„Odtworzenie historii rodziny po latach, gdy nie gromadzi si wspomnie, jest trudne…”- Izba Pamici Poetek w pinczyskiej szkole.
W grudniu 2011 roku w Zespole Ksztacenia i Wychowania w Pinczynie w ramach projektu „Kobiety si Kociewia” wspfinansowanego ze rodkw Programu „Dziaaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykaskiej Fundacji Wolnoci realizowanego przez „Akademi Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Lokaln Organizacj Grantow „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej powstaa Izba Pamici Poetek upamitniajca trzy kobiety Pinczyna i okolic. Przedmiotem naszego zainteresowania stay si: Franciszka Powalska, Wanda Dembek, Magorzata Hillar-poetka oglnopolska.
Otwarcie izby pamici poprzedzio szereg dziaa, wrd ktrych warto wymieni: wieczorki kulturalne organizowane dla mieszkacw wsi i okolic (brali w nich udzia take przedstawiciele rodzin poetek), organizacja Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Magorzaty Hillar dla uczniw gimnazjw gminy Zblewo, prowadzenie zaj artystycznych dla dzieci i modziey, zorganizowanie wyjazdu do Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd.
Po tak wielu przedsiwziciach nadszed czas na zwieczenie prac, ktrym byo otwarcie Izby Pamici. Dokona go Wjt gm. Zblewo Krzysztof Trawicki, ktry nie kry zadowolenia z tego faktu, stwierdzajc, e dbao o korzenie, upamitnienie poetek regionu jest cennym dokonaniem. Podobnego zdania by wwczas przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gd.
Oprcz wspomnianych goci, do udziau w uroczystoci zostali zaproszeni czonkowie rodzin poetek, ktrzy przyczynili si do powstania Izby Pamici, przekazujc pamitki zwizane z nimi. Sama izba nie powstaaby bez pomocy Pani Dyrektor Iwony Loroch, ktra wyposaya sal w cz gablot ekspozycyjnych, a take w sprzt multimedialny majcy suy do emisji prezentacji nt. poetek, a take odtwarzania oryginalnych przypiewek Franciszki Powalskiej, ktre udao si nam pozyska dziki uprzejmoci Radia Gdask.
Niemaego wzruszenia dozna wnuk babci Powalskiej Pan Tadeusz Powalski z Elblga, suchajc ich w czasie wizyty w Izbie Pamici 12 czerwca 2012r. Nie mg on uczestniczy w uroczystoci grudniowej, ale, jak mwi, czu potrzeb odwiedzenia tego miejsca. By ciekaw, w jaki sposb zachowalimy pami o jego babci i nie kry zadowolenia. Due wraenie wywaro na nim to, co zobaczy i w jaki sposb zosta przyjty przez szko. Opowiedzia uczniom w ciekawy sposb o Franciszce Powalskiej, cytujc jej Pamitniki, a take zwrci ich uwag na to, aby gromadzili pamitki rodzinne na bieco, aby tworzyli drzewa genealogiczne swoich rodzin. Stwierdzi: „Dopiero kiedy dorosem, zrozumiaem, jak wana jest historia rodziny, ale odtworzenie jej po latach, kiedy nie gromadzi si wspomnie, jest bardzo trudne. Dlatego przechowujcie pamitki rodzinne, dbajcie o pami o niej.” Pan Tadeusz udostpni nam kolejne pamitki zwizane z Franciszk Powalsk i zadeklarowa przesanie nowych. Odwiedzi rwnie nasz szkoln izb regionaln i tu po raz kolejny nie kry zaskoczenia. By pod wraeniem tego, w jaki sposb w pinczyskiej szkole kultywowana jest pami o przodkach.
Zapraszamy tych, ktrzy zawitaj do Pinczyna, do obejrzenia tych specyficznych miejsc w naszej szkole.
Justyna Szarkowska
O patronie z powag i … humorem-wito Patrona Gimnazjum im. ks. Stanisawa Hoffmanna w Pinczynie.
W roku 2000 Publiczne Gimnazjum w Pinczynie otrzymao imi ks. Stanisawa Hoffmanna. Od kilku lat rokrocznie z pocztkiem maja, w dniu imienin patrona, odbywa si wito, dziki ktremu pami o nim jest ustawicznie odnawiana. Wybr sylwetki ks. S. Hoffmanna na patrona szkoy by wrd spoecznoci szkolnej oczywisty. Dziaacz spoeczno-kulturalny zapisa si na trwae na kartach historii Pinczyna.
Ksidz Stanisaw Hoffmann urodzi si 5 V 1879r. we wsi Ze Miso koo Chojnic. Do szkoy elementarnej uczszcza w pobliskim gu. W 1890r. zosta uczniem Collegium Marianum w Pelplinie, a pniej gimnazjum w Chojnicach. Po uzyskaniu egzaminu dojrzaoci podj studia w Seminarium Duchownym w Pelplinie, gdzie 9 IV 1905r. otrzyma wicenia kapaskie. By wikariuszem w Komrsku, ynie i Zblewie. W latach 1909 - 1919 mieszka w Pinczynie. W tym czasie ze wzgldu na chorob nie by bezporednio zatrudniony w duszpasterstwie.
W okresie zaborw prowadzi w Pinczynie tajne nauczanie przygotowujce modzie polsk do nauki w gimnazjum. W latach 1918 - 1920 organizowa kursy szkolce przysze kadry urzdnikw, zwaszcza nauczycieli. Jako czonek TCL przyczyni si do wzbogacenia ksigozbioru pinczyskiego, ktry suy przede wszystkim modziey w nauce na poziomie szkoy redniej. By inicjatorem Towarzystwa piewu witej Cecylii i pierwszym jego kierownikiem. W ramach Towarzystwa, oprcz pielgnowania polskiej pieni religijnej i wieckiej, rozwijano take dziaalno teatraln, taneczn i muzyczn.
Ksidz Stanisaw Hoffmann by rwnie inicjatorem i kierownikiem budowy infrastruktury parafii: przystanku kolejowego, ani, elektryfikacji centrum wsi, budowy drg oraz wzniesionego od nowa kocioa. W zamierzeniach mia midzy innymi budow myna spdzielczego, piekarni, stacji kolejowej oraz pooenia twardej nawierzchni na wszystkich drogach. Aby zdoby potrzebne na to pienidze, przyj kandydatur na posa do Sejmu. Wybrany ogromn wikszoci gosw, zosta posem w ostatniej kadencji przed wybuchem wojny. W uznaniu dla swych zasug Ksidz S. Hoffmann odznaczony zosta Zotym Krzyem Zasugi.