Czytanie ksiek to najpikniejsza zabawa, jak sobie ludzko wymylia…- powiedziaa Wisawa Szymborska-polska noblistka w dziedzinie literatury.
Szkolny Festiwal Czytelniczy 2017 w Zespole Ksztacenia i Wychowania w Pinczynie
Biorc za motto sowa Wisawy Szymborskiej, w dniach 25-30.10.2017 r. w Zespole Ksztacenia
i Wychowania w Pinczynie zorganizowalimy Szkolny Festiwal Czytelniczy, zapraszajc do wsplnej zabawy i nauki poprzez zabaw, uczniw, dzieci z oddziaw przedszkolnych mieszczcych si w szkole, jak i nauczycieli.
W cigu kilku dni zostao przeprowadzonych szereg przedsiwzi majcych na celu, przede wszystkim, zachcenie dzieci i modziey do sigania po ksiki i praktykowania szeroko pojtego czytania. Dlaczego „szeroko pojtego”? Bo, jak si okazao w trakcie realizacji projektu, istnieje wiele moliwoci zaktywizowania dzieci do tego, aby spojrzay na ksik jak na warto, a nie jak na zo konieczne.
Szkoa w tych dniach zmienia si take fizycznie. Jedna z sal lekcyjnych na potrzeby akcji CZYTELNICY-CZYTELNIKOM, w czasie ktrej uczniowie klas VII SP czytali gono fragmenty „Dynastii Miziokw” kolegom z klas IV-VI, zamienia si w Czytelni Marze. Uczniowie sami udekorowali czytelni wedug swego pomysu, przejrzeli wasne pki z ksikami i najciekawsze przynieli, aby wykona kcik czytelniczy. Po przeczytaniu fragmentw ksiki o Miziokach suchajcy musieli zama szyfr i przeczyta zaszyfrowan wiadomo, z rozsypanki sylabowej utworzy nazwy piciu ciast, a take znale wyjcie z labiryntu.
Z kolei uczniowie klasy VIa czytali na gos przedszkolakom i uczniom klas I-III ksik Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Przeprowadzili rwnie gry i zabawy dla kolegw nawizujce do treci ksiki, np.: dzieci smakoway potraw z zawizanymi oczami, bo pan Kleks przyrzdza dziwne potrawy, szukay „zotej wykaaczki” pana Kleksa, ktra mu zagina, bawic si w zabaw „ciepo-zimno”, dobieray klucze do dziurki, poniewa pan Kleks odwiedzi ze swoimi uczniami fabryk dziur i dziurek.
Klasy VII SP i II, III gimnazjum czytay samodzielnie na gos „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamiskiego i ksik „Pozacana rybka” Barbary Kosmowskiej.
Niektre klasy uday si do biblioteki wiejskiej, wszystkie, przynajmniej raz w tych dniach, wizytoway bibliotek szkoln lub czytelni. Uczniowie zostali zapoznani z prezentacjami multimedialnymi nt. bohaterw ksiek i budowy ksiki. Prezentacje te stanowiy przygotowanie do kolejnych przedsiwzi.
Modsi uczniowie brali udzia w klasowych konkursach czytania, opowiadali o swoich ulubionych ksikach. Modzie gimnazjum tworzya klasowe rankingi sympatii pt. Mj ulubiony bohater ksiki i reklamowaa wybrane ksiki A to ksika, ktr zabrabym na bezludn wysp…- wasne wybory literackie modziey. Uczniowie wykonali plakaty popularyzujce czytelnictwo.
Caa spoeczno szkolna moga wyszale si twrczo, tworzc wsplne graffiti na temat czytania i ksiek na CIANIE MYLI. Wczeniej zostay przygotowane broszury z cytatami, z ktrych mona byo skorzysta, chcc dopisa swoje graffiti. Dzieci, jeszcze po oficjalnym zakoczeniu festiwalu, dopeniay „mural”.
Dla kadej klasy i maluszkw z przedszkola zostay zorganizowane dwa konkursy z nagrodami. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III opracowali plastycznie zakadk do ksiki. W kadej klasie i w grupach przedszkolnych zostaa wybrana i nagrodzona jedna najadniejsza zakadka. Inwencja twrcza dzieci, ktre wykonay swoje prace samodzielnie w szkole, przesza nasze oczekiwania. Oto nagrodzeni:
Przedszkole
Martyna Szynkowska - OD
Jan Kajzer - OE
Klasy I – III SP
Adela Grzegorzewska - kl. Ia
Franciszek Czapiewski - kl. I b
Amelia Murawska - kl. II a
Laura Rogaczewska -kl. III a
Zuzanna Rulewska - kl. III b
Agata Zapotoczna - kl. III c
Uczniowie klas IV-VI SP zostali postawieni przed ambitnym zadaniem pt. A MOE MY ZOSTANIEMY PISARZAMI? i zmierzyli si w konkursie literackim na motywach bani „O rybaku i zotej rybce”- Moje trzy yczenia do zotej rybki-list prywatny do bohatera baniowego. Wczeniej, na lekcjach jzyka polskiego uczniowie zostali zapoznani przez polonistw z bani o zotej rybce, aby nastpnie samodzielnie snu marzenia we wasnych listach.
A jakie yczenia maj dzieci? Zaskoczyy nas niejednokrotnie tak, e wzruszalimy si, czytajc, o czym marz nasi uczniowie. W wikszoci listw nie byo ani odrobiny egoizmu; dzieci prosiy po prostu o co dla innych, nie dla siebie. Czsto byy to proby o zdrowie dla czonkw rodziny, pokj na wiecie i brak godu, szczcie dla wszystkich. Okazao si, e dostrzegaj potrzeby innych, s empatyczne, i to nie tylko wobec ludzi, bo prosiy te np. o pomoc dla zwierzt w schroniskach. Nagrodzone zostay listy, ktre ujy nas najbardziej, a byy to prace: w kl. IVa- Miosz Wojciechowski, kl.IVb- Klaudia Piotrzkowska, kl. Va- Pawe Hinz, kl. Vb-Oliwia Stromska, kl. VIa-Kasia Szmeiter, kl. VIb- Mateusz Mokwa.
Z listw z yczeniami do zotej rybki (ok. 120 listw) zrobilimy ksik, ktra nastpnie zostaa zapakowana do kapsuy czasu, komisyjnie zamknita przez pani dyrektor Iwon Loroch i zwycizcw klasowych, i schowana w archiwum szkolnym na duuugie lata, aby potomni dowiedzieli si, jakie byy marzenia uczniw klas IV-VI z roku szkolnego 2017/2018.
Modzie z klas VII SP oraz klas II i III gimnazjum moga wzi udzia w bardzo kreatywnym konkursie literacko-fotograficznym metod sleeveface, czyli Ubierz si w ksik. Sleeveface to takie uoenie okadki ksiki, by na zdjciu wygldaa jak cz naszego ciaa. Mona byo si te ucharakteryzowa POD okadk. Nasza modzie wykazaa si niezwyk inwencj i pomysami, czego dowodzi fakt, e jury nie byo w stanie wybra jednego zwyciskiego zdjcia z kadej klasy. Nagrodzeni rwnorzdnymi nagrodami to:
Kl. VII a
Agnieszka Klein
Krystian Tetzlaff
Wiktoria Jdrzejewska
Kl. VII b
Klaudia Wilczewska
Kl. II a
Wiktoria Freitag
Kl. II b
Szymon Hiller
Kl. III a
Wiktoria Kos
Szymon Pawelec
Wiktoria Sobecka
Kinga Imianowska
Maciej Mrz
Kl. III b
Wiktoria Grobelna
Oliwia Wagga
Marta Wilczewska
Nagrod specjaln „dla najlepszego fotografa” otrzymaa Karolina Labuda z klasy III a PG.
Zwieczeniem caego festiwalu by Dzie Postaci Literackich i konkurs Dzi nie jestem uczniem, dzi nazywajcie mnie… - konkurs na najciekawszy strj bohatera ksiki. Uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoy tego dnia jako bohaterowie ksiek. Zawitali do szkoy, m.in.: Ania Shirley, Czerwony Kapturek, ucja z „Opowieci z Narnii”, Zosia z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Sta Tarkowski i wiele, wiele innych… Przyznalimy 19 nagrd indywidualnych w tym konkursie, wic nie sposb wyliczy wszystkich, ale jedn osob chcemy wymieni, a mianowicie nauczycielk, ktra wykazaa si dystansem do siebie
i przebraa si za papug Polinezj z ksiki „Doktor Dolittle i jego zwierzta”. Nagrod specjaln za strj postaci ksikowej otrzymaa pani Magdalena Mechliska.
Zostaa wydana take ulotka informacyjna na temat dziaa przeprowadzonych w ramach festiwalu
i korzyci wynikajcych z czytania opracowanych przez Szwedzk Akademi Literatury Dziecicej. Wrd 15. pozytyww znalaz si nastpujcy: „Ksika dla dzieci to pierwsze spotkanie z literatur - nieograniczonym wiatem, z ktrego czerpiemy przez cae ycie.” Pozostawiamy ten postulat pod rozwag... dorosym i zachcamy do literatury caej broszurki doczonej do niniejszego artykuu na stronie www.zkiwpinczyn.pl.
Organizatorki Szkolnego Festiwalu Czytelniczego 2017 (Gabriela Burczyk, Bernadeta Ptak, Justyna Szarkowska) serdecznie dzikuj wszystkim, ktrzy w jakikolwiek sposb wczyli si do realizacji zaoe festiwalu, poniewa te osoby rozumiej wag najwaniejszej umiejtnoci w yciu (nie na wyrost), jak jest obcowanie z tekstem.
Przez te kilka dni festiwalu byo powanie i dowcipnie, refleksyjnie i wzruszajco… Co moe dostarczy tylu, rnych, a jednoczenie, samych pozytywnych, emocji? No oczywicie… KSIKA!
Justyna Szarkowska
Album zdj
Materiay z festiwalu:
ULOTKA
PREZENTACJA