2014/15 IV Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Ma³gorzaty Hillar.
Dodane przez admin dnia Maja 25 2015 08:43:13

14 maja o godzinie 10.00 w Gminnym O¶rodku Kultury w Zblewie rozpoczê³y siê obchody piêciolecia nadania imienia poetki ,Ma³gorzaty Hillar Gminnej Bibliotece oraz Gminnemu O¶rodkowi Kultury. Równie¿ w czasie tej uroczysto¶ci odby³ siê IV Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Ma³gorzaty Hillar. Gospodarzami tej imprezy byli: wójt Gminy Zblewo reprezentowany przez sekretarza gminy pana Daniela Szprêgê, dyrektor Zespo³u Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie pani Iwona Loroch oraz kierownik Gminnej Biblioteki im.M.Hillar w Zblewie pani Emilia Bielska.
Na tê uroczysto¶æ przybyli: przedstawiciel Starostwa Powiatowego Stefan Galiñski, prof.Maria Paj±kowska – Kensik, Ryszard Szwoch, Ryszard Jasiñski, przewodnicz±cy Rady Gminy Leszek Burczyk, dyrektorzy placówek o¶wiatowych z terenu gminy oraz radni.
Uroczysto¶æ rozpocz±³ monta¿ s³owno-muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli szko³y w Pinczynie- pania Justynê Szarkowsk±, pani± El¿bietê Prze¶rut-Pr±dziñsk± oraz pana Wojciecha Gdañca. Opowiada³ o nie³atwym ¿yciu poetki. W Ma³gorzatê Hillar wcieli³a siê Sandra Kurszewska, która jako duch odwiedzi³a dawne miejsce zamieszkania i snu³a opowie¶æ o swym ¿yciu, przeplatan± wierszami i piosenkami. Za spraw± twórców przedstawienia przenie¶li¶my siê do parku pe³nego kwitn±cych jab³oni i o¶wietlonego p³on±cymi ¶wiecami.
Imprezê poprowadzi³a El¿bieta Prze¶rut-Pr±dziñska. Tu¿ po przedstawieniu g³os zabra³ sekretarz gminy, który w kilku s³owach podkre¶li³ wagê obchodów rocznicowych. Nastêpnie gospodarze uroczysto¶ci z³o¿yli kwiaty pod tablic± Ma³gorzaty Hillar. Nale¿y podkre¶liæ, ¿e 30 maja br. minie 20-sta rocznica ¶mierci poetki.
Nastêpnie rozpocz±³ siê siê IV Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Ma³gorzaty Hillar. Na scenie nie³atwe wiersze poetki recytowa³o 15 gimnazjalistów z terenu gminy Zblewo. Tu¿ przed rozpoczêciem uroczysto¶ci uczestnicy konkursu wziêli udzia³ w warsztatach recytatorskich, które poprowadzi³ pan Ryszard Jasiñski, aktor Teatru Wybrze¿e w Gdañsku.
Organizatorzy w tym roku do jury zaprosili - profesor Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pani± Mariê Paj±kowsk±- Kensik, wybitn± znawczyniê dziedzictwa kulturowego Kociewia, a tak¿e jêzykoznawcê.
Przewodnicz±cym jury by³ pan Ryszard Jasiñski, aktor Teatru Wybrze¿e w Gdañsku. Przez wiele lat zwi±zany by³ z Teatrem Starym w Krakowie . Mo¿na by³o go zobaczyæ w takich filmach i serialach jak: „¦mieræ jak kromka chleba”, „Bo¿a podszewka”, „¦wiat wed³ug Kiepskich”. „39 i pó³”, czy w programie telewizyjnym „Spotkania z ballad±”.
Kolejnym cz³onkiem jury by³ pan Ryszard Szwoch, wieloletni nauczyciel jêzyka polskiego w I LO w Starogardzie Gdañskim, propagator kultury i badacz dziejów Kociewia.
Po wys³uchaniu wszystkich uczestników konkursu jury uda³o siê na obrady, a na scenie wyst±pi³ teatr Ku¼nia Bracka, który zaprezentowa³ utwory ze spektaklu„Miêdzy s³owem a ¶cian±” po¶wiêconego poetce.
Nastêpnie przewodnicz±cy jury, pan Ryszard Jasiñski wyczyta³ laureatów konkursu. I miejsce zajê³a uczennica ZSP w Zblewie Beata Zagórska, II miejsce Natalia Jaworañska ze szko³y w Bytoni ,natomiast III Marcin Wojak ze Zblewa. Jury przyzna³o dwa wyró¿nienia Agacie Piekutowskiej z ZKiW w Pinczynie oraz Julii Zimnak z ZSP w Bytoni . Ryszard Jasiñski zachwycony by³ recytacj± gimnazjalistów, zaznaczy³, ¿e wybór by³ trudny, a poziom uczestników wyrównany. Nagrody wrêczyli gospodarze uroczysto¶ci- pani Iwona Loroch, pani Emilia Bielska oraz pan Daniel Szprêga.
Nagrody ufundowa³a Gminna Biblioteka im.M.Hillar, która od wielu lat wspiera szko³ê w Pinczynie przy organizacji tego konkursu. Za co bardzo dziêkujemy pani Emilii Bielskiej. W tym roku równie¿ wspar³ nasz konkurs Bank Spó³dzielczy w Zblewie.
Byæ mo¿e s± jeszcze osoby, które nie do koñca orientuj± siê jaki jest zwi±zek tej wybitnej poetki z nasz± Ma³± Ojczyzn±.
Otó¿ Ma³gorzata Hillar tak naprawdê nazywa³a siê Janina Hillar, przysz³a na ¶wiat w 19 sierpnia 1926 roku w Piesienicy. Swoj± przygodê z poezj± rozpoczê³a wcze¶nie. Jej pierwsze wiersze powsta³y w latach 30-tych ubieg³ego wieku. Podpisywa³a je imieniem Ma³gorzata i tak ju¿ zosta³o. Debiutowa³a w 1955roku wierszem „S³owa”, natomiast jej debiutancki tomik „Gliniany dzbanek” ukaza³ siê dwa lata pó¼niej. Kolejne jej tomiki wierszy to: „Pro¶ba do macierzanki, „Krople s³oñca” „Czekaj±c na Dawida”, „Gotowo¶æ do zmartwychwstania”.
Krytycy nazywali Ma³gorzatê Hillar „wnuczk± Ró¿ewicza”, „Ma³gorzat± w Krainie Czarów.”. O jej poezji mówili, ¿e jest prosta, plastyczna i sentymentalna. G³ównym tematem jej wierszy by³a mi³o¶æ miêdzy kobiet± a mê¿czyzn±. Zwykle rozgrywaj±ca siê na tle przyrody, na któr± krytycy nie zwracali zbytniej uwagi, mówili jedynie, ¿e jest przyrodniczo wra¿liwa. Dopiero prof. Tadeusz Linkner w swej ksi±¿ce po¶wiêci³ przyrodzie wiêcej uwagi oraz dostrzeg³ jej powi±zania z miejscem urodzenia. Okaza³o siê, ¿e ¶ladów Piesienicy w jej utworach jest sporo.
Ten kto orientuje siê w topografii tego miejsca bez trudu odnajdzie je w poezji Hillar. Poetka nigdy nie powiedzia³a, ¿e jest z Kociewia, mówi³a tylko, ¿e pochodzi ze wsi. Wy³±cznie do swego pochodzenia przyzna³a siê w wierszach pisanych jako ma³a dziewczynka. Jednak obraz dzieciñstwa zawar³a w swych utworach I tak w jej wierszach pojawiaj± siê kwiaty, które po dzieñ dzisiejszy mo¿emy odnale¼æ w przydomowych ogródkach i na ³±kach- macierzanka, s³oneczniki, wrzosy, narcyzy, czy krokusy. W jednym z wierszy wspomina jak w czasach dzieciñstwa szuka³a ¶ladów wiosny pod kamieniem, gdzie co roku wyrasta³ krokus.
Odnajdziemy tak¿e miejsca zapamiêtane z dzieciñstwa- przydro¿n± kapliczkê, do której czêsto przychodzi³a i modli³a siê. Ma³a Janina pisa³a swe pierwsze wiersze na wie¿y i spisywa³a w niebieskim zeszyciku otrzymanym od mamy. Tam te¿ z têsknot± spogl±da³a na ko¶ció³ w Pinczynie, do którego uwielbia³a je¼dziæ i modliæ siê.
W jej poezji odnajdziemy tak¿e zwierzêta charakterystyczne dla kociewskiej wsi- sowê, nietoperza, psa, kozy, gêsi, jaskó³ki. Hillar w swych wierszach mówi o wszystkim, co mo¿na spotkaæ na wsi i czym zainteresowa³oby siê dziecko, a to przecie¿ codziennie spotyka³a w Piesienicy.
Dope³nieniem krajobrazu tej wsi w jej poezji s± pojawiaj±cy siê Cyganie- w barwnych strojach, krzykliwi, trzymaj±cy siê razem- tak odmienni od mieszkañców, ¿e zwracaj± uwagê ma³ej dziewczynki, która ich zapamiêta³a i przenios³a do swej poezji.
Je¶li przyjrzymy siê jêzykowi jej wierszy, nie odnajdziemy gwary, która wskazywa³aby na pochodzenie. Ale tego Hillar nie potrzebowa³a, gdy¿ s³owem namalowa³a pejza¿ Piesienicy.
W swym ¿yciu Ma³gorzata Hillar bardzo kocha³a i bardzo cierpia³a. Mi³o¶æ z cierpieniem przeplata³y siê. Wysz³a za m±¿ za Zbigniewa Bieñkowskiego z wielkiej mi³o¶ci, urodzi³a mu syna Dawida. Jednak szczê¶cie nie trwa³o d³ugo, m±¿ zostawi³ j± dla innej. Za zas³on± wierszy skrywa³a strach przed samotno¶ci± i potrzebê emocjonalnego bezpieczeñstwa. ¯y³a jakby z dala od realnego ¶wiata, czuj±c ból i odrzucenie. Odesz³a nagle, 30 maja 1995 roku.

Wis³awa Szymborska powiedzia³a kiedy¶, ¿e „ Umar³ych wieczno¶æ dot±d trwa, dok±d pamiêci± im siê p³aci”. Pamiêæ o Ma³gorzacie Hillar, jak widzimy, za spraw± wielu ludzi wci±¿ ¿yje na terenie naszej gminy i oby ¿y³a jak najd³u¿ej!




El¿bieta Prze¶rut-Pr±dziñska



Album zdjêæ