Szkolny Festiwal Czytelniczy "Zalajkuj czytanie"
Dodane przez admin dnia Listopada 06 2017 15:54:03
Czytanie ksi±¿ek to najpiêkniejsza zabawa, jak± sobie ludzko¶æ wymy¶li³a…- powiedzia³a Wis³awa Szymborska-polska noblistka w dziedzinie literatury.
Szkolny Festiwal Czytelniczy 2017 w Zespole Kszta³cenia i Wychowania w Pinczynie

Bior±c za motto s³owa Wis³awy Szymborskiej, w dniach 25-30.10.2017 r. w Zespole Kszta³cenia
i Wychowania w Pinczynie zorganizowali¶my Szkolny Festiwal Czytelniczy, zapraszaj±c do wspólnej zabawy i nauki poprzez zabawê, uczniów, dzieci z oddzia³ów przedszkolnych mieszcz±cych siê w szkole, jak i nauczycieli.
W ci±gu kilku dni zosta³o przeprowadzonych szereg przedsiêwziêæ maj±cych na celu, przede wszystkim, zachêcenie dzieci i m³odzie¿y do siêgania po ksi±¿ki i praktykowania szeroko pojêtego czytania. Dlaczego „szeroko pojêtego”? Bo, jak siê okaza³o w trakcie realizacji projektu, istnieje wiele mo¿liwo¶ci zaktywizowania dzieci do tego, aby spojrza³y na ksi±¿kê jak na warto¶æ, a nie jak na z³o konieczne.
Szko³a w tych dniach zmieni³a siê tak¿e fizycznie. Jedna z sal lekcyjnych na potrzeby akcji CZYTELNICY-CZYTELNIKOM, w czasie której uczniowie klas VII SP czytali g³o¶no fragmenty „Dynastii Mizio³ków” kolegom z klas IV-VI, zamieni³a siê w Czytelniê Marzeñ. Uczniowie sami udekorowali czytelniê wed³ug swego pomys³u, przejrzeli w³asne pó³ki z ksi±¿kami i najciekawsze przynie¶li, aby wykonaæ k±cik czytelniczy. Po przeczytaniu fragmentów ksi±¿ki o Mizio³kach s³uchaj±cy musieli z³amaæ szyfr i przeczytaæ zaszyfrowan± wiadomo¶æ, z rozsypanki sylabowej utworzyæ nazwy piêciu ciast, a tak¿e znale¼æ wyj¶cie z labiryntu.
Z kolei uczniowie klasy VIa czytali na g³os przedszkolakom i uczniom klas I-III ksi±¿kê Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Przeprowadzili równie¿ gry i zabawy dla kolegów nawi±zuj±ce do tre¶ci ksi±¿ki, np.: dzieci smakowa³y potraw z zawi±zanymi oczami, bo pan Kleks przyrz±dza³ dziwne potrawy, szuka³y „z³otej wyka³aczki” pana Kleksa, która mu zaginê³a, bawi±c siê w zabawê „ciep³o-zimno”, dobiera³y klucze do dziurki, poniewa¿ pan Kleks odwiedzi³ ze swoimi uczniami fabrykê dziur i dziurek.
Klasy VII SP i II, III gimnazjum czyta³y samodzielnie na g³os „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamiñskiego i ksi±¿kê „Poz³acana rybka” Barbary Kosmowskiej.
Niektóre klasy uda³y siê do biblioteki wiejskiej, wszystkie, przynajmniej raz w tych dniach, wizytowa³y bibliotekê szkoln± lub czytelniê. Uczniowie zostali zapoznani z prezentacjami multimedialnymi nt. bohaterów ksi±¿ek i budowy ksi±¿ki. Prezentacje te stanowi³y przygotowanie do kolejnych przedsiêwziêæ.
M³odsi uczniowie brali udzia³ w klasowych konkursach czytania, opowiadali o swoich ulubionych ksi±¿kach. M³odzie¿ gimnazjum tworzy³a klasowe rankingi sympatii pt. Mój ulubiony bohater ksi±¿ki i reklamowa³a wybrane ksi±¿ki A to ksi±¿ka, któr± zabra³bym na bezludn± wyspê…- w³asne wybory literackie m³odzie¿y. Uczniowie wykonali plakaty popularyzuj±ce czytelnictwo.
Ca³a spo³eczno¶æ szkolna mog³a wyszaleæ siê twórczo, tworz±c wspólne graffiti na temat czytania i ksi±¿ek na ¦CIANIE MY¦LI. Wcze¶niej zosta³y przygotowane broszury z cytatami, z których mo¿na by³o skorzystaæ, chc±c dopisaæ swoje graffiti. Dzieci, jeszcze po oficjalnym zakoñczeniu festiwalu, dope³nia³y „mural”.
Dla ka¿dej klasy i maluszków z przedszkola zosta³y zorganizowane dwa konkursy z nagrodami. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III opracowali plastycznie zak³adkê do ksi±¿ki. W ka¿dej klasie i w grupach przedszkolnych zosta³a wybrana i nagrodzona jedna naj³adniejsza zak³adka. Inwencja twórcza dzieci, które wykona³y swoje prace samodzielnie w szkole, przesz³a nasze oczekiwania. Oto nagrodzeni:
Przedszkole
Martyna Szynkowska - OD
Jan Kajzer - OE
Klasy I – III SP
Adela Grzegorzewska - kl. Ia
Franciszek Czapiewski - kl. I b
Amelia Murawska - kl. II a
Laura Rogaczewska -kl. III a
Zuzanna Rulewska - kl. III b
Agata Zapotoczna - kl. III c

Uczniowie klas IV-VI SP zostali postawieni przed ambitnym zadaniem pt. A MO¯E MY ZOSTANIEMY PISARZAMI? i zmierzyli siê w konkursie literackim na motywach ba¶ni „O rybaku i z³otej rybce”- Moje trzy ¿yczenia do z³otej rybki-list prywatny do bohatera ba¶niowego. Wcze¶niej, na lekcjach jêzyka polskiego uczniowie zostali zapoznani przez polonistów z ba¶ni± o z³otej rybce, aby nastêpnie samodzielnie snuæ marzenia we w³asnych listach.
A jakie ¿yczenia maj± dzieci? Zaskoczy³y nas niejednokrotnie tak, ¿e wzruszali¶my siê, czytaj±c, o czym marz± nasi uczniowie. W wiêkszo¶ci listów nie by³o ani odrobiny egoizmu; dzieci prosi³y po prostu o co¶ dla innych, nie dla siebie. Czêsto by³y to pro¶by o zdrowie dla cz³onków rodziny, pokój na ¶wiecie i brak g³odu, szczê¶cie dla wszystkich. Okaza³o siê, ¿e dostrzegaj± potrzeby innych, s± empatyczne, i to nie tylko wobec ludzi, bo prosi³y te¿ np. o pomoc dla zwierz±t w schroniskach. Nagrodzone zosta³y listy, które ujê³y nas najbardziej, a by³y to prace: w kl. IVa- Mi³osz Wojciechowski, kl.IVb- Klaudia Piotrzkowska, kl. Va- Pawe³ Hinz, kl. Vb-Oliwia Stromska, kl. VIa-Kasia Szmeiter, kl. VIb- Mateusz Mokwa.
Z listów z ¿yczeniami do z³otej rybki (ok. 120 listów) zrobili¶my ksi±¿kê, która nastêpnie zosta³a zapakowana do kapsu³y czasu, komisyjnie zamkniêta przez pani± dyrektor Iwonê Loroch i zwyciêzców klasowych, i schowana w archiwum szkolnym na d³uuugie lata, aby potomni dowiedzieli siê, jakie by³y marzenia uczniów klas IV-VI z roku szkolnego 2017/2018.
M³odzie¿ z klas VII SP oraz klas II i III gimnazjum mog³a wzi±æ udzia³ w bardzo kreatywnym konkursie literacko-fotograficznym metod± sleeveface, czyli Ubierz siê w ksi±¿kê. Sleeveface to takie u³o¿enie ok³adki ksi±¿ki, by na zdjêciu wygl±da³a jak czê¶æ naszego cia³a. Mo¿na by³o siê te¿ ucharakteryzowaæ POD ok³adkê. Nasza m³odzie¿ wykaza³a siê niezwyk³± inwencj± i pomys³ami, czego dowodzi fakt, ¿e jury nie by³o w stanie wybraæ jednego zwyciêskiego zdjêcia z ka¿dej klasy. Nagrodzeni równorzêdnymi nagrodami to:
Kl. VII a
Agnieszka Klein
Krystian Tetzlaff
Wiktoria Jêdrzejewska
Kl. VII b
Klaudia Wilczewska
Kl. II a
Wiktoria Freitag
Kl. II b
Szymon Hiller
Kl. III a
Wiktoria K³os
Szymon Pawelec
Wiktoria Sobecka
Kinga Imianowska
Maciej Mróz
Kl. III b
Wiktoria Grobelna
Oliwia Wagga
Marta Wilczewska
Nagrodê specjaln± „dla najlepszego fotografa” otrzyma³a Karolina Labuda z klasy III a PG.
Zwieñczeniem ca³ego festiwalu by³ Dzieñ Postaci Literackich i konkurs Dzi¶ nie jestem uczniem, dzi¶ nazywajcie mnie… - konkurs na najciekawszy strój bohatera ksi±¿ki. Uczniowie i nauczyciele przyszli do szko³y tego dnia jako bohaterowie ksi±¿ek. Zawitali do szko³y, m.in.: Ania Shirley, Czerwony Kapturek, £ucja z „Opowie¶ci z Narnii”, Zosia z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Sta¶ Tarkowski i wiele, wiele innych… Przyznali¶my 19 nagród indywidualnych w tym konkursie, wiêc nie sposób wyliczyæ wszystkich, ale jedn± osobê chcemy wymieniæ, a mianowicie nauczycielkê, która wykaza³a siê dystansem do siebie
i przebra³a siê za papugê Polinezjê z ksi±¿ki „Doktor Dolittle i jego zwierzêta”. Nagrodê specjaln± za strój postaci ksi±¿kowej otrzyma³a pani Magdalena Mechliñska.

Zosta³a wydana tak¿e ulotka informacyjna na temat dzia³añ przeprowadzonych w ramach festiwalu
i korzy¶ci wynikaj±cych z czytania opracowanych przez Szwedzk± Akademiê Literatury Dzieciêcej. W¶ród 15. pozytywów znalaz³ siê nastêpuj±cy: „Ksi±¿ka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literatur± - nieograniczonym ¶wiatem, z którego czerpiemy przez ca³e ¿ycie.” Pozostawiamy ten postulat pod rozwagê... doros³ym i zachêcamy do literatury ca³ej broszurki do³±czonej do niniejszego artyku³u na stronie www.zkiwpinczyn.pl.
Organizatorki Szkolnego Festiwalu Czytelniczego 2017 (Gabriela Burczyk, Bernadeta Ptak, Justyna Szarkowska) serdecznie dziêkuj± wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób w³±czyli siê do realizacji za³o¿eñ festiwalu, poniewa¿ te osoby rozumiej± wagê najwa¿niejszej umiejêtno¶ci w ¿yciu (nie na wyrost), jak± jest obcowanie z tekstem.
Przez te kilka dni festiwalu by³o powa¿nie i dowcipnie, refleksyjnie i wzruszaj±co… Co mo¿e dostarczyæ tylu, ró¿nych, a jednocze¶nie, samych pozytywnych, emocji? No oczywi¶cie… KSI¡¯KA!


Justyna Szarkowska

Album zdjêæ


Materia³y z festiwalu:

ULOTKA

PREZENTACJA