Logowanie
Nazwa Uzytkownika

Haslo



Nie jestes jeszcze naszym Uzytkownikiem?
Kilknij TUTAJ zeby sie zarejestrowac.

Zapomniane haslo?
Wyslemy nowe, kliknij TUTAJ.
"Pomagamy pszczołom bez lipy"
Projekt edukacyjny „Pomagamy pszczołom bez lipy”.

W dniach 4-11 maja 2020 r. uczniowie naszej szkoły realizowali projekt edukacyjny „Pomagamy pszczołom bez lipy”.
Pszczoła miodna to najbardziej znany owad zapylający. Ale nie jest jedynym. Na świecie żyje około 20-25 tysięcy gatunków pszczół i około 150 tysięcy gatunków zwierząt zdolnych
do zapylania roślin. W Polsce żyje około 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice. One również mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin, a często są bardziej wydajnymi zapylaczami niż pszczoły miodne.

Uczniowie dowiedzieli się:
- jaka jest rola owadów zapylających?
- jak wygląda ich życie?
- co możemy dla nich zrobić?
- oraz poszerzyli swoją wiedzę o życiu i znaczeniu owadów zapylających dla ludzi
i środowiska.

Uczniowie obejrzeli 3 odcinki filmu „Z kamerą wśród pszczół” (linki poniżej) oraz przeczytali ciekawostki na temat owadów zapylających.
Odc.1 https://youtu.be/LMLSxZJTNnE
Odc. 2 https://youtu.be/PX8JKShqt9c
Odc. 3 https://youtu.be/exknqkNNFGg
Wszyscy wiemy: zapylają pszczoły! Ale hodowane przez pszczelarzy pszczoły miodne stanowią tylko niewielką część wszystkich owadów zapylających. Te, które nie są hodowane, to właśnie dzikie zapylacze. W Polsce żyje około 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice. One również mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin, a często są bardziej wydajnymi zapylaczami niż pszczoły miodne. Są od nich mniejsze i mniej „wybredne”, przez co oblatują większą liczbę roślin, również takich, do których nektaru pszczoły miodne nie potrafią się dostać. Do dzikich pszczołowatych zaliczają się m.in. lubiane przez wszystkich włochate trzmiele, żyjące w pustych łodygach roślin murarki, kopiące podziemne gniazda lepiarki, czy porobnice,
które najlepiej czują się w pionowych ścianach wąwozów i glinianych domów. W zapylaniu pomagają także motyle, osy, muchówki i chrząszcze. Dziko żyjące owady zapylające nie produkują miodu i nie mają swoich opiekunów – pszczelarzy, przez co dużo trudniej śledzić to, jak sobie radzą w zmieniających się szybko warunkach. Wiemy, że w przeciwieństwie do pszczół miodnych (których populacja od lat 90 ubiegłego wieku systematycznie rośnie), jest ich coraz mniej. Ponad 220 gatunków pszczół samotnic znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Katastrofa klimatyczna zagraża nie tylko ludziom, ale także całej przyrodzie, w tym -
w sposób szczególny - owadom zapylającym. Rosnąca globalna temperatura oznacza szereg negatywnych dla zapylaczy zjawisk, takich jak:
- zaburzenia w cyklach kwitnienia roślin - jedne rośliny będą kwitnąć zbyt wcześnie, inne zbyt późno, co może powodować problemy z bazą pokarmową
- wiosnę, która może przyjść w środku zimy, wyprowadzając pszczoły z ula na łąki,
na których jeszcze nic nie kwitnie
- ulewne deszcze, które niszczą kwitnące rośliny oraz gniazda zapylaczy
- długotrwałe susze ograniczające lub niszczące bazę pokarmową (susza ogranicza produkcję nektaru)
- upały uniemożliwiające pszczołom i trzmielom pracę, a przez to grożące głodowaniem owadów
- nowe i bardziej zjadliwe pasożyty i choroby pszczół.
W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem! Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. Możesz im pomóc. Posadź rośliny przyjazne pszczołom! Czy wiesz, że pszczoły to nie tylko miód? Prawie 80% roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Gdyby nie pszczoły, te rośliny nie mogłyby się rozmnażać. Czy wyobrażasz sobie, co by się wtedy stało? Według UNEP (Program Środowiskowy ONZ), 84% z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie jest zapylanych przez owady zapylające a 90% roślin nieuprawnych jest zapylane wyłącznie przez pszczoły. Według FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) 35% masy żywności na świecie powstaje przy udziale zapylaczy. Nie zapominaj też o ptakach i innych zwierzętach, które żywią się nasionami i owocami roślin owadopylnych. Ani o kwiatach, które co roku wyrastają z nasion. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. (materiały psor.pl)

Na zakończenie chętni uczniowie przygotowali prace plastyczne poświęcone owadom zapylającym.
Prace nadesłali: Magda Trochowska, Karolina Stopa, Marta Cwiklińska, Bianka i Maja Hinz, Julia Kamińska, Maja Pawelec, Aleksandra Wiśniewska, Paweł Witkowski, Oliwia Pawelec, Jakub Niemczyk, Łukasz Mikołajewski, Rafał Birna, Mikołaj Kaliński, Karolina Leszczyńska, Krzysztof Nadolski, Oskar Lomnic, Paulina Sturmowska, Agata Zapotoczna, Adrian Drawski, Kornel Literski, Dawid i Jakub Orlikowscy, Wiktor Pozorski, Zuzanna Stopa, Marta Wróblewska, Szymon Pellowski, Dawid Pawelec, Robert Piotrzkowski, Anna Siwek, Oliwia Dygner, Szymon Fojut, Bartosz Gąsiorowski, Julia Marynowska, Weronika Pek, Krystian Bobkowski, Wiktoria Kamińska, Wiktoria Kędzierska, Jakub Menczykowski, Aleksander Szarkowski, Agata Browarczyk, Daria Peplińska Katarzyna Szmeiter, Michał Hiller, Jakub Luchowski, Mateusz Mokwa, Julia Niewodowska, Aleksandra Sturmowska, Aleksandra Szmukała, Jakub Wojtaś.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w realizację zadań projektowych.


Joanna Marcinczyk

Album zdjęć


Poczta


Logowanie


Copyright © 2006;
8386068 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor