Święto Patrona Szkoły
Dodane przez admin dnia Maja 28 2019 09:16:59
Czwartek, 23 maja 2019 r. przejdzie do historii szkoły w Pinczynie. W tym dniu obchodzono w placówce dwa święta. Pierwsze to święto Patrona Publicznego Gimnazjum im. ks. Stanisława Hoffmanna. Drugim ważnym wydarzeniem było uroczyste otwarcie sali poświęconej ks. Stanisławowi Hoffmannowi. W uroczystości wzięli udział: przedstawiciel organu prowadzącego – Daniel Szpręga, , rodzina ks. Stanisława Hoffmanna: Małgorzata Talarek, Jolanta Szostek, Elżbieta Hoffmann i Marta Skotnicka, Proboszcz parafii Pinczyn ks. Mieczysław Bizoń, byłe nauczycielki gimnazjum: Kazimiera Kuziemska i Teresa Krzyżyńska, przewodnicząca Rady Rodziców – Jolanta Stopa, dyrektor szkoły – Iwona Loroch, którzy wraz z całą społecznością obejrzeli ciekawy program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
Świętowanie rozpoczęła pięknym i wzruszającym przemówieniem Pani Dyrektor – Iwona Loroch.
Prowadzący uroczystość – Wiktoria Freitag i Piotr Sulewski – przypomnieli po raz kolejny wszystkim postać ks. Stanisława Hoffmanna.
Ks. Stanisław Hoffmann otrzymał święcenia kapłańskie 9 kwietnia 1905 r., a następnie pracował jako wikariusz w Komórsku, Łążynie, Pinczynie, Zblewie i ponownie w Pinczynie, w którym mieszkał od 1910 r. Od 1920 r. był administratorem Parafii Pinczyn, natomiast w 1925 r. mianowano Go proboszczem tejże parafii.
W okresie zaborów ks. Stanisław Hoffmann prowadził w Pinczynie tajne nauczanie, przygotowujące polską młodzież do nauki w gimnazjum. W latach 1918 – 1920 i po przyłączeniu Pomorza do Polski organizował kursy języka polskiego, księgowości i stenografii szkolące przyszłe kadry polskich urzędników, zwłaszcza nauczycieli. Warto wiedzieć, że szczególnie umiłował sobie młodzież najbiedniejszą. Za naukę nie pobierał opłat, szkołę wyposażał z własnych dochodów, kupując uczniom podręczniki, zeszyty i inne przybory szkolne.
Ks. Stanisław Hoffmann przyczynił się również do rozwoju polskich bibliotek, wzbogacając w szczególny sposób księgozbiór pinczyński. Był inicjatorem i kierownikiem Towarzystwa Śpiewu św. Cecylii, w ramach którego pielęgnował polskie pieśni, a także rozwijał działalność teatralną, taneczną i muzyczną.
Największym przedsięwzięciem ks. Stanisława Hoffmanna była budowa nowego Kościoła w latach 1926 – 1927. Pierwsza Msza święta została odprawiona w nim w 1927 roku i służy swoim parafianom do dzisiaj.
Ks.Stanisław Hoffmann postarał się, aby w Pinczynie zatrzymywały się pociągi, bo dotychczas trzeba było chodzić na dworzec do Piesienicy. Jego zasługą jest również melioracja okolicznych łąk, budowa drogi do Semlina, elektryfikacja centrum wsi, remont drogi do Piesienicy. W 1937 roku został posłem na sejm ostatniej kadencji, dzięki czemu tyle był w stanie zrobić dla Pinczyna. 16 października 1939 r. wraz z innymi księżmi i nauczycielami Kociewia został rozstrzelany w Lesie Szpęgawskim. Parafianie w dowód wdzięczności postawili przy Kościele pomnik ze statuą Księdza, który został odsłonięty 20 czerwca 1948 roku.
Ks. Stanisław Hoffmann został patronem Publicznego Gimnazjum w Pinczynie 24 listopada 2000 r.
W trakcie uroczystości zaproszeni goście i społeczność szkolna mogli obejrzeć krótki film, w którym występujący podkreślali, że ks. Stanisław Hoffmann był wyjątkowym człowiekiem, który służył ludowi, młodzieży i wierze. Swoje życie złożył Ojczyźnie w ofierze.
W bieżącym roku szkolnym, na skutek reformy oświaty, mury naszej szkoły opuszczą uczniowie ostatnich oddziałów gimnazjalnych przy szkole podstawowej.
Informacje na temat patrona były przeplatane wierszami, piosenkami zaśpiewanymi przez szkolny chór, tańcami w wykonaniu uczniów II klasy szkoły podstawowej i zespołu „Brzady”, a także prezentacjami dotyczącymi działalności ks. Stanisława Hoffmanna oraz naszego gimnazjum.
Na zakończenie mogliśmy zobaczyć kadry z filmu „Szpęgawsk 1939” przygotowanego przez Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Wzięło w nim udział 6 księży z parafii, z których w 1939 r. zostali aresztowani kapłani, a następnie rozstrzelani w Lesie Szpęgawskim. Wśród zaproszonych gości był proboszcz naszej parafii w Pinczynie – ks. Mieczysław Bizoń. Księża w ten sposób złożyli swoisty hołd swoim poprzednikom.
Po części artystycznej przyszła pora na drugie ważne wydarzenie, a mianowicie otwarcie Izby Pamięci Patrona Publicznego Gimnazjum im. ks. Stanisława Hoffmanna w Pinczynie. Wystawa poświęcona ks. Stanisławowi Hoffmannowi została przygotowana, aby uczcić pamięć Naszego Patrona. Spotkała się ona z ogromnym uznaniem, o czym świadczyły reakcje oglądających po kilka razy zdjęcia. Wszyscy goście byli bardzo wzruszeni i dziękowali Pani Dyrektor za wspaniałe uczczenie pamięci Patrona Gimnazjum.


Bernadeta Ptak