Uczeń naszej szkoły Filip Burczyk został laureatem konkursu organizowanego przez Annę Fotygę, Posła do Parlamentu Europejskiego, pt. „150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego”. Konkurs został skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a jego celem było krzewienie wśród uczniów tożsamości narodowej, budzenie szacunku do wartości demokratycznych oraz zainteresowanie postacią Józefa Piłsudskiego.
W nagrodę otrzymał wyjazd do Brukseli, który odbył się w dniach 4-8 listopada 2018 r. Filip wraz z nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie, Magdaleną Piernicką podróżowali szlakiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W wyjeździe wzięli udział wszyscy uczniowie nagrodzeni w konkursie, w tym młodzież z Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego w Grodnie oraz oddział Piłsudczyków, który kultywuje pamięć o marszałku Józefie Piłsudskim.
Pierwszym etapem wyjazdu było odwiedzenie i złożenie kwiatów pod aresztem śledczym w Gdańsku na ul. Kurkowej, w którym przetrzymywany był marszałek.
Następnie udaliśmy się do cytadeli w Magdeburgu i Wessel, gdzie także więziono Piłsudskiego. Po długiej podróży dotarliśmy do Brukseli.
Na miejscu powitała nas pani europoseł Anna Fotyga i zaprosiła na uroczystą kolację, gdzie mogliśmy spróbować specjalności belgijskich, w tym owoców morza.
Następnego dnia zwiedziliśmy brukselskie Atomium, monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, który jest symbolem osiągnięć „wieku atomu”. Udaliśmy się także na popularny brukselski La Grand-Place, gdzie mogliśmy skosztować pysznej, brukselskiej czekolady. Później udaliśmy się do Gandawy, uroczego miasteczka w którym znajdują się zabytki pamiętające epokę średniowiecza. Zobaczyliśmy m.in. zamek Gravensteen – hrabiów Flandrii, katedrę św. Bawona w stylu gotyckim, a także sukiennice, ratusz oraz charakterystyczne uliczki z rzeką Leie w tle.
Wieczorem wzięliśmy udział w uroczystym odsłonięciu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego pod ambasadą RP w Brukseli.
Józef Piłsudski, współtwórca niepodległości Polski, urodził się 5 grudnia 1867 roku. Wywodził się ze starego rodu litewskiej szlachty. Odwołując się do Słowackiego uważał, że bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów. Takim marzeniem było doprowadzenie do niepodległości Polski, po 123 latach zaborów. Przez jednych uwielbiany, przez innych zajadle zwalczany, marszałek był niewątpliwie główną postacią w dziejach Polski międzywojennej.Jego wieloletnia bezkompromisowa walka o niepodległość, czołowa rola jaką odegrałw odrodzeniu Polski, a później jako Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny w wojnie z Rosją Radziecką, stanowiły zasługi, których nikt nie mógł kwestionować.
Ostatni dzień spędziliśmy w Parlamencie Europejskim- instytucji Unii Europejskiej będącej odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Pani europoseł opowiedziała nam
o pracy i organizacji parlamentu. Odwiedziliśmy salę plenarną, gdzie odbyła się debata
pt. „Mosty ku niepodległości. Dlaczego powinniśmy stale troszczyć się o niepodległość?"
z udziałem europoseł Anny Fotygi, Andrzeja Gwiazdy i Joanny Dudy-Gwiazdy. Następnie zwiedziliśmy interaktywne Parlamentarium, gdzie przybliżyliśmy sobie pracę PE
oraz informacje o państwach członkowskich UE. Następnie odbyła się uroczysta msza święta
z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na zakończenie, zostaliśmy zaproszeni na koncert i wystawę pt. „ Polska sztuka współczesna i muzyka poważna w stulecie odzyskania niepodległości".
Wycieczka była niesamowitym przeżyciem i wartościową lekcją historii. Poniżej zamieszczamy fotorealację. Pod adresem https://gdansk.tvp.pl/39884180/o-historii-polski-w-Brukseli, można także zobaczyć krótki dokument z wyjazdu. Gratulujemy Filipowi sukcesu i życzymy podobnych sukcesów naszym uczniom!
Magdalena Piernicka
Album zdjęć