ywa lekcja historii…- obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zespole Ksztacenia i Wychowania w Pinczynie
„Czym jest historia? Echem przeszoci odbitym przez przyszo. Odblaskiem przyszoci rzuconym w przeszo.” -V. Hugo.
Historia wieku XVIII, a dokadniej mwic data 3 maja 1791 roku, jest cigle przez Polakw ywo wspominana, i to nie tylko w urzdach wadzy pastwowej, ale take w placwkach owiatowych, w zwykych domach. Zapewne do bardziej otwartego okazywania swego przywizania do ojczyzny przez zwykych ludzi przyczynia si tragedia pod Smoleskiem z dnia 10 kwietnia, kiedy to barwy narodowe zawisy na wielu domach, widoczne byy w kadym zaktku kraju. A pogbio to poczucie przynalenoci takie wito narodowe, jak to, ktre obchodzilimy niedawno.
Niestety, w wiecie, w ktrym ycie warunkuje Internet, wizj wiata modych ksztatuj media, to na dorosych spoczywa obowizek podtrzymywania tradycji, kultury i wiedzy o przeszoci. Jest to wanie jedno z zada szkoy. „Czym jest historia?”-pyta Victor Hugo i sam sobie odpowiada: „ Echem przeszoci odbitym przez przyszo. Odblaskiem przyszoci rzuconym w przeszo.” Historia przecie ksztatowaa dzieje naszego narodu. Bez wiedzy na jej temat nie moglibymy mwi o patriotyzmie, i to zarwno tym gbokim, jak i przejawianym na co dzie, np. z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia konstytucji-pierwszej w Europie i drugiej w wiecie ( po konstytucji amerykaskiej).
W Zespole Ksztacenia i Wychowania w Pinczynie nawizano do tej wielkiej karty historii kraju 4 maja w czasie uroczystej akademii. O patriotyzmie spoecznoci szkolnej, obok odwitnych strojw, barw narodowych stanowicych elementy dekoracji, wiadczyy: hymn pastwowy i „Rota” odpiewane w czasie uroczystoci.
Sam scenariusz akademii, aby pokaza uczniom nierozerwalno przeszoci z teraniejszoci, prezentowa „babci” - w tej roli Agata Radde z kl. IIIa gim., ktra odpowiadaa „wnukom”: Julia Burczyk, Karolina Kubik, Kamil Wacholc (uczniowie kl. VA SP), na ich pytania na temat tego, jak doszo do uchwalenia Konstytucji 3 maja, przybliaa uczniom jej zaoenia. „Wnuki” w recytacji lirycznej mwiy o tym, jak to kady z nas moe si przysuy ojczynie swoimi czynami, mylami… Nastpnie przekazay symbolicznie kosz kwiatw „Polsce”, tzn. ustawiy go pod konturem naszego kraju wykonanym w barwach narodowych.
„Wnuki” dowiedziay si od „babci”, e 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwali Ustaw Rzdow, zwan Konstytucj 3 maja, ktra w znaczny sposb ograniczya rol szlachty. Wprowadzia polityczne zrwnanie mieszczan i szlachty oraz stawiaa chopw pod ochron pastwa, w ten sposb agodzc najgorsze naduycia paszczyzny. Zniosa zgubne instytucje, takie jak liberum veto, ktre przed przyjciem Konstytucji pozostawiao sejm na asce kadego posa, ktry, jeli zechcia, mg uniewani wszystkie podjte przez sejm uchway.
Posta samej „babci” stanowia rzeczywicie cznik z teraniejszoci, poniewa dla lepszego zrozumienia przekazywanych, przecie nieatwych, treci traktujcych o historii Polski, wspomagaa si ona prezentacj multimedialn. W pewnym momencie postaci tych, ktrzy przyczynili si w bezporedni sposb do uchwalenia Konstytucji 3 maja: krl Stanisaw August Poniatowski, Stanisaw Maachowski, Ignacy Potocki, Hugo Kotaj, zawitay na scen. Prawie te same postaci… Albowiem w roli „krla” wystpi zdeterminowany Pawe Pozorski z kl. III b gim., ktry skada przysig na wolno konstytucji, t sam, ktr wygosi krl S.A. Poniatowski ponad 200 lat temu. Fragment „Powrotu posa” J. U. Niemcewicza jako S. Maachowski wyrecytowa Dariusz Guziski z kl. III b gim. W rol Ignacego Potockiego wcieli si Jakub Bogun z kl. V b SP, a wielk rado z powodu tak wielkich zmian, jakie wprowadzaa Konstytucja, okaza Kacper wikliski z kl. I a gim. jako Hugo Kotaj.
Cao wzbogaci piewem chr szkolny, ktry wykona, m. in. znamienny utwr „Mazurek Trzeciego Maja”. Akademia bya utrzymana w charakterze patriotycznym i chyba mona byo powiedzie po jej obejrzeniu za V. Hugo, e historia to: „Echo przeszoci odbite przez przyszo”.
Justyna Szarkowska