Zrekonstruowany w 2011 roku gród w Owidzu znajduje się na morenowym wzgórzu, na którym we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych. Dominuje pogląd, że został on zbudowany na początku XI wieku, jednak część badaczy wskazuje, że mógł już istnieć w IX lub X wieku. Podczas najazdu Szwedów w połowie XVII w. (1655-1660) na owidzkim wzgórzu najeźdźcy rozbili swój obóz, dlatego też w świadomości mieszkańców miejsce to do czasów współczesnych funkcjonowało pod nazwą „Szwedzka Górka” (źródło owidz.pl)
Właśnie ten średniowieczny gród stał się pierwszym celem wycieczkowym klas 4a, 5b i 5c.
Poranek tego dnia przywitał nas gęsta mgłą i wydawało się, że pogoda podczas wycieczki nie będzie dla nas zbyt łaskawa. Ale kiedy dotarliśmy na miejsce przywitało nas piękne słońce i zrobiło się przyjemnie ciepło.
Plan wycieczki obejmował kilka punktów. Punkt pierwszy – zwiedzanie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Przewodnik opowiedział nam legendę o powstaniu świata, kosmicznym jaju, dwóch braciach Welesie i Perunie, a także legendę o Marzannie i Jaryle. Punkt drugi – zwiedzanie grodu – poznaliśmy tajniki średniowiecznego życia. Punkt trzeci był dla wszystkich najbardziej emocjonujący – udział w tzw. „Plebejadzie”. Uczniowie podzieleni na 2 drużyny rywalizowali ze sobą w przeróżnych konkurencjach. Były np. walki na miecze, przejście z wiadrami po równoważni, tor przeszkód z workami, przeciąganie liny, wyścig z mieczami. Zdrowa rywalizacja na świeżym powietrzu wprawiła wszystkich w jeszcze lepszy humor i mogliśmy ze smakiem zrealizować punkt czwarty naszego wyjazdu, czyli wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Pełni wrażeń i pozytywnej energii wróciliśmy do Pinczyna.
Tekst: J. Marcinczyk
Fot: J. Marcinczyk, B. Ptak
Album zdjęć