Logowanie
Nazwa Uytkownika

HasoNie jeste jeszcze naszym Uytkownikiem?
Kilknij TUTAJ eby si zarejestrowa.

Zapomniane haso?
Wylemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ciekawostki o Unii Europejskiej - 15 lat Polski w UE. Projekt na lekcji wiedzy o społeczeństwie.
Unia Europejska to organizacja zrzeszająca 28 państw europejskich, której celem jest wspieranie pokoju, zagwarantowanie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości , bez granic wewnętrznych. Wartości UE są wspólne dla społeczeństw państw członkowskich, w których najważniejsze to: tolerancja, sprawiedliwość, solidarność i niedyskryminacja rasowa. Zalążek UE powstał po drugiej wojnie światowej. Pierwsze etapy integracji polegały na usprawnieniu współpracy gospodarczej, zgodnie z zasadą, że kraje, które prowadzą ze sobą wymianę handlową, odnoszą z niej korzyści, a zatem unikają konfliktów. Oficjalnie, nazwę Unia Europejska ustanowiono na mocy traktatu wMaastricht z 1993r. Polska jest krajem członkowskim UE od 1 maja 2004r. Wówczas, przeprowadzone zostało referendum, w wyniku którego 78 % Polaków opowiedziało się za przystąpieniem Polski do UE.
W tym roku obchodzimy 15 rocznicę przystąpienia Polski do UE, a 20 do NATO (Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, sojuszu wojskowego)
Z okazji 15-tej rocznicy oraz Dnia Europy (który obchodziliśmy 9 maja), na lekcji wiedzy o społeczeństwie, poszerzyliśmy naszą wiedzęz zakresu Unii. Przygotowywaliśmy plakaty, lapbooki oraz prezentacje dotyczące symboli unijnych, państw członkowskich, organów europejskich oraz funduszy. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, np., że Unia Europejska w 2012r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za działalność na rzecz pokoju i pojednania w Europie. Warto pamiętać również o tym, że jednym z symboli Unii oprócz flagi dwunastu złotych gwiazd pięcioramiennych na lazurowym tle, hymnu „Ody do radości”, jest również maskotka, stonoga, nosząca imię Syriusz.
Dzięki zajęciom projektowym mogliśmy dowiedzieć się jak wiele działań w naszym państwie jest wspomaganych ze środków unijnych. Jak zbadaliśmy, główne wydatki z funduszy, zostały przeznaczone na infrastrukturę, rozwój nowych firm, budowę Orlików, a także wsparcie naukowców i studentów. W czasie piętnastu lat, Polska do unijnego budżetu, na mocy traktatów, wpłaciła około 53 mld euro. Natomiast z unijnego budżetu otrzymaliśmy ponad 3 razy tyle – blisko 164 mld euro. Zajęcia projektowe, pozwoliły bliżej poznać nam strukturę Unii Europejskiej, ale także zobaczyć jakie niesie przed nami możliwości, np. możliwość studiowania za granicą, w wyniku programu Erasmus.

Uczniowie kl. VIII i III gimnazjum


Album zdjęć


Logowanie


Kontakt ZKiW Pinczyn
Copyright © 2006;
3937059 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor