Patronie, prowad¼ nas ku dobru, prawdzie i piêknu…- o ¦wiêcie Patrona Gimnazjum im. ks. Stanis³awa Hoffmanna w Pinczynie
Dodane przez admin dnia Wrze¶nia 12 2017 09:00:20
Patronie, prowad¼ nas ku dobru, prawdzie i piêknu…-
o ¦wiêcie Patrona Gimnazjum im. ks. Stanis³awa Hoffmanna w Pinczynie
Nie lubimy s³owa KONIEC, bo ono oznacza, ¿e co¶ mija bezpowrotnie. W ¿yciu szkolnym, niestety, takie KOÑCE równie¿ maj± miejsce…
Z pocz±tkiem nowego roku szkolnego, zgodnie z planowan± reform± ministerialn±, ulegn± likwidacji gimnazja i w takiej atmosferze-koñca pewnego etapu rzeczywisto¶ci-
12 maja 2017 r. w Zespole Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie odby³o siê ¦wiêto Patrona Gimnazjum im. ks. Stanis³awa Hoffmanna po³±czone z konkursem wiedzy na jego temat.
Najpierw zebrani, a w¶ród nich: kierownik CUW w Zblewie Marek Mischke, rodzina ks. S. Hoffmanna, czyli: Jolanta Szostek, El¿bieta i Jacek Hoffmann, ks. proboszcz parafii Pinczyn- Mieczys³aw Bizoñ, ks. wikariusz Mariusz Malejko, przewodnicz±ca Rady Rodziców Joanna Jendernalik, dyrektor ZKiW w Pinczynie Iwona Loroch, byli ¶wiadkami czê¶ci informacyjnej nt. ks. Stanis³awa Hoffmanna.
Julia Kubik i Piotr Fojut-prowadz±cy tê czê¶æ uroczysto¶ci- „poszukiwali informacji” na temat patrona w opracowaniach zebranych w zainscenizowanej „bibliotece”. Z o¿ywionej rozmowy na temat ¿ycia i dzia³alno¶ci miejscowego ksiêdza, m³odzie¿ i go¶cie mogli dowiedzieæ siê, m.in. o tym, ¿e: ks. S. Hoffmann w latach 1926-1927 budowa³ ko¶ció³ parafialny w Pinczynie, przeprowadzi³ elektryfikacjê centrum wsi, zbudowa³ przystanek PKP, przeprowadzi³ budowê dróg i melioracjê ³±k.
Sukcesywnie informacji na temat patrona przybywa³o…
By³y one przeplatane wierszami i utworami muzycznymi tematycznie zwi±zanymi, po pierwsze-z samym bohaterem dnia, po drugie- z patriotyzmem, który by³ mu nieobcy.
W trakcie tej czê¶ci uroczysto¶ci przedstawiciele uczniów udali siê ze zniczami pod tablice widniej±ce na froncie szko³y, a upamiêtniaj±ce ks. S. Hoffmanna i nauczycieli pomordowanych w czasie II wojny ¶wiatowej: kierownika szko³y Paw³a Piekarskiego
i nauczyciela Franciszka Wy¿lica.
G³os zabra³ kierownik CUW w Zblewie Marek Mischke i dyrektor szko³y Iwona Loroch. Oboje nawi±zali, zarówno do postaci ks. S. Hoffmanna, jak i do planowanej reformy o¶wiaty. Podkre¶lali rolê autorytetów w ¿yciu m³odych ludzi, z akcentem na fakt, ¿e
ks. Stanis³aw Hoffmann takowym w³a¶nie jest.
I nadszed³ czas na zmagania konkursowe sze¶ciu klas gimnazjum…, a by³y one tak opracowane, aby nawi±zywa³y do postaci patrona i jego dzia³alno¶ci, ale aktywizowa³y uczniów i publiczno¶æ.
Wiêc oddajemy g³os uczniom. Oto przebieg konkursu widziany ich oczami i z ich emocjami.
Najpierw jury, a w nim: ks. wikariusz Mariusz Malejko (jako „specjalista” ds. ko¶cielnych), p. Bernadeta Ptak ( jako „specjalistka” ds. reklamy i jêzyka), p. Magdalena Mechliñska (jako „specjalistka” ds. historycznych).
Nastêpnie zadania i od razu pierwsze: „Wiedza o patronie to podstawa.”, a wiêc pytania na temat ¿ycia i dzia³alno¶ci ks. S. Hoffmanna. Kolejno- „Co Wam mówi to zdjêcie?” I robi± siê schody… Bo jak tu rozpoznaæ, co widnieje na zdjêciu, skoro s± to WYCINKI budowli, pomnika, malowide³ na¶ciennych, tablicy pami±tkowej, a wszystko zwi±zane z pa-tronem? Oj, mamy k³opoty, ale praca grupowa daje efekty.
Ju¿ kolejne zadanie! Ale tempo! Jednak niektórzy z nas maj± trochê oddechu, bo klasy prezentuj± siê po kolei. Sami jeste¶my zdziwieni jak nasi koledzy-konkurenci opracowali REKLAMY gimnazjum w Pinczynie. Co slajd, to inny pomys³! Wiadomo… uczeñ nie pa³a do szko³y szczególn± mi³o¶ci±, ale gdyby¶my nie byli uczniami tej szko³y, a us³yszeli: W¶ród ptaszków i zieleni nikt siê tu nie leni czy Tu, drogi kolego, z³y humor od razu Ci minie lub ¦mia³o rzec mo¿emy: „U nas jest jak w raju!” (fragmenty reklam najwy¿ej ocenione przez jury), zdecydowaliby¶my siê na naukê w niej bez wahania!
Pad³o ze sceny: „The Brain-Genialny Umys³!”. O co chodzi? A… to nowy program
w TV o ludziach z niezwyk³ymi umiejêtno¶ciami, którzy odtworzaj± wiele informacji
z pamiêci lub rozpoznaj± co¶ tylko po smaku lub dotyku. Co my bêdziemy musieli zrobiæ?! Szybko siê okazuje… Mamy rozpoznaæ d¼wiêki, a nastêpnie podaæ, w jaki sposób ³±cz± siê
z dzia³alno¶ci± ks. S. Hoffmanna. S³ychaæ… maszynê do szycia? No tak! Kurs kroju i szycia prowadzony przez ksiêdza Hoffmanna. Chlupocze woda. To chodzi o melioracjê ³±k.
Odg³os poci±gu. Ksi±dz Hoffmann zbudowa³ przystanek PKP! A to co? Wprawne ucho ma k³opot. Jakie¶ trzaski… To przecie¿ chodzi o elektryfikacjê wsi! No i ¶piew, czyli chodzi
o Chór ¶w. Cecylii za³o¿ony przez ks. S. Hoffmanna. To naprawdê nie jest ³atwe… Jeste¶my The Brain!
Nagle na salê wje¿d¿aj± nasi koledzy z taczkami, a w nich kolorowe piankowe klocki. Pewnie bêdziemy co¶ budowaæ… No tak, ju¿ siê dowiadujemy. Mamy wznie¶æ „ko¶ció³”. Ha! Banalne zadanie, co to dla nas… Jednak pada te¿ nasze „ulubione” s³owo-ALE. No i ju¿ nie jest tak ró¿owo, bo musimy dodatkowo wbudowaæ okr±g³y klocek z oznaczeniem swojej klasy. Kto próbowa³ ³±czyæ sze¶ciany i inne bry³y z kr±g³o¶ciami, ten, wie o czym mowa… Publika szaleje, „materia³ budowlany” nie chce nas s³uchaæ. Do tego musi byæ wie¿a albo kolumna! Czas mija. Uff! Uda³o siê! Jury ocenia nasze „ko¶cio³y”. Cztery klasy otrzymuj± maksymaln± ilo¶æ punktów.
A co tu robi± pi±taki? Wnosz± miski z jakim¶ p³ynem, go¶cie wsypuj± do ka¿dej z nich po 5 guzików ze skrzyneczki krawieckiej. Ró¿ne my¶li nam ko³acz± w g³owie. Do tego otrzymujemy… g±bki do k±pieli, sitka, okulary do nurkowania i puste naczynia. Nasze pomys³y co do zadania siê koñcz±.. . A okazuje siê, ¿e mamy przeprowadziæ… melioracjê ³±ki. Ile mamy na to czasu? Pó³ minuty?! To chyba ¿arty! Jednak nie, jury jest nieub³agane. To do dzie³a! Najpierw w ruch sitka-³owimy guziki, bo ksi±dz Hoffmann prowadzi³ kurs kroju i szy-cia. Wy³owione! G±bki naci±gaj± wodê jak szalone-ruch za ruchem przenosimy nimi wodê do pustych naczyñ. Przeprowadzamy melioracjê na wzór ks. S. Hoffmanna. Okazuje siê, ¿e pó³ minuty to wcale niema³o, bo woda z naczyñ ju¿ siê przelewa. Co za zadanie! Nigdy tak szybko nie operowali¶my g±bk±. K±piel od dzi¶ bêdzie nam zajmowaæ mniej czasu i zaoszczêdzimy wodê; nie ma to jak byæ EKO.
Wstêpne podliczenie wyników i … remis klas: IIa i IIIa. Konieczna dogrywka, by wy³oniæ zwyciêzców. Karolina z IIa i Julia z IIIa nawlekaj± ig³ê. Karola o u³amek sekundy jest szybsza. Wygrywa klasa IIa! Brawo MY!
Jury ustala ostateczne wyniki: I miejsce-klasa IIa, II miejsce-klasa IIIa, III miejsce-klasa IIb.
Ale nikt nie wychodzi z pustymi rêkami. Wszyscy otrzymujemy vouchery ufundowane przez Radê Rodziców na zakup s³odko¶ci z okazji naszego ¶wiêta, które ju¿ 1 czerwca.
By³o ¶wietnie! Czas min±³ niepostrze¿enie. To lubimy-przyjemne z po¿ytecznym. Zapamiêtamy du¿o na temat ks. S. Hoffmanna, bo emocje bra³y górê.
Nic dodaæ, nic uj±æ… KONIEC
Justyna Szarkowska
Album zdjêæ