Logowanie
Nazwa Uzytkownika

Haslo



Nie jestes jeszcze naszym Uzytkownikiem?
Kilknij TUTAJ zeby sie zarejestrowac.

Zapomniane haslo?
Wyslemy nowe, kliknij TUTAJ.
2007/08 JAK ZWIEDZALIMY STUTTHOF — MIEJSCE MCZESTWA.

Do Muzeum Stutthof pojechalimy we wtorek 23 padziernika.
Na miejscu obejrzelimy dwa krtkie filmy o tematyce martyrologicznej. Nastpnie spotkalimy si z przewodnikiem i zaczlimy zwiedza.
Ze zdumieniem i zgroz suchalimy strasznej historii tego obozu. Bylimy w mieszkalnych barakach dla kobiet i mczyzn. Przewodnik opowiedzia nam o wydarzeniach z II wojny wiatowej, o okruciestwie hitlerowcw, eksterminacji ksiy, duchownych oraz inteligencji polskiej. Przerazia nas historia krematorium. Suchalimy o mczennikach tego obozu zagady.

Oddalimy im hod pod pomnikiem ofiar Stutthofa i innych nazistowskich obozw mierci. Nigdy te nie zapomnimy opowieci o komorach gazowych, o wykorzystywaniu taniej siy roboczej-winiw a w szczeglnoci o okruciestwach oprawcw.
Panoway tam straszne warunki, ktre znosili winiowie. Nowoprzybyli godzinami wpatrywali si w „bram mierci”, na ktrej widnia napis „Praca czyni wolnym”. Zabierano im wszystkie cenne przedmioty, ubrania a nawet buty. Pracowali caymi dniami za marne jedzenie pozbawione jakichkolwiek wartoci odywczych. Spali na pocztku na ziemi a potem na pryczach, niekiedy po 4-5 osb. Winiowie niechtnie chodzili do szpitala. Ciko chorzy ju stamtd nie wracali — dostawali zastrzyki z fenolem prosto w serce lub byli topieni. Powd? Nie nadawali si ju do niewolniczej pracy. Bito ich publicznie, karano za niewielkie przewinienia. Czyniono to po to, aby obniy ich poczucie czowieczestwa oraz uwiadomi, e nie ma ucieczki.

Jednak winiowie cay czas mieli nadziej, pisali wiersze, malowali kartki pocztowe i modlili si. Organizowali take potajemne Msze wite.
Kadego roku odbywa si na terenie byego obozu manifestacja na pamitk ofiar, gdzie zgino 65 000 osb a uwizionych byo 110 000. Przybywaj mieszkacy dwudziestu trzech pastw, z dwudziestu piciu rnych narodowoci, ktrych rodacy zginli podczas II wojny wiatowej.
Nigdy nie zapomnimy dnia spdzonego w „fabryce mierci”. Warto naprawd odwiedza takie miejsca aby wiedzie, e abymy teraz mogli y w pokoju, musiao zgin wielu ludzi.
Do szkoy wracalimy w ciszy i skupieniu rozpamitujc to, co tam zobaczylimy i usyszelimy.

Izabela Ruciska
Natalia Lipka
klasa II a gimnazjum

Album zdj
Poczta


Logowanie


Copyright © 2006;
8577989 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor