2015/16 „Przygoda z przyrod±”
Dodane przez admin dnia Maja 13 2016 08:11:09

Uczniowie Szko³y Podstawowej w Pinczynie pojechali na wycieczkê do Gdañska z wizyt± w Centrum Hewelianum. Wycieczki odby³y siê w ramach realizacji programu autorskiego „Przygoda z przyrod±” nauczyciela nauczania wczesnoszkolnego Angeliki Prabuckiej i innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku w przyrodzie” nauczyciela fizyki Agnieszki Radkowskiej oraz nauczyciela geografii Justyny Zieliñskiej – Myszk.
Celem obu przedsiêwziêæ jest przybli¿enie uczniom szko³y podstawowej prawid³owo¶ci przyrody w otaczaj±cym nas ¶wiecie. Wycieczki zaczê³y siê od odnalezienia na ul. D³ugiej Termometru Farenheita.
Nastêpnie uczniowie klas II szko³y podstawowej pod okiem pani Angeliki Prabuckiej i Hanny Burczyk wziêli udzia³ w zorganizowanych dla nich warsztatach pt. ”Atrakcja – chemiczna reakcja”. Zajêcia ukaza³y chemiê, fascynuj±cy i ciekawy ¶wiat eksperymentów, które w obrazowy i prosty sposób wszystkimi naszymi zmys³ami pozwalaj± zrozumieæ otaczaj±ce nas zjawiska. By³ to pokaz kolorowych do¶wiadczeñ chemicznych, w których uczestnicy odkrywali barwny ¶wiat ciekawych reakcji chemicznych.
Na tym nie koniec. W 80 minut „Dooko³a ¦wiata”? To mo¿liwe w Centrum Hewelianum, gdzie siedem kontynentów zmie¶ci³o siê na dwóch kondygnacjach dawnych Koszar Schronowych. Podró¿nicy swoj± przygodê rozpoczynaj± od poznania tajemnic wnêtrza ziemi, w tym wulkanów i si³y wstrz±sów sejsmicznych. Kolejna strefa po¶wiêcona jest Azji, jej ro¶linno¶ci, barwom i zapachom. Znalaz³y siê w niej regionalne przyprawy, zestaw do nauki jedzenia pa³eczkami oraz winda przenosz±ca na ró¿ne wysoko¶ci i g³êboko¶ci. Tutaj mo¿na nawet samodzielnie uformowaæ Himalaje. Dzieci odby³y podró¿ od ¶niegu, lodu i igloo na Antarktydzie po wilgotny las równikowy.
Najwiêksz± atrakcj± dla uczniów by³ symulator tornada, w którego centrum mo¿na by³o wej¶æ. Uczniowie klas V i VI zamiast warsztatów z chemii zwiedzili drug± wystawê „Z energi±”. W przestrzeni tej pracowni ka¿de ze stanowisk prezentuje okre¶lony rodzaj energii lub przemianê jednej formy energii w inn±. W ogromnych akwariach mo¿na zrobiæ falê tsunami lub wprawiæ w ruch ¶rubê Archimedesa. Inny rodzaj fali, czyli falê d¼wiêkow±. W pracowni reenergii poznajemy drugie ¿ycie ¶miecia, wi±zk± ¶wiat³a wprawimy w ruch samolot albo przyjrzymy siê zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy Kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dowiadujemy siê tak¿e ile lat maj± nasze uszy, jak wygl±da bateria pod rentgenem, czym jest ziemski piec, czy ile drzewa powstaje z jednego drzewa.

Uczniowie wrócili zadowoleni, czuj±c siê jak naukowcy.

Album zdjêæ