„ My maluchy przyrzekamy, być od dziś przedszkolakami…”

13 października 2018 roku, w piękny, słoneczny,sobotni dzień miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Pinczynie , a mianowicie pasowanie na przedszkolaka powiązane z piknikiem integracyjnym. Tym razem uroczystość miała charakter plenerowy. Rodziców wraz ze swoimi pociechami zaprosiliśmy do Grodziska w Owidzu, gdzie czekało na nich szereg atrakcji.

Uroczystość ta w dużym stopniu stanowi zakończenie procesu adaptacyjnego dzieci do warunków i zasad panujących w przedszkolu. Podczas pasowania maluchy potwierdziły, że dobrze się czują w środowisku przedszkolnym i chcą zostać prawdziwymi przedszkolakami.

Po przywitaniu wszystkich zebranych i wprowadzeniu w atmosferę uroczystości, przedszkolaki po raz pierwszy wystąpiły w krótkiej części artystycznej na dużej scenie amfiteatru Grodziska.  Była to prezentacja poszczególnych grup: grupa najmłodsza „Pszczółki”, grupy starszaków „Krasnoludków”i „Biedronek oraz grupy „0” – Smerfów i „Żabek”. W dalszej części dzieci poprosiły panią dyrektor, o pasowanie na prawdziwego przedszkolaka. Następnie maluchy w obecności swoich bliskich złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor Iwona Loroch za pomocą zaczarowanego ołówka dokonała pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom, chustę, oraz kuferek ze słodkościami ufundowany przez  rodziców. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęło się wspólne biesiadowanie przy ognisku.Tatusiowie zajęli się wraz ze swoimi pociechami głównie pieczeniem kiełbasek. Mamusie przygotowywały słodki poczęstunek, kroiły i częstowały pysznymi, samodzielnie pieczonymi ciastami oraz herbatą i kawą.Wspólnie spędzony czas przy ognisku był okazją do zapoznania się rodzin naszych wychowanków, zintegrowania ze środowiskiem przedszkolnym, a być może zawarcia nowych przyjaźni. Jednak to nie był koniec atrakcji w tym dniu. Po mile spędzonych chwilach przy ognisku, rodziny naszych wychowanków  zwiedzały Staropiastowski Gród, który znajduje się w Grodzisku. Można tam zobaczyć i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy z historii życia na Kociewiu  w prastarych czasach. Jednak najważniejszą atrakcją dla dzieci okazał się ogromny plac zabaw, na którym można było pozostać  z całymi rodzinami nawet do końca dnia.Plenerowe pasowanie na przedszkolaka w Grodzisku było  imprezą  niezwykle udaną. Upłynęło  w  miłej rodzinnej atmosferze, a do tego dopisała nam w tym dniu bardzo piękna, słoneczna pogoda. Mamy jednak nadzieję, jak wspominała Pani Dyrektor podczas uroczystości, że następne pasowanie odbędzie się już na scenie w nowo rozbudowywanego przedszkola w Pinczynie. 

 

 M. Loroch

©2020 ZKiW. All Rights Reserved. Designed By Przedszkole Pinczyn