Święto Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie
Dodane przez admin dnia Listopada 19 2019 16:45:58

13 listopada 2019 r. w szkole to był świąteczny dzień. W tym roku obchodzimy 50-tą rocznicę nadania szkole imienia Bohaterów Westerplatte i przeprowadzki do nowego budynku, w którym szkoła działa do dziś. Przypomnijmy, że od tego czasu szkoła jeszcze „urosła”: 10 kwietnia 2008 r. zostało otwarte nowe skrzydło, w którym dziś odbywają się zajęcia klas I – III i grupy zerowej, jest piękna, obszerna biblioteka oraz czytelnia. Jednym z etapów obchodów rocznicowych była wizyta gości z Gdańska i Turniej Wiedzy o Patronie.
Naszą uroczystość rozpoczęli zaproszeni goście. Z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku przyjechali do nas: kierownik muzeum pan Mariusz Wójtowicz – Podhorski i pani Sylwia Paszko, którzy opowiedzieli o historii tego miejsca, o pracach archeologicznych prowadzonych na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej i ich efektach, o działalności edukacyjnej. Uczniowie klas I – III otrzymali na pamiątkę komiksy o Westerplatte, dzięki którym w sposób dostępny młodsze dzieci mogą poznać historię naszego Patrona.
Tego dnia gościliśmy też przedstawicieli Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych FORT – pana Piotra Torłopa i pana Karola Kowalskiego. Opowiedzieli nam o tym, jak wyglądało życie żołnierza na Westerplatte w 1939 roku, jego uzbrojenie i umundurowanie, jakie były różnice ubioru i ekwipunku szeregowego i oficera. Pan Piotr zdradził nam, iż w czasie inscenizacji rekonstruktorskich występuje jako porucznik Leon Pająk. Wszyscy mogli dotknąć, obejrzeć z bliska przywiezione eksponaty. To była wspaniała, żywa lekcja historii dla naszych uczniów, którzy z zapartym tchem słuchali gości przybliżających im bohaterstwo żołnierzy na Westerplatte w 1939 r.
Drugim etapem świętowania był Turniej Wiedzy o Patronie, w którym brali udział uczniowie klas IV – VIII. Po trzech przedstawicieli każdego oddziału zmagało się z pytaniami dotyczącymi postaci, uzbrojenia i miejsca bohaterskiej obrony Westerplatte w 1939 roku, rozpoznawali zdjęcia przedstawiające 7 dni obrony, rozwiązywali krzyżówkę i kalambury o tematyce wojennej. Finałowym zadaniem był „Kot w worku”, w którym uczestnicy losowali eksponat związany z nauką w dawnej szkole i odpowiadali: co to jest i do czego służyło (sztambuch, kajet, stalówka, atrament, dyscyplina, kleks itp.). Zawodnicy wykazali się dużą wiedzą o tym, jak wyglądało nauczanie w czasach ich babć i dziadków. Poziom wiedzy stających w szranki szkolne okazał się wysoki i bardzo wyrównany. Po podliczeniu punktów komisja przyznała dwa miejsca I: klasom VI a i VII a, II miejsce zdobyła klasa VIII a, a III miejsce kl. V a. Wszyscy otrzymali nagrody książkowe i gadżety wręczone przez panią dyrektor Iwonę Loroch. Niespodziankę przygotowali również nasi goście, którzy wszystkim biorącym udział w zmaganiach konkursowych wręczyli książki o obronie Westerplatte. Dziękujemy!
Grażyna Pellowska