Andrzejkowe bajanie i wróżenie

              Andrzejkowe bajanie i wróżenie w przedszkolu w Pinczynie

 Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem, dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Są one jednak też okazją do rozbudzenia wśród naszych najmłodszych  ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

28 listopada również przedszkolaki z Pinczyna z wszystkich grup przedszkolnych  miały okazję „poznać” swoją przyszłość i posłuchać bardzo ciekawych bajek. Wieczorem dzieci w strojach bajkowych wraz z rodzicami przybyły do szkoły, gdzie  w salach pełnych magii mogły miło spędzić czas. Wszystkich przywitały wróżki - czarodziejki, a były to przebrane panie wychowawczynie, które przygotowały dla dzieci i rodziców wiele niespodzianek. Wprowadziły andrzejkową atmosferę, opowiedziały o tradycjach i wróżbach andrzejkowych, a następnie zaprosiły do wspólnej zabawy. Wśród wróżb były  kolorowe karteczki, magiczne kubeczki, serca z imionami, zaczarowany zegar, czy tarcza . Dzieci  mogły dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywały w przyszłości, czy będą szczęśliwi, bogaci, czy spotkają ichw życiu wspaniałe niespodzianki, spełnią się ich marzenia, a wreszcie jakie imię będzie tej jedynej lub jedynego, którego bardzo polubią.

Jednak nie tylko maluchy mogły sobie wróżyć. Rodzice też, jak na tradycję przystało, dowiedzieli się co nieco o swojej przyszłości i niektórzy byli na prawdę bardzo zaskoczeni.

 Wróżby przeplatane były czytanymi przez rodziców bajkami, wierszami, które z zaciekawieniem słuchały przedszkolaki. Nie zabrakło też wesołych zabaw i tańców przy muzyce, a jak ktoś się zmęczył, mógł skorzystać z naszej kawiarenki. Rodzice wraz z wróżkami ku wielkiej uciesze dzieci zadbali  o słodki poczęstunek, owoce, napoje.

Wieczór bardzo  szybko minął, ciężko było się rozstać, ale niestety wszystko co dobre  szybko mija. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy, zapraszamy!

(M.L)  

http://zkiwpinczyn.pl/php-files/readarticle.php?article_id=773

©2020 ZKiW. All Rights Reserved. Designed By Przedszkole Pinczyn