2016/17 „Przesz³o¶æ i tradycja to nie musz± byæ martwe has³a, je¶li tylko znajdzie siê pomys³ na ich o¿ywienie…”- o XIX Gminnym Konkursie Wiedzy o Kociewiu
Dodane przez admin dnia Marca 03 2017 20:03:25
Witómy wszytkich w naszy szkole. Sómy Kociewiaki i gadómy po naszamu- takimi s³owami rozpocz±³ siê 17 lutego XIX Gminny Konkurs Wiedzy o Kociewiu organizowany rokrocznie w Zespole Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie.
Zaraz po przywitaniu na scenie zaprezentowa³y siê dwie grupy dzieci i m³odzie¿y
w tañcach ludowych: Brzady i Ma³e Brzady, którymi zajmuj± siê: Barbara Jêdrzejewska
i Barbara Kosecka.
Do udzia³u w konkursie zg³osi³y siê 3-osobowe dru¿yny uczniów ze wszystkich szkó³ gminy Zblewo. M³odzie¿ rywalizowa³a ze sob± w mocno zró¿nicowanych zadaniach, które m³odym Kociewiakom bardzo przypad³y do gustu, co wyra¿ali po zakoñczeniu konkursu.
Zaczê³o siê tradycyjnie-od pytañ nt. historii, geografii, kultury regionu. Ka¿da z grup losowa³a nasze symboliczne modraczki, które zawiera³y tre¶æ pytañ. Los, i oczywi¶cie wiedza, decydowa³y o zdobytych punktach. Mo¿na by³o siê dowiedzieæ m. in., ¿e „Morze Kociewskie” to jezioro Ka³êbie, ¿e najstarszym miastem Kociewia jest Tczew. Niejeden doros³y mia³by problem z udzieleniem odpowiedzi na niektóre pytania, ale… nie nasza m³odzie¿! Ta by³a wy¶mienicie przygotowana. Trochê na przekór malkontentom utyskuj±cym, ¿e: „m³odzi to tylko siedz± przy komputerze”.
Kolejn± konkurencj± by³o zadanie sprawdzaj±ce znajomo¶æ zabytków i herbów miast Kociewia, które nasza m³odzie¿ rozpoznawa³a bez problemu. Poza tym ka¿da z dru¿yn opracowa³a wcze¶niej, na terenie macierzystej szko³y, plakat przedstawiaj±cy jedno z przy-porz±dkowanych alfabetycznie miast, zawieraj±cy informacje na temat pochodzenia nazwy miasta, historii, po³o¿enia na mapie regionu, zabytków, ciekawostek.
Pomys³owo¶æ prac plastycznych zaskoczy³a samo jury, w sk³ad którego weszli nauczyciele ka¿dej ze szkó³, aby zapewniæ pe³en obiektywizm w ocenie zadañ. A byli to: Wioleta Dunst-szko³a w Borzechowie, Genowefa Pelowska-szko³a w Bytoni, Teresa Krzy¿yñska-szko³a w Kleszczewie Ko¶cierskim, Bernadeta Ptak- szko³a w Pinczynie i Aneta Jasielska-szko³a w Zblewie. Byli to jednocze¶nie ci nauczyciele, którzy przygotowywali dru¿yny do udzia³u w konkursie. A by³o nad czym pracowaæ…
Rokrocznie w obs³udze konkursu pomagaj± uczennice szko³y w Pinczynie-Kociewianki z krwi i ko¶ci, ubrane adekwatnie do sytuacji. W tym roku zabrak³o ich na scenie do pewnego momentu, a w koñcu pojawi³y siê, ale… w strojach gimnastycznych. Jednak to „niedopatrzenie” zosta³o szybko naprawione, poniewa¿ zadaniem uczestników konkursu by³o ubranie dziewczyn w cztery elementy stroju kociewskiego: bluzkê, gorset, kiecê i fartuszek. Zadanie zosta³o utrudnione, poniewa¿ m³odzie¿ samodzielnie musia³a dobraæ elementy garderoby spo¶ród elementów stroju mêskiego, a wszystkie guziki i haftki musia³y byæ idealnie zapiête. Dodatkowo uczniowie musieli znale¼æ ukryte w „izbie regionalnej” wianki dla Kociewianek. Owa izba stanowi³a element scenografii, a znalaz³y siê w niej eksponaty-przedmioty codziennego u¿ytku przodków-od wyra z psierzynami po trygle, kierzankê, tarê i in. W nawi±zaniu do tego zadania, uczestnicy musieli równie¿ fachowo nazwaæ elementy kociewskiego stroju damskiego.
Jedn± z kolejnych konkurencji, która okaza³a siê najbardziej wymagaj±c± dla uczestników, by³o nazwanie w gwarze eksponatów znajduj±cych siê we wspomnianej izbie. Okazuje siê, ¿e gwara naszych przodków nie jest wcale tak ³atwa, jak mog³oby siê wydawaæ. Po naszym kociewskim jo rozpoznaj± nas rodacy nawet w ¶wiecie, ale nazwanie konkretnych przedmiotów nie jest ju¿ tak proste. Jednak m³odzie¿ i z tym poradzi³a sobie ¶wietnie.
Zadaniem, które wzbudzi³o najwiêcej emocji i sprawi³o rywalizuj±cym uczniom wiele frajdy, by³a konkurencja pt. Pinczyñski Konkurs Wypieków- Bake Off-Ale ciacho! Z racji zbli¿aj±cego siê t³ustego czwartku, który otwiera ostatni tydzieñ karnawa³u, nie mog³o obyæ siê bez faworków, zwanych w naszej gwarze- grochowinki kociewskie. Zadaniem uczniów by³o rozwa³kowanie ciasta na stolnicach, pociêcie go rade³kiem i przeplecenie chru¶cików. Na oczach zebranych powstawa³y cieñsze, grubsze, mniejsze, wiêksze faworki. Powsta³o ich tyle, ¿e niejedna cukiernia mog³aby pozazdro¶ciæ! Pó¼niej oczywi¶cie sami uczestnicy mogli skosztowaæ swoich wytworów i oceniæ ich jako¶æ wykonania. Potwierdzi³o siê po raz kolejny, ¿e najlepszymi kucharzami s± mê¿czy¼ni, bo to ch³opcy wchodz±cy w sk³ad niektórych dru¿yn wa³kowali ciasto jak zawodowcy. W czasie konkursu narodzi³ siê niejeden Amaro czy Mak³owicz.
Po tym konkursie chyba sporo dzieciaków zachêci³o mamy do wypieku grochowinek. I o to w³a¶nie chodzi³o organizatorkom konkursu: Zycie Miko³ajewskiej, El¿biecie Prze¶rut-Pr±dziñskiej i Justynie Szarkowskiej, aby tradycja wniknê³a w tera¼niejszo¶æ i aby nie by³ to tylko konkurs sam dla siebie, ale aby zadzia³a³ w sposób realny na nasz± m³odzie¿. Przesz³o¶æ i tradycja to nie musz± byæ martwe has³a, je¶li tylko znajdzie siê pomys³ na ich o¿ywienie…
Koñcowa konkurencja ³±czy³a w sobie sztukê ludow± z informacjami z dziedziny geografii. Tu zaprezentowa³ siê, zreszt± po raz kolejny tego dnia, chór szkolny pod przewodnictwem Wojciecha Gdañca w wykonaniu „Hymnu kociewskiego”. Zadaniem rywalizuj±cych by³o wypisanie informacji zawartych w tek¶cie hymnu. Dodatkowo m³odzie¿ musia³a podaæ nazwy instrumentów muzycznych, na których przygrywa³y chórzystki, a by³y to diabelskie skrzypce i burczybas.
Po zaciêtej rywalizacji jury podliczy³o punkty i wyniki przedstawia³y siê nastêpuj±co: I miejsce-szko³a w Pinczynie, II miejsce- szko³a w Zblewie, III miejsce- szko³a w Bytoni,
IV miejsce- szko³a w Kleszczewie i V miejsce-szko³a w Borzechowie.
Nagrody ufundowane przez Wójta gminy Zblewo Artura Herolda wrêczyli: kierownik Centrum Us³ug Wspólnych-Marek Mischke, dyrektor szko³y w Pinczynie-Iwona Loroch, ksi±dz proboszcz parafii Pinczyn Mieczys³aw Bizoñ, przewodnicz±ca Rady Rodziców-Joanna Jendernalik.
Wszytko co je dobre, mija…
Justyna Szarkowska
Album zdjêæ