Logowanie
Nazwa Uzytkownika

Haslo



Nie jestes jeszcze naszym Uzytkownikiem?
Kilknij TUTAJ zeby sie zarejestrowac.

Zapomniane haslo?
Wyslemy nowe, kliknij TUTAJ.
2015/16 Jak to byo, kiedy nasi rodzice byli w naszym wieku, czyli wizyta w Europejskim Centrum Solidarnoci.


Jako uczniowie III klasy gimnazjum stoimy przed wieloma wanymi wyborami. Te decyzje mog zaway na naszym dorosym yciu wic powinny by przemylane. Nie zawsze tak byo, e mona byo mwi to co si myli, czy robi to na co ma si ochot. W zwizku z tym, e najlepiej uczy si przez bezporedni kontakt z tematem, wybralimy si na klasow wycieczk do Europejskiego Centrum Solidarnoci w Gdasku. Waciwie to nie wycieczka, a ywa lekcja historii. Przecie zmiana systemu w Europie Wschodniej zacza si wanie tam w Stoczni Gdaskiej im. Lenina. Po przejciu przez bramy stoczni udalimy si do centrum. Tam poczulimy si jak wczeni stoczniowcy, ktrzy odbili swoje karty przyjcia do pracy, zostawiali w szafkach swoje ubrania i kierowali si do swoich stanowisk pracy. Na pierwszym pitrze w sali powiconej strajkom w Sierpniu 1980 roku, znajduje si tu m.in. suwnica, na ktrej pracowaa Anna Walentynowicz, a w kabinie maszyny mona obejrze wspomnienia inicjatorw strajku. Autentyczne obiekty stoczniowe zyskaj nowe zastosowanie, st barowy zamienia si na przykad w interaktywne stanowiska, gdzie przegldalimy materiay historyczne. Ponad naszymi gowami na kaskach stoczniowcw prezentowane byy archiwalne materiay filmowe. Nastpnie sala zatytuowana „Sia bezsilnych”. Zagroenie i wszechogarniajca propaganda komunistyczna, odday w tej sali realia ycia w kraju demokracji ludowej i kulisy narodzin opozycji wobec totalitarnej wadzy.
Tam obejrzelimy m.in. dokumenty operacyjne sub bezpieczestwa oraz wspomnienia z Grudnia ’70. Sal zamyka inscenizacja pustego sklepu i tumu ludzi stojcych w kolejce, co byo nieodcznym elementem codziennoci PRL. Ostatnia sala pod hasem „Solidarno i nadzieja” czuje si powiew wolnoci, ktry przynis czas midzy Sierpniem ’80 a wprowadzeniem stanu wojennego, szesnacie miesicy legalnej dziaalnoci pierwszego niezalenego zwizku zawodowego w zniewolonej czci Europy. Drog wyznaczy zwiedzajcym biao-czerwony szlak, ktry w tafli sufitu odbije si w ksztacie logo zwizku. Wntrze wypenione ludmi przemieni si w ten sposb w ywe haso Solidarno.
Niezapomniana zostanie dla nas moliwo zajcia miejsca za biurkiem Jacka Kuronia czy okrgym stoem. Dziwnie czulimy si w milicyjnym starze i pokoju przesucha. To by tylko jeden punkt programu. Potem spacer ulic Dug przez bramy do miasta, pod Dwr Artusa, Fontann Neptuna, urawia. Urokliwa Mariacka zawioda nas do bazyliki, a potem na gorc czekolad do Pikawy, bo dzie cho soneczny, by mrony. Jeden z ostatnich wyjazdw nas uczniw III a Publicznego Gimnazjum w Pinczynie, ale niezapomniany!
Uczniowie kl IIIa z wychowawc
Justyna Zieliska - Myszk


Album zdj
Poczta


Logowanie


Copyright © 2006;
8590008 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor