Logowanie
Nazwa Uzytkownika

HasloNie jestes jeszcze naszym Uzytkownikiem?
Kilknij TUTAJ zeby sie zarejestrowac.

Zapomniane haslo?
Wyslemy nowe, kliknij TUTAJ.
Zajęcia świetlicowe - Konstytucja 3 Maja
Konstytucja 3 Maja

• Obejrzyj film o Konstytucji 3 Maja.

https://www.youtube.com/watch?v=7hUYg4Mo_QE


• Przyjrzyj się obrazowi jednego z największych malarzy polskich Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 Maja”.Obraz Matejki to scena zbiorowa ukazująca uczestników pochodu zmierzającego do Kolegiaty św. Jana, by zaprzysiąc tekst nowej konstytucji. Tło stanowi tu ulica Świętojańska, u jej wylotu widoczna jest fasada Zamku Królewskiego, gdzie obradowali posłowie. Posłom towarzyszy wiwatujący tłum warszawiaków, widać też postacie żołnierzy, którzy ochraniają pochód.

Na pierwszym planie w centralnej części obrazu widnieje Stanisław Małachowski. To marszałek Sejmu Wielkiego, który jest niesiony na ramionach mieszkańców stolicy. Na jego twarzy maluje się duma i zadowolenie z powodu uchwalenia Konstytucji.
Obok Stanisława Małachowskiego widać postać Hugona Kołłątaja. On również wyraża dumę i radość z tego samego powodu co marszałek. Ubrany jest w czarny strój, typowy dla duchownego.

Kolejną ważna postać widoczna na obrazie to król Stanisław August Poniatowski. Ubrany w czerwony, gronostajowy płaszcz podąża razem z warszawiakami do Katedry św. Jana, gdzie ma się odbyć zaprzysiężenie Konstytucji.
W tle obrazu widać Zamek Królewski. Został on zbudowany charakterysty- cznej czerwonej cegły.

Nastrój, który przedstawia obraz jest przepełniony dumą i radością. Mieszkańcy z uśmiechami na twarzy okazują entuzjazm i zadowolenie. Dzięki uchwaleniu Konstytucji mieli nadzieję na lepsze życie.

• Co to jest konstytucja?

Obejrzyj krótki filmik, który ci to wyjaśni.

https://www.youtube.com/watch?v=iaQxsbMYKFo

• Rozwiąż krzyżówkę.• Posłuchaj piosenki „Jestem Polakiem”.

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja......
Poczta


Logowanie


Copyright © 2006;
6069100 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor