Logowanie
Nazwa Uzytkownika

Haslo



Nie jestes jeszcze naszym Uzytkownikiem?
Kilknij TUTAJ zeby sie zarejestrowac.

Zapomniane haslo?
Wyslemy nowe, kliknij TUTAJ.
2009/10 Czas na wspomnienia ...
Z kroniki szkolnej…

W Zespole Ksztacenia i Wychowania w Pinczynie trwaj obecnie przygotowania do jubileuszu 40-lecia szkoy. W ferworze przygotowa natknam si na kronik szkoln, pochodzc z lat 1958-1982.Jest to jedna z najstarszych kronik w zbiorach szkoy. Opisane s w niej najwaniejsze wydarzenia z ycia spoecznoci szkolnej i wiejskiej. Wiele miejsca kronikarz powici budowie szkoy oraz uroczystemu otwarciu nowego budynku. Uwag czytelnika na pewno zwrci zapa i trud mieszkacw oraz budowniczych woony w powstanie nowej, piknej i funkcjonalnej szkoy, ktra przez wiele lat bya jedn z najnowoczeniejszych w gminie. Wielu uczniw z ssiednich szk zazdrocio Pinczynowi tak okazaego budynku.
Przeniemy si zatem w czasie do lat 60 minionego wieku…
01.09.1969r.
W trzydziest rocznic napaci hitlerowskiej na Polsk odbya si wielka uroczysto w nowej szkole. W tym dniu szkoa otrzymaa imi Bohaterw Westerplatte i odsonito sztandar szkolny.
Na uroczysto przybyli przedstawiciele wadz powiatowych i wojskowych. Komitet PZPR reprezentowa sekretarz KP PZPR tow. Zygmunt Oler, Ludowe Wojsko Polskie ppuk. Ludwik Janiszewski, Wydzia Owiaty PRN podinspektor Edmund Falkowski, Gromadzk Rad Narodow ob. Wiktor Loroch- przewodniczcy GRN. Przybya rwnie radna WRN ob. Wadysawa Sumowska.
O godz.830 dzieci, rodzice i gocie zebrali si na dziedzicu starej szkoy. Delegacje dzieci zoyy kwiaty przed pomnikiem pomordowanych nauczycieli.
Przyjechaa ze Starogardu orkiestra Zwizku Harcerstwa Polskiego, ktra zaprowadzia dzieci ze starej do nowej szkoy. Byo to pikne widowisko. Dzieci ustawiy si czwrkami i w takt marsza szy z flagami i transparentem przez ca wie do nowej szkoy.




Orkiestra ZHP na czele pochodu
Przed gmachem nowej szkoy na stole lea nowy sztandar szkolny- zakupiony ze skadek rodzicw i Gminnej Spdzielni w Zblewie jak rwnie Spdzielczego Banku Ludowego ze Zblewa.
Po ustawieniu si dzieci i przybyych rodzicw przed gwnym wejciem do gmachu orkiestra odegraa „Jeszcze Polska nie zgina”. Oczy dzieci skierowane byy na piknie haftowany sztandar.
Po odegraniu hymnu kierownik szkoy przywita dzieci i goci.
Przewodniczcy Gromadzkiej Rady Narodowej ob. Wiktor Loroch odczyta pismo Kuratorium Okrgu Szkolnego Gdaskiego nadajce szkole imi Bohaterw Westerplatte.
Z kolei sekretarz KP PZPR tow. Zygmunt Oler wrczy uczniom naszej szkoy sztandar.



Po chwili przedstawiciele poszczeglnych klas wystpili do sztandaru i zoyli lubowanie. Rot lubowania odczyta podpukownik Ludwik Janiszewski.



Po przyjciu lubowania sztandar prezentowano wzdu szpaleru dzieci i rodzicw.
Okolicznociowe przemwienie wygosi podinspektor szkolny ob.Edmund Falkowski.
Dzieci, nauczyciele i rodzice bardzo przeywali uroczysto. Na jej temat mwiono jeszcze dugo w szkole i w domach.
Najbardziej jednak przeyway wszystko najmodsi w tym gronie - pierwszoklasici. Po uroczystoci oficjalnej byy wystpy artystyczne.




Wspomnienia pani Anny Piat, emerytowanej nauczycielki jzyka polskiego, ktra przepracowaa 36 lat w szkole w Pinczynie


„ycie jest wielokrotnym wracaniem. A wraca si po ciekach wasnych tsknot do wiata przeszoci, do wydarze wanych w yciu naszym i naszych bliskich”.
Dzi wspominamy lata szedziesite i siedemdziesite poprzedniego stulecia, lata wane dla Pinczyna. Dziki ludziom, ktrzy byli wwczas bardzo aktywnymi spoecznikami, kochali swoj wie, a mioci do „Maej Ojczyzny” zaraali innych, powstay budynki uytecznoci publicznej takie jak: budynek dworca kolejowego, Wiejski Dom Kultury, szkoa. Wszystkie nowe budowle wyglday piknie, suyy spoeczestwu i budziy w nas dum.
W sercach wielu wczesnych ludzi rozwija si ten rodzaj patriotyzmu, o ktry prosi w swoim wierszu ks. Janusz Pasierb:
„ …… kiedy
biao – czerwona
stajesz si
szaro – czarna
niech nie zabraknie nam siy,
gdy tak przychodzi Ci kocha” .


Siy nie zabrako, dziki temu obchodzimy dzi 40 –lecie naszej szkoy w obecnym budynku.
Kiedy rozpoczynano budow nowej szkoy ( 1968 r.) warunki lokalowe naszej pracy dydaktycznej i wychowawczej byy bardzo trudne. Zajcia odbyway si w dwch budynkach znajdujcych si po przeciwnych stronach ulicy. Gwny budynek szkoy to dawna owczarnia przystosowana w latach 1937 – 38 do potrzeb edukacyjnych. Ciasne pomieszczenia, mae okna, wglowe piece i czarne podogi dezynfekowane lizolem, ktrego specyficzna wo unosia si w powietrzu zawsze po wakacjach i feriach. Namiastk szatni stanowio kilka wieszakw umieszczonych na korytarzu. Do braku biecej wody wszyscy si przyzwyczaili, trudniej byo zaakceptowa ubikacje w budce na boisku. Kto przey, ten pamita!
Dysponowalimy szecioma salami, w ktrych uczyo si w 12 oddziaach 314 uczniw. Bardzo liczne byy oddziay nauczania pocztkowego.
W latach 1965 – 69 byam wychowawczyni i nauczycielk nauczania pocztkowego 42 – osobowej grupy uczniw. Byo ciko, cho dzieciaki byy wspaniae. Z sentymentem wspominam ich do dzi.



Rok szkolny 1968 / 69 to czas oczekiwa na now szko. Mzgiem i si napdow caego przedsiwzicia by nasz kierownik p. Mieczysaw Narloch.
W lipcu 1969 roku ruszylimy zgodnym frontem ( rodzice, nauczyciele i uczniowie ) do prac porzdkowych na terenie otoczenia szkoy i w budynku.
Nadszed wreszcie 1 wrzenia 1969 roku. Nowa szkoa czekaa.
Tymczasem wszyscy zbierali si przed star szko. Dwik rcznego dzwonka spowodowa, e uczniowie ustawili si klasami na niewielkim boisku. Obok nauczyciele i rodzice. Wszyscy byli podekscytowani. Z niecierpliwoci oczekiwali na wystpienie kierownika szkoy p. Mieczysawa Narlocha. Po powitaniu zebranych i wyjanieniu celu spotkania, poegnalimy „stare kty” i wyruszylimy na spotkanie z nowym.
Czeka na nas pikny budynek, stojcy dumnie na niewielkim wzgrzu na obrzeach naszej wsi. Jego widok budzi rado i nadziej na lepsz, bardziej kolorow przyszo.
Ustawieni na placu przed gwnym wejciem do nowej szkoy, wzilimy udzia w uroczystoci 30 – tej rocznicy wybuchu II wojny wiatowej, nadania szkole imienia Bohaterw Westerplatte, przekazania sztandaru i rozpoczcia nowego 1969/70 roku szkolnego.
Nowy budynek, nowa szkoa to inny wiat!
Obszerne szatnie wypenione rzdami wieszakw, prawdziwa sala gimnastyczna ze sprztem, ktrego przeznaczenia nie kady si domyla. Podziwialimy obszerne i widne korytarze, takie te sale lekcyjne, ktre wkrtce stay si klasami – pracowniami. Due wraenie robia wietlica – stowka z zapleczem kuchennym, ktrej szefowaa p. Zdrowowicz. Obiady w szkole? Wspaniale!
Kierowniczk wietlicy zostaa p. Halina Bielang.
Kolorowe lnice czystoci podogi ( cho to tylko pytki PCW ), uatwiay utrzymanie czystoci, ale wymagay zmiany obuwia. Przestrzegania tego obowizku konsekwentnie wymagaa niezapomniana nasza wona szkolna p. Regina Poom. Praca sprztaczek ( p. Miszewskiej i Zmurowej) oraz wonej bya bardzo skuteczna. Odwiedzajcy nas gocie zawsze podziwiali ad i porzdek. Nowoci byy te sanitariaty z biec wod.
Zadzwoni elektryczny dzwonek. Stary, rczny suy jeszcze dugo, szczeglnie w kocowych latach PRL – u, gdy czsto brakowao prdu.
Zmiana na lepsze warunkw lokalowych spowodowaa, e zmieniy si radykalnie warunki naszej pracy, co przekadao si na wzrost poziomu nauczania.
W roku szkolnym 1969/70 moja klasa zostaa podzielona na a i b, doszli uczniowie z Paubinka. W mojej 36 – letniej pracy zawodowej bya to jedyna klasa, ktr prowadziam od I do VIII. Powiciam im 8 lat swego ycia i cakiem spor cze nauczycielskiego serca.
W zamian otrzymaam wiele radoci i satysfakcji.






Z sentymentem wspominam tamtych ludzi: uczniw i ich rodzicw oraz nauczycieli.




Kl. VIII b – 1984 r. , wych. Anna Piat
Ci uczniowie urodzili si w 1969 r., s rwienikami naszej szkoy.

Z Pinczynem zwizaam si na dobre i na ze. Tu rozpoczam swoj prac zawodow i tu j zakoczyam. Moje ycie osobiste toczyo si w cieniach i blaskach wanych wydarze historycznych.
Szkoa zmieniaa si na miar potrzeb i moliwoci nowej rzeczywistoci a staa si kolorowa i komfortowo wyposaona.
Dyrekcja nie zapomina o emerytach. Uczestniczymy w wielu szkolnych uroczystociach. Zwiedzamy budynek, dowiadujemy si o osigniciach uczniw w rnych dziedzinach wiedzy, a jest ich niemao.

Od kilku lat bior udzia w pracy komisji Gminnego Konkursu Recytatorskiego w przedszkolu.



Podziwiam tempo zmian i ciesz si, e nasza szkoa znajduje si w dobrych rkach. Dziki kreatywnym i zaangaowanym w tworzenie wsplnego dobra ludziom, staje si coraz doskonalsza.
Jestem szczliwa, e moje wnuki ucz si w szkole na miar naszych czasw, czyli XXI wieku. Tak trzyma!

Poczta


Logowanie


Copyright © 2006;
7062666 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor