O Patronie
Dodane przez admin dnia Marca 25 2007 18:35:35



Ksi±dz Stanis³aw Hoffmann urodzi³ siê 5.V.1879r. we wsi Z³e Miêso ko³o Chojnic. Do szko³y elementarnej uczêszcza³ w pobliskim £êgu. W 1890r. zosta³ uczniem Collegium Marianum w Pelplinie, a pó¼niej gimnazjum w Chojnicach. Po uzyskaniu egzaminu dojrza³o¶ci podj±³ studia w Seminarium Duchownym w Pelplinie: tu 9.IV.1905r. otrzyma³ ¶wiêcenia kap³añskie. By³ wikariuszem w Komórsku, £±¿ynie i Zblewie. W latach 1909 - 1919 mieszka³ w Pinczynie. W tym czasie ze wzglêdu na chorobê nie by³ bezpo¶rednio zatrudniony w duszpasterstwie


W okresie zaborów prowadzi³ w Pinczynie tajne nauczanie przygotowuj±ce m³odzie¿ polsk± do nauki w gimnazjum. W latach 1918 - 1920 organizowa³ kursy szkol±ce przysz³e kadry urzêdników, zw³aszcza nauczycieli. Jako cz³onek TCL przyczyni³ siê do wzbogacenia ksiêgozbioru pinczyñskiego, który s³u¿y³ przede wszystkim m³odzie¿y w nauce na poziomie szko³y ¶redniej. By³ inicjatorem Towarzystwa ¦piewu ¶wiêtej Cecylii i pierwszym jego kierownikiem. W ramach Towarzystwa, oprócz pielêgnowania polskiej pie¶ni religijnej i ¶wieckiej, rozwijano tak¿e dzia³alno¶æ teatraln±, taneczn± i muzyczn±.


Ksi±dz Stanis³aw Hoffmann by³ równie¿ inicjatorem i kierownikiem budowy infrastruktury parafii: przystanku kolejowego, ³a¼ni, elektryfikacji centrum wsi, budowy dróg oraz wzniesionego od nowa ko¶cio³a. W zamierzeniach mia³ miêdzy innymi budowê m³yna spó³dzielczego, piekarni, stacji kolejowej oraz po³o¿enia twardej nawierzchni na wszystkich drogach. Aby zdobyæ potrzebne na to pieni±dze, przyj±³ kandydaturê na pos³a do Sejmu. Wybrany ogromn± wiêkszo¶ci± g³osów, zosta³ pos³em w ostatniej kadencji przed wybuchem wojny. W uznaniu dla swych zas³ug Ksi±dz S. Hoffmann odznaczony zosta³ Z³otym Krzy¿em Zas³ugi.

Wojska hitlerowskie wkroczy³y do Pinczyna 6 -7 wrze¶nia1939r. W pa¼dzierniku zjawili siê niemieccy urzêdnicy. 15.X.1939r. nast±pi³o aresztowanie i uwiêzienie miejscowych ksiê¿y i nauczycieli. Ksi±dz Stanis³aw Hoffmann zgin±³ 16 pa¼dziernika tego roku wraz z innymi ksiê¿mi zamordowanymi przez hitlerowców w Lesie Szpêgawskim. Po wojnie przed ko¶cio³em w Pinczynie stan±³ jego granitowy pomnik - dzie³o Ignacego Zelka.