Logowanie
Nazwa Uzytkownika

Haslo



Nie jestes jeszcze naszym Uzytkownikiem?
Kilknij TUTAJ zeby sie zarejestrowac.

Zapomniane haslo?
Wyslemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gra terenowa "Niepodległa" w Pinczynie
Zbliżamy się do 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która będzie miała miejsce 11 listopada 2018r.Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, nasz kraj odzyskał suwerenność. To bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności, dlatego uczniowie naszej szkoły, aby dobrze przygotować się do tego święta, wzięli udział w grze terenowej Niepodległa, która odbyła się 14 września 2018r. Pierwszym etapem gry było odnalezienie kopert ukrytych w różnych zakątkach Pinczyna, w których znajdowała się krzyżówka i rebus (poniżej zamieszczamy powyższe materiały, to dobra forma sprawdzenia naszej wiedzy), następnie uczniowie musieli przeprowadzić wywiad z mieszkańcem Pinczyna na temat drogi Polski do niepodległości. Uczniowie wręczali mieszkańcom flagi, które przygotowali na zajęciach z plastyki i uświadamiali do jak bardzo ważnego wydarzenia w historii Polski się zbliżamy. Kolejnym etapem zmagań, było ułożenie dat powstań narodowych z szyszek, patyków lub kamieni, wiemy bowiem, że niepodległość odzyskaliśmy po licznych zrywach niepodległościowych, powstaniu listopadowym, krakowskim i styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Następnym zadaniem było odnalezienie trzech miejsc pamięci narodowej w Pinczynie – pomnika ks. Stanisława Hoffmanna, pomnika Spółki Parcelacyjnej oraz tablic pamiątkowych przy szkole. Uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem, a w miejscach pamięci zapalili znicze.Ostatnim zadaniem było przygotowanie odpowiedzi na pytania:Którą rocznicę utworzenia Spółki Parcelacyjnej obchodzimy w tym roku?
Kim był Józef Stopa i jaką rolę odegrał w walce z polityką germanizacyjną w Pinczynie? Jakie zasługi dla Pinczyna zawdzięczamy ks. St. Hoffmanowi?
Mieszkańcy Pinczyna podczas zaborów postanowili nie przypatrywać się biernie polityce germanizacyjnej. To właśnie stąd pochodził p.Józef Stopa, który nie otrzymał pozwolenia na budowę nowego domu. Kupił wóz cygański, który codziennie przesuwał o kilka metrów. Pojazd ruchomy nie podlegał przepisom prawa budowlanego, dzięki temu nie miał stałego miejsca zamieszkania. W końcu po długich staraniach otrzymał koncesję na budowę domu.
W Pinczynie powstała również pierwsza na Pomorzu Spółka Parcelacyjna w 1888r. Działalność spółki polegała na tym, że wszyscy osadnicy nabywający parcele organizowali się w spółkę parcelacyjną, co ułatwiało wykup ziemi. Spółka brała na siebie uzyskanie kredytów bankowych, umożliwiając parcelantom początkowo wpłatę niewielkiej części ogólnej wartości parceli. Przejmowała również odpowiedzialność za członków aż do zakończenia spłat. Spółka wykupiła np. majątek zmarłego Leopolda Freundta, który nie pozostawił spadkobierców i rozparcelowała go wśród miejscowych chłopów. Dzięki temu mieszkańcy Pinczyna otrzymywali grunt pod tworzenie gospodarstw. Ponadto Spółka podjęła ważny problem biedoty wiejskiej, którą stanowili głównie ludzie starzy i niezdolni do pracy.W wyniku jej działalności powstało 195 polskich gospodarstw rolnych. Do dziś mieszkańcy wsi szczycą się tym, że dziadkowie nie oddali ani kawałka ziemi w obce ręce. Mimo ogromnego nacisku i szykanowania ze strony niemieckiej, pinczyniacy obronili swoją ziemię. Po odzyskaniu niepodległości do prężnego rozwoju wsi w okresie międzywojennym przyczynił się ks. Stanisław Hoffmann. Proboszcz, poseł, który doprowadził do budowy nowego kościoła, elektryfikacji wsi, powołania chóru Cecylia, kursu haftu i szycia, rozwoju czytelnictwai melioracji łąk. Uczniowie naszej szkoły świetnie poradzili sobie z powyższymi zadaniami, ponadto klasy I-III przygotowały piękne plakaty dla Niepodległej.
Poniżej zamieszczamy fotorelację z tego ciekawego dla nas dnia.







Magdalena Piernicka


Album zdjęć

Poczta


Logowanie


Copyright © 2006;
8591603 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor