Potem spacer ulic± D³ug± przez bramy do miasta, pod Dwór Artusa, Fontannê Neptuna, ¯urawia. Urokliwa Mariacka zawiod³a nas do bazyliki, a potem na gor±c± czekoladê do Pikawy, bo dzieñ choæ s³oneczny, by³ mro¼ny. Jeden z ostatnich wyjazdów nas uczniów III a Publicznego Gimnazjum w Pinczynie, ale niezapomniany!
Uczniowie kl IIIa z wychowawc±
Justyna Zieliñska - Myszk


Album zdjêæ