„Radosna szkoa” w Pinczynie
7 grudnia b.r. okaza si dla najmodszych uczniw naszej szkoy dniem wyjtkowym. Kiedy dzieci przyszy w poniedziaek rano na lekcje przywita je zupenie odmieniony korytarz, ktry zamieni si…we wspania sal zabaw. A to wszystko dziki Rzdowemu Programowi „Radosna Szkoa”. Zosta opracowany w odpowiedzi na Now Podstaw Programow, obowizujc od 1 wrzenia 2009 roku. m.in. z powodu rozpoczcia nauki w szkole przez dzieci 6-letnie. W ramach tego programu nasza szkoa otrzymaa fundusze na wyposaenie` sali zabaw.
Rado naszych uczniw bya ogromna i nie trzeba byo ich zachca do wyprbowania nowych zabawek. I ju za chwil na naszym przestronnym korytarzu dzieci skakay na kolorowych pikach, budoway konstrukcje z duych mikkich klockw w ksztacie rnorodnych figur geometrycznych a take „pyway” w basenie wypenionym wielokolorowymi pieczkami. Zmczone weso zabaw dzieci mogy odpocz na mikkich kanapach dostosowanych do ich wzrostu.
Pamitajc o tym, e modszy wiek szkolny to czas dynamicznego rozwoju zdolnoci motorycznych dziecka, ktry bdzie wpywa na poziom moliwoci ruchowych w pniejszym wieku jestemy ogromnie szczliwi i udao si pozyska rodki na tak wspaniay cel dla naszej szkoy.
Sala zabaw jest bardzo przydatna rwnie podczas zaj wychowania fizycznego. Gry i zabawy ruchowe dla dzieci przy uyciu nowych przedmiotw nie tworz zamknitego programu, ale przy duej kreatywnoci prowadzcego zajcia mog suy wielu ciekawym i ksztaccym zajciom.
Kolejnym wanym aspektem, nie do przecenienia, jest fakt, i nasi uczniowie klas I-III maj w szkole moliwo zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu i zabawy, waciwej dla dzieci w modszym wieku szkolnym, w poczeniu z ksztatowaniem koncentracji uwagi, zdolnoci manualnych i precyzji ruchu. Poprzez zabaw, czyli to, co dzieci lubi robi najbardziej, usprawniaj one koordynacj wzrokowo-ruchow, jak rwnie umiejtnoci w zakresie maej i duej motoryki.
Wszystkie pomoce dydaktyczne, w jakie wyposaona jest nasza sala zabaw s kolorowe, estetyczne, mie. Naszym uczniom sprawiy one wielk Mikoajkow niespodziank. Ale s one rwnie ogromnym prezentem dla nas, nauczycieli. Poprzez zabaw bdziemy wprowadza naszych uczniw w wiat opanowywania nowych umiejtnoci, bdziemy wyrwnywa ich deficyty, wszechstronnie rozwija. Pomoce dydaktyczne uatwi realizowanie nowej podstawy programowej. Pozwol na wszechstronny rozwj dziecka w modszym wieku szkolnym.
Boena Nadolska i Beata Trygalska