IZBA REGIONALNA.
Dodane przez admin dnia Marca 25 2007 00:23:11
Pami±tki z Kociewia.
Pod koniec lat 80-tych z inicjatywy kierownictwa szko³y narodzi³ siê pomys³ odtworzenia dawnej klasy szkolnej, w której mie¶ci³yby siê stare pami±tki i eksponaty. Tote¿ od 1988 r. trwa³y prace nad zbieraniem, gromadzeniem i ochron± przed zniszczeniem ró¿nych pami±tek najbli¿szej okolicy. Do prac nad tworzeniem ju¿ nie wystawy a izby regionalnej aktywnie w³±czyli siê uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szko³y. Eksponaty przynosili równie¿ rodzice, dziadkowie, przyjaciele szko³y, osoby zwiedzaj±ce i kolekcjonerzy. Wówczas to bardzo wiele osób odkry³o w sobie pasjê do poszukiwania, zbierania i gromadzenia ciekawych pami±tek, przedmiotów i informacji. Tak zwani "szperacze" ruszyli na strychy starych domów i obej¶cia gospodarstw.
Dzi¶ w szkolnym muzeum znajduj± siê: stare komody, szafy, kredensy, kufry, ³ó¿ka, sto³y i krzes³a dawnych mieszkañców najbli¿szej okolicy. S± to niejednokrotnie rzeczy u¿yteczne dziadków i pradziadków uczniów tej¿e szko³y. Ponadto muzeum posiada bogate kolekcje dawnych przedmiotów, takich jak : kolekcje lamp naftowych, kolekcje ¿elazek na wêgiel i tzw. duszê, kolekcje fili¿anek czy te¿ innych naczyñ kuchennych. Bardzo interesuj±ce s± dawne narzêdzia i urz±dzenia s³u¿±ce do pracy w gospodarstwie oraz do pracy w przydomowych warsztatach. Dawne kierzanki, centryfugi, ko³owrotki, ¿aki i inne narzêdzia rolnicze ¶wiadcz± o charakterze zajêæ miejscowej ludno¶ci. Zbiory muzealne ci±gle siê powiêkszaj±. W ci±gu 12 lat zape³niono pó³ki i szafy ró¿norodnymi przedmiotami. Istnieje ci±g³a potrzeba zwiêkszania powierzchni wystawienniczej. W 1996 roku utworzono wystawê narzêdzi drwalskich, ciesielskich i dekarskich.
Kolejna wystawa powsta³a ju¿ w nowym miejscu s³u¿±cym do dalszej ekspozycji. Przeznaczono na ten cel czê¶æ korytarza na parterze szko³y. Szkolna ¶wietlica, w której mie¶ci siê muzeum, to równie¿ miejsce codziennych zajêæ uczniów. Uczniowie odpoczywaj±, bawi± siê, ucz± i pracuj± w bezpo¶rednim otoczeniu eksponatów. Sukcesem pedagogicznym jest fakt zgodnej symbiozy funkcjonowania szkolnej ¶wietlicy z muzeum - ¿aden z eksponatów nie uleg³ zniszczeniu. Wydaje siê, i¿ pod³o¿em tego jest zbieranie, gromadzenie i konserwowanie przedmiotów, do których uczniowie maj± stosunek emocjonalny. S± to nie tylko pami±tki ich dziadków, rodziców, ale ich samych.