Dzień Kota

Dokładnie nie wiadomo, kiedy dziki kot stał się zwierzęciem udomowionym. Jego historia sięga 5 tysięcy lat. Kot domowy początkowo był płochliwym, dzikim kotem nubijskim, o płowej sierści; zamieszkiwał dzisiejszy Sudan.

Dawniej koty służyły do tępienia myszy i szczurów, zabierano je na polowanie, by płoszyły zwierzynę. Później koty zagościły w pałacach i spełniały funkcję maskotek dla dam. Następnie trafiły do gospodarstw wiejskich. Wkrótce koty zaczęto kupować, a osiągały bardzo wysokie ceny. Niedługo potem zasłużyły sobie na symbol domowego ciepła. Zaczęto też tworzyć nowe rasy, aby odpowiadały pod względem estetycznym przyszłym właścicielom.

W naszym przedszkolu Dzień Kota obchodziliśmy we wtorek 23 lutego.  Wszystkie dzieci przebrały się za te miłe stworzenia: na główkach opaski z kocimi uszami, czarne koszulki i spodenki, miały nawet ogonki! Najpierw dzieci zapoznały się z historią kota, pokazały  zdjęcia ze swoimi pupilami, opowiedziały, jak się z nimi bawią. Poznały ciekawostki o tych dostojnych zwierzakach, np., że każdy koci nos jest tak unikalny, jak linie papilarne u człowieka. Okazuje się, że koty nie mają obojczyka, więc potrafią się wcisnąć we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa. 2/3 doby spędzają na drzemkach. Wydają  z siebie około 100 różnych dźwięków (psy tylko 10). Po każdej stronie pyszczka mają           po 12 wąsów. Potem dzieci uczestniczyły w zabawach: „Który kot pierwszy złapie mysz?” – ćwiczyły zwinność palców poprzez nawijanie nici na papierową głowę kota.. Modraczki układały koty z figur tangramu, Koniczynki wykonywały kociaki z papierowych talerzyków, Dzwoneczki wymyślały kocie imiona, Maki rysowały ich portrety, a Margaretki malowały kota nocą za pomocą gąbki maczanej w farbie. Wszystkie dzieci chętnie wykonywały kocią gimnastykę: koci grzbiet, usypiały, łasiły się, naśladowały kocie pomruki.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego, w Polsce po raz pierwszy 19 lutego 2006 r., z inicjatywy miesięcznika „Kot”.  Temu świętu towarzyszy akcja pomocy dla kotów bezdomnych i wolno żyjących, dla których zima jest trudnym okresem do przetrwania.  Kochajmy koty, ale pozwólmy im żyć po swojemu!

                                                                                                                                                                                                               (G.P)

Ostatnio dodano

28 marzec 2021
28 marzec 2021
25 marzec 2021

Odwiedziło nas

166881
DzisiajDzisiaj1
WczorajWczoraj66
TygodniowoTygodniowo300
MiesięcznieMiesięcznie660
RazemRazem166881
©2021 ZKiW. All Rights Reserved. Designed By Przedszkole Pinczyn