Logowanie
Nazwa Uzytkownika

Haslo



Nie jestes jeszcze naszym Uzytkownikiem?
Kilknij TUTAJ zeby sie zarejestrowac.

Zapomniane haslo?
Wyslemy nowe, kliknij TUTAJ.
2016/17 „Przeszo i tradycja to nie musz by martwe hasa, jeli tylko znajdzie si pomys na ich oywienie…”- o XIX Gminnym Konkursie Wiedzy o Kociewiu



Witmy wszytkich w naszy szkole. Smy Kociewiaki i gadmy po naszamu- takimi sowami rozpocz si 17 lutego XIX Gminny Konkurs Wiedzy o Kociewiu organizowany rokrocznie w Zespole Ksztacenia i Wychowania w Pinczynie.
Zaraz po przywitaniu na scenie zaprezentoway si dwie grupy dzieci i modziey
w tacach ludowych: Brzady i Mae Brzady, ktrymi zajmuj si: Barbara Jdrzejewska
i Barbara Kosecka.
Do udziau w konkursie zgosiy si 3-osobowe druyny uczniw ze wszystkich szk gminy Zblewo. Modzie rywalizowaa ze sob w mocno zrnicowanych zadaniach, ktre modym Kociewiakom bardzo przypady do gustu, co wyraali po zakoczeniu konkursu.
Zaczo si tradycyjnie-od pyta nt. historii, geografii, kultury regionu. Kada z grup losowaa nasze symboliczne modraczki, ktre zawieray tre pyta. Los, i oczywicie wiedza, decydoway o zdobytych punktach. Mona byo si dowiedzie m. in., e „Morze Kociewskie” to jezioro Kabie, e najstarszym miastem Kociewia jest Tczew. Niejeden dorosy miaby problem z udzieleniem odpowiedzi na niektre pytania, ale… nie nasza modzie! Ta bya wymienicie przygotowana. Troch na przekr malkontentom utyskujcym, e: „modzi to tylko siedz przy komputerze”.




Kolejn konkurencj byo zadanie sprawdzajce znajomo zabytkw i herbw miast Kociewia, ktre nasza modzie rozpoznawaa bez problemu. Poza tym kada z druyn opracowaa wczeniej, na terenie macierzystej szkoy, plakat przedstawiajcy jedno z przy-porzdkowanych alfabetycznie miast, zawierajcy informacje na temat pochodzenia nazwy miasta, historii, pooenia na mapie regionu, zabytkw, ciekawostek.
Pomysowo prac plastycznych zaskoczya samo jury, w skad ktrego weszli nauczyciele kadej ze szk, aby zapewni peen obiektywizm w ocenie zada. A byli to: Wioleta Dunst-szkoa w Borzechowie, Genowefa Pelowska-szkoa w Bytoni, Teresa Krzyyska-szkoa w Kleszczewie Kocierskim, Bernadeta Ptak- szkoa w Pinczynie i Aneta Jasielska-szkoa w Zblewie. Byli to jednoczenie ci nauczyciele, ktrzy przygotowywali druyny do udziau w konkursie. A byo nad czym pracowa…
Rokrocznie w obsudze konkursu pomagaj uczennice szkoy w Pinczynie-Kociewianki z krwi i koci, ubrane adekwatnie do sytuacji. W tym roku zabrako ich na scenie do pewnego momentu, a w kocu pojawiy si, ale… w strojach gimnastycznych. Jednak to „niedopatrzenie” zostao szybko naprawione, poniewa zadaniem uczestnikw konkursu byo ubranie dziewczyn w cztery elementy stroju kociewskiego: bluzk, gorset, kiec i fartuszek. Zadanie zostao utrudnione, poniewa modzie samodzielnie musiaa dobra elementy garderoby spord elementw stroju mskiego, a wszystkie guziki i haftki musiay by idealnie zapite. Dodatkowo uczniowie musieli znale ukryte w „izbie regionalnej” wianki dla Kociewianek. Owa izba stanowia element scenografii, a znalazy si w niej eksponaty-przedmioty codziennego uytku przodkw-od wyra z psierzynami po trygle, kierzank, tar i in. W nawizaniu do tego zadania, uczestnicy musieli rwnie fachowo nazwa elementy kociewskiego stroju damskiego.
Jedn z kolejnych konkurencji, ktra okazaa si najbardziej wymagajc dla uczestnikw, byo nazwanie w gwarze eksponatw znajdujcych si we wspomnianej izbie. Okazuje si, e gwara naszych przodkw nie jest wcale tak atwa, jak mogoby si wydawa. Po naszym kociewskim jo rozpoznaj nas rodacy nawet w wiecie, ale nazwanie konkretnych przedmiotw nie jest ju tak proste. Jednak modzie i z tym poradzia sobie wietnie.
Zadaniem, ktre wzbudzio najwicej emocji i sprawio rywalizujcym uczniom wiele frajdy, bya konkurencja pt. Pinczyski Konkurs Wypiekw- Bake Off-Ale ciacho! Z racji zbliajcego si tustego czwartku, ktry otwiera ostatni tydzie karnawau, nie mogo oby si bez faworkw, zwanych w naszej gwarze- grochowinki kociewskie. Zadaniem uczniw byo rozwakowanie ciasta na stolnicach, pocicie go radekiem i przeplecenie chrucikw. Na oczach zebranych powstaway ciesze, grubsze, mniejsze, wiksze faworki. Powstao ich tyle, e niejedna cukiernia mogaby pozazdroci! Pniej oczywicie sami uczestnicy mogli skosztowa swoich wytworw i oceni ich jako wykonania. Potwierdzio si po raz kolejny, e najlepszymi kucharzami s mczyni, bo to chopcy wchodzcy w skad niektrych druyn wakowali ciasto jak zawodowcy. W czasie konkursu narodzi si niejeden Amaro czy Makowicz.




Po tym konkursie chyba sporo dzieciakw zachcio mamy do wypieku grochowinek. I o to wanie chodzio organizatorkom konkursu: Zycie Mikoajewskiej, Elbiecie Przerut-Prdziskiej i Justynie Szarkowskiej, aby tradycja wnikna w teraniejszo i aby nie by to tylko konkurs sam dla siebie, ale aby zadziaa w sposb realny na nasz modzie. Przeszo i tradycja to nie musz by martwe hasa, jeli tylko znajdzie si pomys na ich oywienie…
Kocowa konkurencja czya w sobie sztuk ludow z informacjami z dziedziny geografii. Tu zaprezentowa si, zreszt po raz kolejny tego dnia, chr szkolny pod przewodnictwem Wojciecha Gdaca w wykonaniu „Hymnu kociewskiego”. Zadaniem rywalizujcych byo wypisanie informacji zawartych w tekcie hymnu. Dodatkowo modzie musiaa poda nazwy instrumentw muzycznych, na ktrych przygryway chrzystki, a byy to diabelskie skrzypce i burczybas.
Po zacitej rywalizacji jury podliczyo punkty i wyniki przedstawiay si nastpujco: I miejsce-szkoa w Pinczynie, II miejsce- szkoa w Zblewie, III miejsce- szkoa w Bytoni,
IV miejsce- szkoa w Kleszczewie i V miejsce-szkoa w Borzechowie.
Nagrody ufundowane przez Wjta gminy Zblewo Artura Herolda wrczyli: kierownik Centrum Usug Wsplnych-Marek Mischke, dyrektor szkoy w Pinczynie-Iwona Loroch, ksidz proboszcz parafii Pinczyn Mieczysaw Bizo, przewodniczca Rady Rodzicw-Joanna Jendernalik.

Wszytko co je dobre, mija…

Justyna Szarkowska
Album zdj
Poczta


Logowanie


Copyright © 2006;
8584063 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor