2016/17 „Dzieñ zadumy”
Dodane przez admin dnia Listopada 15 2016 14:24:57


Edukacja w miejscach pamiêci to przede wszystkim kszta³towanie postaw i refleksji. To dyskusja nad tym, czym jest pamiêæ, jak my¶leli i dzia³ali ludzie, których nazywamy ¶wiadkami historii, jak± rolê odgrywa na kartach historii zwyk³y cz³owiek oraz dyskusja nad procesami formuj±cymi ¶rodowisko totalitarne oraz jego wp³ywem na postawê i dzia³alno¶æ jednostki. ¦wiadomie d±¿ymy do wzbudzenia empatii, refleksji, zmiany postrzegania otoczenia w oparciu o wiedzê czerpan± z prze¿ytych do¶wiadczeñ historii.
Uczniowie klas I i II Publicznego Gimnazjum w Pinczynie wraz z wychowawcami 25 pa¼dziernika odwiedzili Muzeum Stutthoff w Sztutowie.
Zwiedzanie rozpoczê³o siê od krótkich filmów dokumentalnych, które wprowadzi³y uczniów do poznania historii obozu. Nastêpnie pod okiem przewodnika gimnazjali¶ci zwiedzili czê¶æ SS-mañsk± z kantyn± obozow± i bunkrami; Bramê ¦mierci; blok kwarantanny, w którym przewodnik opowiedzia³ o genezie i etapach funkcjonowania obozu; blok kobiecy, gdzie zapoznani zostali z warunkami ¿ycia wiê¼niów; komorê gazow± i krematorium oraz pomnik martyrologii ofiar obozu. Uczniowie w g³êbokim skupieniu i zadumie wêdrowali przez kolejne miejsca obozu. Byli bardzo poruszeni tym co zobaczyli i co us³yszeli. Na podsumowanie zwiedzania, pani Wirginia Wêgliñska – kustosz muzeum, przygotowa³a prelekcjê z pokazem slajdów i dyskusj± na temat nielegalnej twórczo¶ci obozowej wiê¼niów pt. ”¯ycie za drutami…”. M³odzie¿ zobaczy³a ”ludzk± twarz” obozu. Zobaczyli kartki imieninowe i ¶wi±teczne wykonane przez wiê¼niów, bajki napisane przez matkê, której odebrano dzieci, papiero¶nicê wykonan± na sprzeda¿, a sprzedan± za pó³ bochenka chleba. W obozie koncentracyjnym Stutthof znale¼li siê wiê¼niowie ró¿nej narodowo¶ci. Trudno o miejsce, w którym styka³oby siê ze sob± tak wiele ró¿norodnych jêzyków i kultur. W¶ród nich byli tak¿e utalentowani arty¶ci – malarze, aktorzy, re¿yserowie, ¶piewacy, poeci; ludzie, którzy, posiadali wystarczaj±co charyzmy i woli przetrwania, aby za pomoc± sztuki stworzyæ „panaceum” na obozow± rzeczywisto¶æ. Uczestnicy warsztatów – poprzez rysunki, obrazy i grafiki wykonane nielegalnie przez wiê¼niów obozu Stutthof – odkryli, w jaki sposób wiê¼niowie "wyzwalali siê" od ograniczeñ, jakie nak³ada³ na nich obozowy ¶wiat. Czytaj±c ³agrow± poezjê, poznali marzenia, uczucia i sny wiê¼niów. Poznali przejawy buntu w obozie – jego estetyczny i etyczny wymiar. Zajêcia motywuj± do stawiania pytañ o rolê twórczo¶ci artystycznej – nie tylko w kontek¶cie dziejów KL Stutthof, ale i we wspó³czesnym ¶wiecie.

Justyna Zieliñska - Myszk